Akku kestää viikonlopun Pe-Su ja on Sunnuntai-iltana jo aika tyhjä. Akkumonitori kertoo varaustilaksi 25%
Millaisella paneelilla tuon akun saa ladattua ensi Perjantaiksi täyteen?
Kokemuksia?
Millaisella paneelilla tuon akun saa ladattua ensi Perjantaiksi täyteen?
Kokemuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos on tilaa veneen katolla,niin esimerkiksi 85w.paneeli itsellä lataa parhaimmillaan 5A.mutta 3-4 A.keskimäärin aurinko päivinä tunnissa.Laske siitä montako tuntia menee 185A.han.
Pitää olla varsin suuri paneeli. 75% 180 Ah:sta on 135 Ah ja lisäksi akun hyötysuhde ei ole 100%. Sanotaan, että pitää saada ladattua 150 Ah. Aikaa on 5 päivää eli 30 Ah/vrk. Optimaalisella asennuksella + MPPT-säätimellä voi saada keskikesällä 4,5 h täyttä tehoa eli 30*14/4,5 = 93 W. Jos asennus ei ole optimaalinen (varjoja omasta tai naapurin mastosta, puomista, metsästä, ei MPPT:tä jne.), tuotto tippuu helposti puoleen. Omassa veneessä 50 W paneeli + MPPT-säädin tuottaa n. 10 Ah/vrk puotapäivinä.
100 W olisi siis aivan minimi ja 150 W riittäisi jo varmemmin ja myös syksymmällä. Tosin tähän aikaan vuodesta alkaa jo aurinkopaneleiden tuotto olla varsin heikkoa.
Tiedät varmaan, että 25% varaustila on jo varsin alhainen ja lyhentää akun ikää merkittävästi. Varsinkin kun akkua ei nopeasti ladata täyteen, vaan 5 vrk aikana hissukseen.
Akkusi on siis alimittainen tuohon käyttöön. Tietysti se riittävä aurinkopaneeli tuottaisi 60 Ah viikonloppuna, jolloin varaustila pysyisi kohtuullisena.