Pysäyttääkö Aamulehti perjantain yleislakon?

Aamulehti on yrittänyt kaikin keinoin mitätöidä jo etukäteen työntekijäjärjestöjen perjantaiksi päättämän suurmielenosoituksen. Aamulehti on jo niin epätoivoisessa tilanteessa, että on ottanut jopa sosiaalisen mediankin avukseen.

Jos lehti jatkaa vielä koko tämän viikon työnantajamyönteistä lietsontaansa työntekijöitä vastaan, niin työntekijäjärjestöt varmasti peruvat perjantaiksi aikomansa suurmielenosoituksen, ja voi sitä shampanjapullojen korkkien poksahtelua, jota silloin Aamulehden toimituksessa kuullaan.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos suomalaisten suhtautuminen talouden tervehdyttämistoimintaan on kreikkalaista, niin väistämättä on edessä Kreikan tie!

Äänestä
  • Ei nämä lakot yhteen kertaan jää. Yleislakkoja tulee useampaan otteeseen , aivankuin Kreikassakin.

    Äänestä

Mihin ne yritysten voittorahat menevät? Kauppalehden (20.4.2015) Helsingin pörssin 50 suurinta yritystä teki viime vuonna yhteensä 18 miljardin liikevoiton.
Näyttää siltä, että yrittäminen on näennäistä. Kyllä rahalla markkinoille pääsee. Nyt näyttää olevan linjana se, että työväkeä vain pellolle ja voittorahat omistajien liiveihin.

Äänestä
  • Yritysten Kela-maksu poistettiin. Yritysten yhteisöveroa alennettiin 4,5 prosenttiyksikköä.

    Äänestä

  • voittoja_vain_jaetaan kirjoitti:

    Yritysten Kela-maksu poistettiin. Yritysten yhteisöveroa alennettiin 4,5 prosenttiyksikköä.

    Kumma juttu, kun sinäkin unohdit kertoa, että pörssiin listaamattomien yritysten osinkoverotusta kiristettiin 8,5% samaan aikaan, samoin monet työnantajamaksut ovat nousseet joka vuosi.

    Äänestä

taas otetaan kateuskortti esille, sosialidemokratian pahin tuotos on pohjaton kateus

tosiasiassa taikaseinää ei ole!

Äänestä

-Aamulehti ei OLE kaikkivoipa lafka! Ihan sama mitä se mesoo, ei voi yhtään mitään sille, ettei ihmiset enää suostu tuohon SSS herrojen kyykytykseen! Heikoimpia riistetään ja ajetaan köyhyyden partaalle. Muun muassa terveydenhoidon ammattilaiset, jotka saavat tuloistaan jopa 37% yö ja vk-lopun prosentti korvauksina.. Kohta ei kukaan tee pyhä, eikä yövuoroja.. Sekö on tarkoituksena????? --Ylityökielto on ainoa järkevä keino luoda uusia työpaikkoja, sillä nythän työnantajien on entistä edullisempi teettää ylitöitä, eikä monet onnettomat uskalla kieltäytyä pelosta, että saa kenkää? --Duunareita syyllistetään nykyisestä tilanteesta, kun olisi haettava lauteille ne poliitikot, jotka ensiksi maan tähän ajoivat! Mm.Katainen, Urpilainen, jne!
---Eikä Aamulehti mitään pysäytä(ei kykene), eikä se muuten VIELÄ ole edes yleislakko! Yleislakko tarkoittaa, että silloin ei kukaan mene töihin, eikä mikään firma aukaise oviaan aamulla, koska duunareita ei ole niitä pyörittämässä...
ps.suurin syy on EU koko kurjuuteen pakotteineen! Unionista ei ole muuta hyvää saatu, kuin yhteisvaluutta..

Äänestä

OOKEIII,Mitä hyötyä meille on yhteisvaluutasta ?????????????

Äänestä
  • >>>>ei tarvitse vaihtaa markkoja euroiksi.<<<<< :-D

    Äänestä

Ketä kiinnostaa? Menköön lakkoon päiväksi tai olkoon menemättä. Ei vaikuta isommassa mittakaavassa yhtään mihinkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


topakkatäti kirjoitti:

Aamulehti on yrittänyt kaikin keinoin mitätöidä jo etukäteen työntekijäjärjestöjen perjantaiksi päättämän suurmielenosoituksen. Aamulehti on jo niin epätoivoisessa tilanteessa, että on ottanut jopa sosiaalisen mediankin avukseen.

Jos lehti jatkaa vielä koko tämän viikon työnantajamyönteistä lietsontaansa työntekijöitä vastaan, niin työntekijäjärjestöt varmasti peruvat perjantaiksi aikomansa suurmielenosoituksen, ja voi sitä shampanjapullojen korkkien poksahtelua, jota silloin Aamulehden toimituksessa kuullaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu