Kysyisin ,onko tuomittavaa käräyttää katsastamaton auto ja kuinka se tehdään huomiota herättämättä . Tunnetko paljonkin näillä main autoja jotka ovat katsastamatta ja siten myös vakuutusmaksut rästissä kun vakuutusmaksut pitää olla hoidettu katsastukseen mentäessä!!
Onko oikein käräyttää?
paavoankeaniemikö
1388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vakuutusmaksut voi hyvinkin olla maksettuna vaikka autoa ei ole katsastettu. On olemassa maita ja valtioita joissa autoja ei katsasteta ja silti mitään ongelmia ei tule.
Kysyjä varmaan tarkoitti Suomen käytäntöä,
Niin juuri. Suomessa auton vakuutus voi olla maksettu vaikka tuota turhaa katsastusta ei ole suoritettu.
Aloittaja kysyy että kuinka voin olla huomiota herättämättä pillupoliisi!
Katsastukset eivät ole turhia, miten sitten suu pannaan kun tulee kolari ja todistettavasti tekninen vika ja aiheuttanut kuolonkolarin ....ei varmasti ole seuraavaa kertaa auto katsastamatta . Katsastus luo sen turvan että auto on teknisesti kunnossa jarrujen yms. puolesta . En ymmärrä heitä jotka eivät katsastuta autojaan säännöllisesti , edesvastuuttomia kaikki lierot jotka ajaa ko. autolla.
Paskapuhetta ja alamaiskansalaisen aivopierua........ Miten ihmeessä ne muissa valtakunnissa pärjää ilman meidän byrokratiaa?
Teet katsastusmiehen työtä ilman palkkaa ja pätevyyttä.
On täysin oikein....
Minusta aloittajan tulisi lähinnä miettiä, miksi hän haluaa kytätä ja kätyröidä lähellään asuvien asioita. Ei ole ylpeyden aihe, ei todellakaan. Eiköhän katsastamattomalla autolla ajaminen ole riski auton omistajalle ja ennemmin tai myöhemmin johtaa seurauksiin. Ilman sinun asiaan puuttumistasi. Toden sanoakseni, vastenmielistä tuollainen toisten elämän kyttääminen.
Ihmiset kyttäävät toisia ihmisiä koska heidän omassa elämässään ei tapahdu mitään.
Siksi pitää seurata toisten elämää, koska se on niin paljon tapahtumarikkaampaa kuin heidän omansa.
Kyttääjiä jotka passiivisen kyttäämisen lisäksi aktiivisesti "rollivat/käräyttävät" on kautta aikojen kutsuttu "pillupoliiseiksi".
Käräytä mieluummin tullille Kuopiontiellä asustava virolaisnainen joka on ajellut vuosikausia Viron kilvissä olevalla autollaan Suomessa maksamatta siitä veroja tänne...
Käräytä ihmeessä!
Ei sinun tarvitse lupaa kysyä, vaan toimi kuten lainkuuliaisen pitääkin toimia.
Teen poliisille kuuluvaa työtä palkatta.