Anteeksi jo etukäteen, jos tämä on kulunut vitsi, mutta Suomessa on kuulemma vain kaksi paikannimeä, jotka ovat imperatiiveja ja molemmat Varsinais-Suomessa:
Kisko ja Sauvo.
Mutta onko muita? Espoossa on Tarvo ja Ota Niemi.
Onko muitakin käskymuotoisia paikannimiä?
18
1841
Vastaukset
- SavonSikanauta
Kaavi. Savossa.
- lyly
Lyly
- kadun
Annankadun vastakohta on: en anna, en kadu!
- PussiKuski88v
Taidat olla homo?
- Vilosovi
Lappee n Ranta. Ei pirhana, olenko hieman tyhmä?
- enkäkadu
Ei, vaan:
Otan enkä kadu!
- apeysha
junglefuck
- KipiäJaPimiäMiniä
Aika paljon asian vierestä: Suomen kielessä on kai yhdeksän iä-päätteistä substantiivia, kuten miniä. Erisnimet (Hikiä) eivät kelpaa, eivätkä murteelliset (kipiä, pimiä, jotka tosin ovat adjektiiveja eivätkä substantiiveja). Keksittekö miniän lisäksi muita?
- Toijalalainen998
Tiedän kaks' ja molemmat liittyy ihmisen vyysilliseen kehoon. Antaa muiden keksiä. Luettelepa ne Suomen kaupungit, joissa ei esiinny samoja kirjaimia kuin sanassa Suomi (9) !
- Pussisika
Lappeen Ranta.
- loverboyy
nautinnollinen homoseksi
- Paskapylly5
Paskapylly viitonen
- Kiälinero
Eno Veteli Karjaa
- pilurules
Pilu.
- Myski52
Komea mies laukeaa toisen komean miehen koville vatsalihaksille
- onkosneniin
Käskyjä?
- Anonyymi
On vaikka kuinka monta eli yli kymmenen
- Anonyymi
Jos kylät yms. lasketaan niin ainakin Aurassa tai Marttilassa on Kuovi ja Heinolassa Lusi
lajijasuris
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663122Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91841- 1111724
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241239- 1251019
- 97965
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6855- 84849