Todennäköisesti yli 100 000 suomalaista työntekijää osallistuu tämän viikon perjantain mielenilmaukseen Helsingissä.
http://demokraatti.fi/aktn-piirainen-jopa-yli-100-000-tulossa-mielenosoitukseen/
http://demokraatti.fi/aktn-piirainen-jopa-yli-100-000-tulossa-mielenosoitukseen/
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kommari.
Ei mikään duunari.
Vai ovat nyt kaikki suomalaiset duunarit sinun mielestäsi aina jotain helv...n kommareita.
Ainut oikea kommunisti on kuollutkommunisti , vanha viisas toteamus pitää paikkansa edelleen . Toivon että vähäisetkin työpaikat katoavat Suomesta . Sitten duunari , työnorja voi noust sorronyöstä keräämään juuria ja matoja elääkseen . sehän on tavoite.
Sontasosialisti ja terroristidemari:
Miten TÄMÄ ratkaisee Suomen velka- ja kilpailukykyongelman mistä KAIKKI JUONTAA JUURENSA?!
Imbesillit! Lämmitelkää talvipakkasilla kusemalla housuihinne kun äly ei muuhun riitä!
Koita kestää apina.Soitin sinulle jo ambulanssin.
Ratkaisitko kilpailukyky- ja velkaongelman?
Sontasossu!
Ratkaista itse perseläpi maajussi.
Jossakin vaiheessa enemmistö on kypsä ja keitos kiehuu. Sitä ei tarvitse yrittää hämmentää immoslaisten, uusnatsien ja muiden marginaaliryhmien sanankäytöllä.
Suuret laivat käätyvät hitaasti mutta varmasti. Suomen suunnanmuutos alkoi kesällä 2015.
Joo kyllä te lakkoilette,mutta omaan nilkkaan se sattuu.
Viimeisetki työpaikat ajatte maasta pois.Minä kuulun Sakoohon ja totean liittoni isopalkkaisille herroille: Kiitoksia vitusti LYLY,omaa oksaa sahataan.
Minä en siihen sahaukseen halua osallistua.
Kuusinumeroinen luku:
http://demokraatti.fi/aktn-piirainen-jopa-yli-100-000-tulossa-mielenosoitukseen
Nyt alkaa tapahtua
Niin tapahtuu ja toivottavasti molemmat ymmärtävät erota.
AY-liikkeen muistojuhlaan? Terve menoa vaan AY-pomojen rahoittaja-pellet!
Poliisit,lääkärit,hoitsut ja opettajat ym.ym. ovat nyt noita mainitsemiasi Ay-pömojen rahoittaja-pellejä
Liittoihin kuuluvat ammatitaidottomat pinnarit.
No joo..Töihin Perjantaina kampanjalla on sama määrä kannattajia.
Eli tilanne 0-0
150.000 ihmistä Rautatientorilla on todellisuutta.
60.000 nimeä netissä ei ole mitään.
Kokoomusnuorten bussikulkueen osallistujamääräksi arvioidaan 150 henkeä, päihtyneet alaikäiset ja romanialaiset kerjäläiset mukaan lukien.
Tiedotusvälineet melkein puhuu tulevasta perjantaista jo menneessä aikamuodossa, katsotaan ensin miten moni viitsii olla palkattomalla vapaalla järjestöpomojen arvovallan takia.
Tiedä tuosta, mutta toimittajat ovat kirjoittaneet hyvin kriittisiä kolumneja perjantain "mielenilmauksesta" ja myös toimittajien ammattijärjestö sanoutui siitä irti. Alan jatkuvat yt-neuvottelut (Siperia) ovat varmaankin opettaneet.
Ette te paskapuntit saa koskaan tälläistä joukkoa liikkeelle, talikoikaa paskapuntit Sipilän hintin kanssa lantaa tunkiolla, se te osaatte.
Melkein 150.000 ihmistä Rautatientorilla tulevan perjantaina on täyttä todellisuutta.
60.000 nimeä jossain facessa netissä ei ole nyt yhtään mitään.
Kokoomusnuorten bussikulkueen osallistujamääräksi arvioidaan maksimissaan 100 henkeä, päihtyneet alaikäiset ja romanialaiset kerjäläiset mukaan lukien.
Tule Kokoomusnuorten bussi kyytiin ja tapa itsesi!
Muutama prosentti kansalaisista? Media on yrittänyt nostatta tunnelmaa ja suurin osa on ihmisistä töissä perjantaina ja osallistuvat vastaprotestiin.
Ei Suomi nyt todellakaan pysähtyisi jos suurin osa suomalaisita työntekijöistä olisi perjantaina töissä.
SAKoolle kelpaa,että eläkeläisiltä leikataan,lapsilta leikataan,opiskelijoilta leikataan,työttömiltä leikataa,mutta työssä olevilta ei leikata. Kadun,että olen maksanut kymmeniä vuosia jäsenmaksua ammattiliitolle,värvännyt uusia jäseniä,mutta joskus silmätkin aukeaa.
Sipilälle nyt kelpaa se että kaikilta muilta leikataan paitsi maanviljelijöiltä ja työnantajilta.
Työnanatajilta muuten leikataan. Vähän reilummalla ködellä kuin duunarilta.
Se leikkaus ei vain ole työnantajaroolissa vaan pääomatulojen kautta. 1% pääomtuloveron korotusta. 100 euroa 10 000. 500 euroa 50 000. 1000 euroa 100 000. SIIS enemmän kuin duunarin muutamat kympit.
Lisääkin on tulossa kunhan koko paketti on valmis.
Eihän sitä nyt koskaan kenenkään tarvitse olla mikään työnantaja että kuuluu pääomaverotuksen piiriin.
Siihen että jotain henkilöä verotetaan nyt pääomaverotuksen mukaan riittää että on tarpeeksi vain rahaa ja omaisuutta.
Todella hyvä asia että pääomaverotusta myöskin nyt nostetaan.
Työnantajan sossumaksu leikataan vastaavasti yhteensä 800 miljoonalla eurolla. Muistakaa tämä.
Olisitte kiitollisia että olette saaneet tehdä työtä jonka jokin taho on teiille mahdollistanut
Eihän idioottimaiset kepuloiset osaa olla kiitollisia nyt yhtään mistään.
Nämä hallituksen mustikat voivat vapaaehtoisesti leikata omat palkkansa.
Tämän viikon perjantainahan sitten Helsingissä vasta harjoitellaan todellista oikeaa yleislakkoa varten jos Sipilän johtama nykyhallitus ei tule järkiinsä.
Asia on juuri noin kuin sinä sen kerrot.Ei mitään lisättävää.
Helsingin Rautatientorilla pe 18.9. klo 11–13 järjestettävä tapahtumahan ei ole nyt missään tapauksessa mikään laiton lakko vaan täysin laillinen, poliittinen mielenilmaus, jossa puolustetaan työmarkkinajärjestöjen vapaata oikeutta sopia työ- ja virkaehtosopimuksista ja vastustetaan maan hallituksen yksipuolisia päätöksiä heikentää palkansaajien työehtoja. Ajankohta on täysin valittu eduskunnan aikataulun mukaan. Kello 13:han eduskunnassa alkaa äänestys hallituksen esittämästä leikkauspaketista.
Suomessahan on olemassa oikeus ilmaista mieltä, kuten esim. ammatillinen järjestäytyminen, joka katsotaan Suomen perustuslain mukaan työntekijöiden perusoikeudeksi, ja se on tunnustettu sekä Suomen perustuslaissa sekä kaikissa Suomea sitovissa kansainvälisissä sopimuksissa. Työntekijöillä on olemassa aina oikeus toimeen panna poliittinen mielenilmaus, jolla pyritään vaikuttamaan laajemmin yhteiskunnalliseen päätöksentekoon
Yleensä mielenosoitukset ja niitä kevyemmät mielenilmaukset järjestetään kuitenkin sellaiseen kellonaikaan, että mahdollisimman moni suomalainen on vapaa-ajalla, joskin harvemmin kuitenkaan sunnuntaina.
Tämän viikon tulevana perjantainahan nyt melkein kaikki suomalaiset duunarit ovat vapaalla osoittamassa mieltään Helsingissä nykyisen Suomen hallituksen harjoittamaa riistopolitiikkaa vastaan.
Höpö, höpö. Ei sinne sentään miljoonia ihmisiä tule. Lakkolaisista 99 prosenttia menee kotiinsa.