Tuleeko pian lopullinen lakko Ay-liikkeelle?

anti.puniikki

20

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ProPete

      Lakkolaiset: ajatteletteko lapsianne kun menette lakkoon?
      Tämä meidän loputtoman ahne sukupolvi elää yli varojensa ja jättää laskun lapsilleen maksettavaksi.
      Suomi on todellakin Kreikan tiellä, mutta tyhmä duunari ei sitä tajua!

    • raataamoon

      Turha kokoomuksen hölistä. Kun valtion huonopalkaisinta ryhmää ruvetaan riistämään niin kapina alkaa ilman liittojakin.
      Naurettavaa touhua leikata matalapalkka-aloilta. Lamminmäki ei saa edes turhia pomoja ulos. Siinä säästyisi miljoonia.

      • suhteellista

        Ei matalat palkat vaan korkeat hinnat. Sosiaalidemokratia on keskittänyt pienelle piirille kaiken, oligopolit ja monopolit kaiken huippuna. Yrittäjyys ajettu vähiin. Kun muualla Euroopassa on halvemmat hinnat niin on mahdollista myös pienemmät palkat elämiseen.


    • mummut

      Ei aate vaan nälkä ajaa pienipalkkaisen ajamaan etujaan.

      • suomen.rahat.loppu

        Ay-eliitti käyttää nyt tiettyjä ryhmiä tunteisiin vetoavasti asiansa ajamiseen ja omien palkkojen/valtansa suojaamiseen mutta totuus on se että noista asioista pitäisi päättää eduskuntavaaleissa eikä monopoliasemassa olevan järjestön käyttämällä ansaitsemattomalla vallalla. Nyt ollaan kuin ay/sdp diktatuurissa vaikka vaaleissa kävisi kuinka.


      • mummut

        Ne jotka Suomen rahat hukkasi kaivakoon ne takaisin vaikka omasta pussistaan.


    • Et_tuolleen
      • parempi.suomi

        Ehkä ay-liikkeen ja sosiaalidemokratian tuho. Vihdoin meille ei-demareillekin voisi löytyä töitä.


    • Faktisti

      Tulee yleislakko. ja alkaa ehkä jo ensiviikolla. Varautukaa!

      • ei.ymmärrystä

        Ahneita ovat. Itselleen hirveästi. Työttömistä ei mitään väliä, vaikka hallitus yrittää nimenomaan luoda lisää työpaikkoja.


    • Anti-lakko

      Lakkolaiset ei nää omaa napaa pitemmälle. Sairaanhoitajat ja poliisit alkaa itkeä, kun sunnuntailisään tulee 100% lisä laskee 75 %:n. silti se on 75 % lisää peruspalkan päälle. En ymmärrä miten se ensimmäisen sairaspäivän palkattomuus voi olla niin kova juttu työläiselle? Ite en ole ollut kertaakaan 7 vuden aikana pois töistä sairastumisen takia (sairastan lomalla). Jos olisin sairaana työaikaan niin moraalitajuni mukaan ei työntantajalla ole velvollisuutta maksaa tuntipalkkalaiselle eikä periaatteessa kuukausipalkkalaisellekaa, mitään tekemättömästä työstä. Maantapana on maanantaina olla poissa "sairaana" juhlimisen seurauksena. Onko oikein että tämä menee työntantajan kukkarosta?

      Jos multa kysytään, Ay-liikkeet vois lopullisesti lakkauttaa ja keksiä tehokkaampaa sopimisen kulttuuria. Ay-liikkeet voisi fuusioitua työnantajaliittojen kanssa ja yhdessä lobata tehokkuutta tuottavuutta ja suorituskykyä Suomen ulkomaankaupan edistämiseen. Miten Ay-liikkeet edesauttaa vientiä? Sulkemalla satamat :D

    • Ihana_Kokoomus_ja_EK

      Nyt on ehdottomasti oltava lakoilematta. Palkoista voidaan tinkiä helposti 30% ja sitä myöten luopua työttömyysavustuksista sun muista asumistuista ja muista vastaavista.

      Ainoastaan saadan yhteinen hyöty ja kulutus nousuun että kaikki kiristää oikeasti vyötään ja luopuu eduistaan ostaen vain kaikkein välttämättömimmän. Nuo paperimiehetkin kun luopuisi kahden kuuauden palkastaan niin johan alkaisi kauppa käymään ja tilauslistat täyttymään. Ihan sama sairaanhoitajilla, ihan turhaan hössöttää onhan nyt keksitty tuo pystyhoito, ja eikö Kouvolan Sanomien toimittajakin käynyt kellottamassa todeten että ei hoitajilla töitä ole eivät ainakaan niitä tee.

      Sipilä on oikeilla linjoilla millä työttömyys poistuu. Hallituksen päiväkäskyllä suurin palkka olisi tonnin kuussa ja työaika 48 tuntia viikossa kuusipäiväisenä. Siinä se Suomen pelastava Sipilän yhteiskuntasopimus, ota tai jätä.

      Olis se meille jättivoitto että Kokoomukselainen junailtiin Keskustakin johtoon.

    • kvltyötön

      Ei voisi vähempää kiinnostaa. En halua töitä, menen kaljalle niin kuin tänäänkin. Olenhan työhaluton työtön.

      • sossuavedetäännenästä

        Ei kouvolassa tehdä töitä. Tehdään seiskatyttöjen kanssa kymmenen lasta ja huijataan sossusta rahaa. JIIHAAAAA!!!


      • hieno.esimerkki

        Olet hyödyllinen ay-diktatuurille. Joku muu voi tienata sinunkin osuuden yhteiskunnallisessa tulonjakohierarkiassa. Sinulle riittää kalja ja sossun takaama pari sataa euroa. Asumistuet kierrätetään kauttasi hyväosaisten vuokrabisneksiin. Sinulle tarjotut palvelut työllistävät virkakoneistoa ja ovat hyvä syy perustaa helppotöisiä huippupalkkaisia virkoja, jotka rahoitetaan valtion kassasta, vaikka valtion velkaa kasvattamalla.


      • Kaljamiehentielläpitää

        Minua ei kiinnosta kunhan kalja riittää ja lapsi tulee liukuhihnalta! Ne sitten voi antaa vaikka mustan miehen naitavaksi.


    • kansan.valtio15

      EK- ja AY-liikkeet saavat kaatua. Sisäpiirijärjestöt. Hahhaa. Valta vapaatunareilta eduskunnalle, suomalaisille. Sitten voimme saada ehdokkaiksi oikeita vaikuttajia, oikeita poliitikkoja näyttelijöiden, urheilijoiden ja muiden julkkisten sijaan. Demokratiaa, työtä ja hyvinvointia kaikille, toivottaa vapaatunareiden kaataja.

    • Porvarihallitusmaksattaa

      Porvarihallitus yrittää maksattaa Kataisen hukkaamia rahoja nyt eläkeläisillä ja matalapalkkaisilla työntekijöillä.

      • matala

        Etupäässä siellä "kouvolanköyhällistö porvari ministeri" Ihme virka takinkääntäjällä. Ite halusitte, kuis nyt suu pannaan?


    • Anonyymi

      rye Korona sen teki JPMÅD!!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      75
      4276
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2293
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      156
      1445
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      242
      1445
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      120
      1271
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      114
      1207
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1129
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1106
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      1004
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      946
    Aihe