Joulupukin palkkio?

Hei!

Eräs opiskelijatuttu tulee meille Joulupukiksi täällä pääkaupunkiseudulla. Paljonko olisi kohteliasta maksaa hänelle? Paljonko ammattipukki kustantaa?
111142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hei! meidän perhe tilasi ammattitaitoisen pukin hintaan 50 euroa! että aika paljon nuo keikasta ottavat mutta kyllä se on sen arvoista:)

Äänestä

50 euroa on ammattipukki pääkaupunkiseudulla riippuen tietysti mistä tilaa. Halvalla ei saa hyvää

Äänestä

No jos se on sellanen opiskelija ja vielä tuttu, niin eiköhän se riitä, että pyydätte sen sitten teidän joulupöytään. Ilman pukinvaatteita tietenkin.

Äänestä
  • Hyvä hinta 40-60 euroo.On vain yksi päivä vuodessa jolloin pukki tienaa.Hyvää Joulua.

    Äänestä

Iltalehdessä tai sanomissa oli juuri juttu tästä, eli markka-aikaan pukin käynti maksoi satasen, sillä se oli helppo tasaraha antaa vaivihkaa kirjekuoressa pukin mukaan.
Euroaikana summa muuttui 20e, koska se on tasaraha. Plussana tietty pukille se, että palkkio nousi 20markalla. :/

Keskimäärin voi olla jopa 6e/minuutti pukin käynti. Aika hintavaa, 20e suositeltava.

Äänestä
  • oikea hinta vähintään40 euroo. Lähtäpä itse hikoilen jouluaatoksi ilmatteeksi...se on muutn yllättävän raskasta ja hikistö hommaa. Hommaa pukkisi muualta jso ei pussi kestä. Paljos meni viinaostoksiin??

    Äänestä

Jos te haluatte että vieras ihminen uhraa jouluaattonsa tulemalla kotiinne ja esittämällä joulupukkia, pitää teidän olla valmiita siitä maksamaan kunnolla.

Jos pitää alkaa kitisemään niin esittäkään pukkia keskenänne tai unohtakaa koko pukki.

Miksi juuri tuossa asiassa on nyt muotia kitsailla? Tuskinpa lasketta rahaa silloinkaan kun menette raflaan örveltämään....

Äänestä

kymppi riittänee ja pulla kahvit perään!!!

Äänestä

hyvä maksaa ja hyvät maksaa..........

Äänestä
  • Kylläpä se on n. 30 euroa. Ei mitään kitsasteluja tässä asiassa, kukaan ei kuitenkaan välitä kuinka paljon rahaa menee Alkoon! Sitäpaitsi, vaikka alkoon ei nyt menisikään niin hirveästi, niin kyllä vuoden aikana menee... ja kaikki ravintolat ja muut päälle. Suotakoon lapsille aito ilo, ei siis tuttua joulupukkia vaan aito usko joulupukkiin! Ja vielä raittiiseen pukkiin! Niin, ja pukin homma kun ei kuitenkaan ole mitenkään "helppoa", melko hikistä hommaa, ja kuka viitsii aatosta tuhlata monta tuntia joulupukki keikoille??? Siispä kunnollinen maksu...!

    Äänestä

  • Hups, meni vähän väärinpäin nuo otsikko ja nimimerkki...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljonko? kirjoitti:

Hei!

Eräs opiskelijatuttu tulee meille Joulupukiksi täällä pääkaupunkiseudulla. Paljonko olisi kohteliasta maksaa hänelle? Paljonko ammattipukki kustantaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu