Saako vikahistorian luettua esim OBDn kautta?

23552

Jos vaikka on ostanut auton jossa vähän aikaa oston jälkeen ilmenee vika, näyttääkö auton vikadiagnostiikka myös historiatiedot kaikista vikailmoituksista vaikka ne olisi nollattu? Olisi hyvä apu saada rahat takaisin jos joku myy viallisen auton.

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fault_code

      Ei yleensä.
      Kaikki vikamuistit on nollattavissa.

    • tutkia

      Yleensä vikamuistissa kuitenkin on että milloin se on viimeeksi nollattu. Jos vikakoodit on juuri nollattu, kannattaa syy selvittää ennen ostoa.

      Muutenkin kannattaa auto tutkia ennen ostoa, eikä yrittää saada rahoja takaisin oston jälkeen...

    • 23552

      Jotenkin mun on vaikea uskoa etteikö sinne jäis jonkinlaisia historiatiotoja vikailmoituksista, varsinkin uudemmissa autoissa OBDII järjestelmillä, ovat kuin tietokoneita jo. Kyllähän ne ilmoitukset nollaantuu mutta epäilisin kyllä että sinnä jää historiatietoja mitä ilmoituksia on esiintynyt. Ehkä kysymys on enemmän että millaisella laitteella ne sais luettua? Ei varmaan kaikista halvimmalla OBD testerillä.

    • turaukko

      Tuskin niitä nollauksen jälkeen saa selville, vikailmoituksia tulee kaikenmerkkisiin autoihin pilvin pimein, ei niiden määrää kannata tuijottaa,tulee vaan suotta murheelliseksi. Niitä voi olla satoja ja auto pelaa kun unelma. Huollossahan niitä nollataan jos ei erikseen kiellä.

    • et-sillei-joo

      Auton omalla ohjelmalla näkyy kaikki tiedot nollauksista, niiden lukumäärä ja ajankohdat km ajomäärällä.Ne näkyy uudesta lähtien, ja jos auto käy merkkihuollossa, tiedot näkyy myös huoltofirman tietsikalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1997
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1938
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1911
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      54
      1831
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1583
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1498
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1224
    Aihe