Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kondyloomasta

Mulla todettiin reilu vuosi sitten joitain pieniä kondyloomajuttuja papassa. Ihmettelen, että mistä minä sen sain, kun en ollut eläissäni ollut kuin muutaman kerran yhdynnässä ja kortsun kanssa. Kävin sitten puolen vuoden päästä uusiksi papassa ja se oli puhdas eli ei kondyloomaa enää.Onko kuitenkin mahdollista että se on mulla edelleen vaikka papa oli puhtoinen?
41096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On mahdollista, että sulla on yhä kondyloomavirus.
On myös mahdollista, ettei sulla ole virusta edes koskaan ollu...

Äänestä

Kondylooma on virus, ja toimii samoin kuin esim. huuliherpes: Virus ei häviä elimistöstäsi koskaa, mutta et välttämättä saa oireita.

Äänestä
  • Mulle sp-tautien poliklinikan lääkäri sanoi, että virus katoaa useimmilta elimistöstä muutamassa vuodessa. Joillain harvoilla epäonnisilla jää pidemmäksikin aikaa, mutta on enemmän poikkeus kuin sääntö. Jos ei ole mitään oireita ollut muutamaan kuukauteen, ei asiaa kannata kuulemma enää murehtia.

    Äänestä

  • samallailla mulle sanottiin,että katoaa parissa vuodessa.
    kävin tuossa parisen viikkoa sitten oikein sukupuolitautien erikoislääkärillä ja kerroin sille millailla asia on.
    minut tutkittuani se sanoi että ei täällä ole ainakaan mitää merkkejä tartunnasta ja virtsaputkikin näyttää terveeltä.
    valitin kohoumasta virtsaputken päässä.
    kohoumaa ei lääkäri löytänyt kun taas itse näen sen selvästi!?!
    sitten se vaan sanoi että mulla ei välttämättä ole edes koko tartuntaa eikä mitään hätää paniikkiin koska mitään näkyvää ei ole ja sitten lääkäri sanoi vielä että hänellä käy melkein kerran päivässä nuorimies epäilemässä kondyloomaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jetsuli kirjoitti:

Mulla todettiin reilu vuosi sitten joitain pieniä kondyloomajuttuja papassa. Ihmettelen, että mistä minä sen sain, kun en ollut eläissäni ollut kuin muutaman kerran yhdynnässä ja kortsun kanssa. Kävin sitten puolen vuoden päästä uusiksi papassa ja se oli puhdas eli ei kondyloomaa enää.Onko kuitenkin mahdollista että se on mulla edelleen vaikka papa oli puhtoinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu