Porvoon ravintoloista osa kitkuttelee

kanta_asiakas

Uusimaa kertoi 10.9. Porvoon ravintoloiden viime vuoden bisneksistä. Jarmo "Rölli" Grönmanin yhtiö V&G Capital Oy menetti vuodessa kolmanneksen liikevaihdostaan ja pinnisti vajaan kolme tonnia voitolle, kun edellisvuonna persnettoa syntyi 276 000 euroa.

Röllin toinen firma Porvoon Panimo Oy teki viime vuonna tappiota 383 000 euroa, vaikka liikevaihto nousikin himpun verran. Seurahovi ja Walter´s ovat nyt historiaa ja Amarillosta tuli La Fiesta. Tuleekohan Röllille sieltä hilloa?

Taidetehtaalla Sinne-ravintolaa pitävän Nordic Ravintolat Oy menetti vuodessa runsaan neljänneksen liikevaihdostaan ja tulos meni 65 000 euroa pakkaselle.

Etanaravintola Timbaalin omistava TK RavintolatOy teki 785 000 euron liikevaihdolla 276 000 euron tappion.

Porvoon Paahtimon ja Rafael´s Steahousen omistajat sen sijaan tekivät hyvän tuloksen. Molemmilla runsas sata tonnia plussaa.

10

1863

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levanter

      Rölli tippuu myös politiikassa. Kokoomus syrjäyttää ukon kaupungin hallituksesta. Välimäki ja Uski ovat kokkaireiden edustajat. Jipii.

      • Anonyymi

        Hyvä homma


    • Joku_roti_

      Hyvä, että joku roti tulee tähän Röllin touhuun. Nyt se koittaa saada Glory Daysin terassin isommaksi, vaikka se on vastoin sääntöjä eli saakohan taas tahtonsa läpi, vaikka säännöt kieltävät?

      • pikkunyppyläinen

        Näinköhän mikään muuttuu? Eiköstäkös hänestä tule pariksi vuodeksi kaupunkikehityslautakunnan puheenjohtaja. Loppukauden puheenjohtajuutta hoitaa RKP. Että noin se piiri pieni pyörii, samat siellä hyörii. Jotkut sanoo, ei se sovi. Vastaus kuuluu: mut' meillä onkin oma hovi. Mestarina siellä häärin, mammonat taskuun minä käärin. Säännöt on tehty venytettäviksi, siinä se onkin tään piirin niksi.


    • Vastustan

      Minne ihmeen instanssiin tästä voisi tehdä valituksen?

    • Anonyymi

      90 luvun alussa täys huijari.mikään ei ole muuttunut.

    • Anonyymi

      Eihän V&G Capital Oy ole Grönmanin yhtiö?

      • Anonyymi

        Eikös tuo V&G tule sanoista Volanen ja Grönman, joista aakkosissa jälkimmäinen ymmärsi tehdä exitin ajoissa.


    • Anonyymi

      Eikös tuo V&G tule sanoista Volanen ja Grönman, joista aakkosissa jälkimmäinen ymmärsi tehdä exitin ajoissa.

      On vielä yrityksiä joissa molemmat mukana.

    • Anonyymi

      Molemmat full shit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      51
      991
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      837
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      792
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      38
      678
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      616
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      581
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      113
      513
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      8
      495
    Aihe