Lestadiolaisuuden avulla yrittää media näköjään Sipilän kimppuun. Samaa on täällä yritellyt HHMkvaV:ni.
Kumpikaan ei ole käsittänyt, että esim. lapsiin sekaantumisessa ei motiivina ole uskonto vaan ihan joku muu.
Ei Jammukaan ollut uskonnollisesti orientoitunut.
Kumpikaan ei ole käsittänyt, että esim. lapsiin sekaantumisessa ei motiivina ole uskonto vaan ihan joku muu.
Ei Jammukaan ollut uskonnollisesti orientoitunut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuota Sipilän uskontoa olisi saanut tuoda julki selvästi enemmän myös ennen vaaleja, jotta kansa olisi ymmärtänyt miestä karttaa. Uskonto selittää miehen täyden järjettömyyden esim. pakolaisasiassa. Ei aja maan etua, vaan toteuttaa uskonnollista vakaumustaan. Vaarallinen mies ja huonoin pääministeri koskaan.
Tässä taustaa rauhansanalaisuudesta. http://lyrs.fi/rauhan-sana/rauhansanalaisuus/
Kummallinen avaus. Avaaja selvästi itse mieltää lestadiolaiset lapsiinsa sekaantujiksi. Ei kukaan ole minun nähdäkseni syyttänyt Sipilää sellaisesta, vaikka hän onkin lestadiolainen kuten vanhempansakin.
Mutta kun nyt tuli puheeksi, joku tutkija on sanonut, että lestadiolaiset kun ei saa ehkäistä, he lisääntyvät sitten sillä opilla ja vaimo kun on jatkuvasti raskaana, hän ei ole enää haluttava. Silloin puolison katseet kääntyvät jopa omiin lapsiin, tai sukulaislapsiin. Lestadiolaispiireissähän tätä on kovasti koetettu salata, mutta on siellä sitten myönnettykin se, kun on ollut jo pakko myöntää. Siihen asti asiaa on hysyystelty hoitokokouksissa ja omassa yhteisössä, vaikka kyseessä on törkeät rikokset.
https://freepathways.wordpress.com/2010/05/17/srkn-johtokunta-torjui/
Kyllä uskonnolliset perheet ainakin yrittävät kasvattaa lapsensa kunnon kansalaisiksi, useammin kuin muut.
Minun lähisukulainen oli toimittajana Valkealan suviseuroissa 2007 ja sanoi, ettei hän ollut koskaan aikaisemmin nähnyt niin tasapainoista nuorisoa kuin silloin.
Minulla on laaja kokemus entisessä ammatissani eri uskonnoista ja väitän kokemuksiini perustuen, että uskonto on hyvä väline kasvattaa tasapainoisia ihmisiä.
Sinä et vissiin ymmärtänyt, että puhun hyvin yleisellä tasolla.
järjestykseen, uskokaa pois..