olisiko kellään tietoa/kokemusta käytännössä
vuolukivitakkaan asennutuista lämpövastuksista miten ne toimii ja mitä niiden asennus tarvikkeet maksavat?
vuolukivitakkaan asennutuista lämpövastuksista miten ne toimii ja mitä niiden asennus tarvikkeet maksavat?
Vastaukset 7
Vanhimmat
sähköllä kannattaa lämmittää huonetta eikä uunia.Jos on saatavilla halpaa yösähköä,voidaan uunia käyttää varaajana,kunhan muistaa laittaa pellin kiinni.
Puita sinne uuniin! Minä ainakin lämmitän vuolukiviuuniani sähköä säästääkseni, ei tulisi mieleenikään sinne muuta laittaa kuin puita.
Ja vielä sytytät ne puut palamaan, tulee paremmin lämpöä.
Meillä on tiilinen takka-leivinuuni (n. 4000kg), jonka vaipan ja sydämen välissä on 6kpl 333W/kpl vastuksia, jotka tariffinohjaus ohjaa yöksi päälle. Tulisijan vaipan ja sydämen välissä on villa, mutta se on poistettu vastuksien kohdalta, jotta lämpö leviää sekä sydämeen että vaippaan. Vastukset on kytketty lattialämmitystermariin, jonka anturi on kupariputkessa tulisijan vaipan ja palomuurin välissä. Tulisijaa lämmitetään normaalisti puilla vaikka vastukset on koko talven päällä. Piipussa on tuplapellit sekä kitu-, että vetohormissa.
Systeemi toimii loistavasti ja sopii rossilattian kanssa yhteen kuin nenä päähän. Tupakeittiö on mainion lämmin aina aamuisin kun heräilee, koska vastukset on ladanneet yön lämpöä kivikasaan. Meillä on lisäksi ILPin sisäyksikkö tulisijan päällä ja se kierrättää lämpöä ympäri huoneiston. Kalliimpaa päiväsähköä kuluu tosi vähän.
Nämä vastus-systeemit tuli maksamaan 6-vuotta sitten ilman asennusta alle 2000 mk termareineen ja kaapeleineen. Vastukset hankin suoraan valmistajalta.
Vanhempieni talossa (rak-85, 120m2) on suorasähkölämmitys ja tulisija. Lämminvesivaraaja on yösähköllä. Puita on poltettu kovemmilla pakkasilla ahkerasti ja 20 vuoden tilasto näyttää kulutukseksi 22000kWh/v josta 65% on yösähköä. Puiden määrää en osaa arvoida. Karkeasti voinee olettaa että 50%(?) sähköstä olisi yösähköä ilman puiden polttoa. Paljonko sinulla?
Meillä on! On huippu hyvä juttu. Ei ole tarvinnut roskaavien puitten kanssa tuhrata ja pölyäviä tuhkia asumis tiloissa pöllyytellä.
Tästä mukavuudesta kannatta maksaa. Köyhät ne aina rahojaan laskee?
Jos uunia käyttää puilla joko huvin tai apulämmityksen takia, on mielestäni järjetöntä, että se on jo sähköllä esilämmitetty. Sähkölämmittimet laittaisin erikseen. Varaavia elementtejäkin löytyy muitakin, usein esim. lattia, jos haluaa varaavaa.
Varmempaa on, että patterien/sähkövastusten lämpö jää sisälle, jos ne ovat muualla kuin uunissa. Uunista lämpöä pääsee haihtumaan suoraan ulos piipun tiilimateriaalin, vuotavien peltien ja piipun perustuksen kautta.
Jos takka on vaikkapa olohuoneessa, voi laittaa suorasähköön huonekohtaisen termostaatin ohjaamaan ko. huoneen pattereita. Kun laittaa termostaatin parin metrin päähän uunista, ohjautuu patterit varmasti pois päältä siksi aikaa kun uuni antaa lämpöä.