Kiinteistövero

V-erottaa

Muutin Orivedelle v. 2012. Maksoin puolisoni kanssa silloin kiinteistöveroa 336 euroa. Kolme vuotta myöhemmin summa on 576 euroa. Jos tämä meno jatkuu, täytyy varmaan muuttaa elintasopakolaiseksi johonkin muuhun kuntaan. Tai sitten rukoilla, että Tampere huolii Oriveden.

Tuloveroista en jaksa edes aloittaa.

10

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kakovi

      Oletko huomannut rapsakan korotuksen vesimaksuissa?
      Jätevesimaksua korotettiin alkuvuodesta melkein 50 prosenttia,
      eikä kukaan kommentoinut mitään. Kaikki mitä Oriveden "kolmen kopla" saa päähänsä, menee sukkana läpi valtuustosta ja lautakunnista. Jos tämä kolmikko
      oikeasti osaisi hommansa ja pitäisi asukkaiden puolta, niin eihän siinä mitään.
      Mutta heillä on vaan se oman edun kähmälöinti mielessä, eikä niin pahemmin taida papua muuhun ollakaan.
      Heti lähdettäisiin, kun vaan kämpästä joku hinta saataisiin.

      • Haluuntietääketävoidella

        Keitä tähän kolmen koplaan kuuluu?


    • neitsyt15

      Jaa, kun tietäis? Joku viisaampi ossannee valaista asiaa

    • Paikkis

      Viisaampi olisi lukenut sen tuosta edellisestä vastauksesta.

      • V-erottaa

        Aloitin ketjun. Minulla ei ole tarpeeksi tietoa Oriveden päätöksenteosta tai vaikutusvaltaisimmista tahoista tai ihmisistä. Kuten sanoin, olen uusi/uudehko täällä ja keskittynyt viime vuosina yhteiskunnallisia asioita enemmän omiin perhe- ja työasioihini.

        Kiinnostaisi siis itseänikin, mistä Orivedellä kumpuaa rangaistusmentaliteetti tavallista veronmaksajaa kohtaan. Ja mikä tai minkälainen kyvyttömyys on edeltänyt nykyistä tilannetta? Palaan tuohon mainitsemaani kiinteistöveroon: Harvassa olivat ne kuntapäättäjät, joiden mielestä kiinteistöveroa ei tulisi korottaa. Ja vieläpä noin hurjasti. Kaikki kunnioitukseni heille, kiitos, että yrititte pitää tavallisen okt-asukkaan puolta.

        Muuten olen sitä mieltä, että Orivedellä on aika hyvä ihmisen olla. Tällä pitäjällä on kaikki edellytykset elää, kehittyä ja voida hyvin. Sitä en tiedä, onnistuuko se itsenäisenä kuntana.


    • Pölhö-Kustaa

      Rangastusmentaliteetti kumpuaa pelosta. Siitä ettei enää voisikaan toimia niinkuin ennen 70-luvulla. Siitä, että pitäisi itsekin nähdä vähän vaivaa ja opetella jotain uutta. Ja hyväksyä jotain uutta. Jopa uusia ihmisiä ja sellaisia, jotka eivät ole syntyneet Orivedellä. Orivedellähän päättäjät kehuskelevat sillä, että asuvat edelleen syntymäkodissan.
      Taloudellisen ahdingon takana on esim. julkisten rakennusten korjauskatastrofit.
      Aikanaan olisi saatu valtion rahaa keskuskoulun korjaamiseen. Mutta sitten päätettiinkin korjata terveyskeskus, mikä kahdella ensimmäisellä kerralla epäonnistui ja poiki vielä kalliimpia remontteja. Kun keskuskoulu sitten korjattiin, ei valtionrahaa enää saatu kuin pieni osuus ja kustannukset oli muutenkin valtavasti nousseet.
      Siinä sivussa on osteltu maata ja rakenneltu uusia kalliita asuinalueita, joista viimeiset on nyt jäämässä käsiin. Ja tehty leveää ja valaistua kestopäällystettyä tietä, vaikkei ole edes kulkijoita.
      Näitä nyt sitten makselet veroina ja kiinteistöveroina ja vesilaskuina. Ja varokin nimelläsi valittamasta mistään.

    • Tapara

      Orihveden vaikutusvaltaisin ihminen on kaavotusinsinööri. Hyvänä kakkosena
      kiilaa peliin teknillinen johtaja. Kolmantena tulee kahden isohkon puolueen harmaat
      eminenssit. Valtuusto ja lautakunnat on pelkkiä kumileimasimia. Demokratiaa näytellään. Kaupunginjohtaja taitaa odotella eläkettä, että pääsee muuttamaan täältä pois.

    • Kaavitaan

      Eikös tällä kaavotusinsinöörillä ole munat oikein sarjassa?

    • Senttimentti

      Sarjat on, mutta paljon kovempi jätkä
      kuin pussilliset kunnantalolla.

    • V-erottaa

      Jälleen kiinteistöveron eräpäivä lähestyy, ja yhä kiihtyvällä tahdilla mietiskelen, onko tämä elämä kaikkien näiden maksujen arvoista. Orivesi olisi ihan ok paikka, jos pakolliset verot ja maksut olisivat edes maakunnallista tasoa tai mieluiten vähemmän. Mutta ei millään lailla ylivertainen nykyisellään.

      Mitä Orivesi on tehnyt tai tulee tekemään sitouttaakseen uudet asukkaat, niin että he olisivat motivoituneita maksamaan törkeitä maksuja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      107
      3654
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2892
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2451
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1925
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1565
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1336
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe