http://yle.fi/uutiset/sipila_tukee_veroparatiisiyhtiossa_toiminutta_berneria/8309954?ref=leiki-uup
vaikka ei sanojensa mukaan tiedä toiminnan laadusta. Huh !
vaikka ei sanojensa mukaan tiedä toiminnan laadusta. Huh !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onko Sipilä todellakin tosissaan, vai onko tämä häneltä vain jonkinlainen lapsus. Sipilä ei siis sanojensa mukaan tunne Bernerin toimia veroparatiisiyrityksessä, mutta Bernerillä on silti Sipilän 100%:n tuki. Tarkoittaako Sipilä tällä siis sitä, että hallituksen ministeri voi olla osallisena vaikka minkälaisessa puuhassa, jopa rikollisessa, niin hän nauttii silti pääministerin täydestä tuesta. Todella outo kanta Sipilältä, jota on pidetty jotenkin rehellisenä ja oikeudentuntoisena miehenä.
Sipilä vaikutti todella hämmästyneeltä, kun häneltä tätä kysyttiin.
Vaikuttaa siltä, että Berner on nyt tahallisesti rikkonut hallituksen jäsenen velvollisuutta ilmoittaa sidonnaisuuksista. Hän ei todellakaan ole hiiskunut aikaisemminkaan mitään, kyseisestä toiminnastaan.
Bernerin luottamuksesta voitaisiin äänestää eduskunnassa heti ensimmäisen tilaisuuden tullen.
Sipilä ei missään tapauksessa halua näitä pengottavan ja haluaa puhua mahdollisimman vähän näistä, Voi olla että Sipilän polttaisi omatkin näppinsä.
Berner loikkaisi viime metreillä Kokoomuksesta Kepuun.
Syy alkaa paljastua. Kokoomuksen unilukkari Sauli Niinistö ei suvaitse verokikkailua. Kepun moraali on joustavampia.
Berner luultavasti lakkauttaa VR:n ja siirtää toiminnan veroparatiisissa toimivalle yhtiölle.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13823073/berner-aikoo-lahjoittaa-rautatiet-englantilaiselle
Kyseessä on ihan normaali yrityksen verosuunnittelu. Ihan turhaan siinä kitisette.
Sano sama Sipilälle joka kitisi asiasta vielä vaalikamppailun tuoksinassa. Harhautti äänestäjiä ja sai vaalivoiton. Toki Siinä Katainen ja Stubbkin auttoivat - Kepun vaalivoitossa siis.
Sipilä: "En tiedä asiasta mitään mutta annan 100%:isen tuen Bernerille." USkomatonta.
Sipilä sanoi että EI MUISTA keskusteleensa Bernerin kanssa tästä asiasta ennen hallituksen muodistamista ja Bernerin nimitystä ministeriksi. Ei kuulosta uskottavalta minun korviini.
Sipilä tietää että kysessä arka aihe ja itse hän vastusti vaalikeskusteluissa veroparatiisi/parasiittiyhtiöitä. Tuollaisesta asiasta kyllä muistaa onko puhuttu vai ei. Jos asiasta olisi puhuttu Sipilän ja Bernerin välillä, Sipilä kyllä muistaisi, ja jos ei puhuttu niin Sipilä muistaisi senkin ihan varmasti, (ja asian tultua julki olis huutanut ääneen, että s..tana kun ei tätä minulle kerrottu), ja silloin hän kommentoisi selvästi että ei ole puhuttu, eikä että EN MUISTA PUHUTUN.
Jälkimmäinen tuntuu verukeelta siltä varalta, että joistain ilmestyy todisteita, (sitä kun ei koskaan tiedä kenen käsii esim. s-postit päätyy, hakkerit sun muut salakuuntelijat), että on puhuttu.
Sitten voi sanoa, että no jos puhuttiin niin en muista sitä.
Täältä helvetistä katsoen mikä tahansa järkevästi verottava valtio näyttää paratiisilta. Siis jokainen sijoitus ulkomaille on verottajan kannalta kauhistus. Onhan se tietysti katkeraa kun rikkaat eivät jätä rahojaan Suomeen ryöstettäväksi, mutta ostaahan duunarikin viinansa Virosta. Kukin kykyjensä mukaan.
Koska poliisi pidättää ministerin?
Sipilä ja Berner, yhtä kieroja "ihmisiä".
Berner on tosiaan laittanut koko osaamisensa sen puolesta, että yritys pääsisi maksamasta veroja Suomeen. Siis tuollainen ministeri meidän hallituksessa jossa hän on nyt viemässä pienipalkkaisten naisten rahat työnantajille.
Berner ei toimi isänmaan etujen eikä ministerivalansa mukaan joten hänen olisi erottava ministerivirastaan välittömästi. Suomi ei kaipaa nykyisessä tilassaan veronkiertäjiä eikä niihin kehoittavia tai kouluttavia. Esiintyminen samaan aikaan lastensairaalan keräyksen keulahahmona ja toimiminen piilossa verokeidasyhtiön palveluksessa on suorastaan kuvottavaa ja sairasta.
http://www.kepa.fi/uutiset/11572
Vakka kantensa valinnut eli Sipilä Bernerin hallitukseen. EU haluaa hillitä veropakoa, Suomi jarruttaa.
Meillä on rehdit Kepu ministerit ja pääministeri, näillä eväillä suomi nousee, sallitaan kaikki veronkierto ja leikataan pienituloisilta, HYVÄ KEPU
Hyvä olemme keskustalaisia kyllä me pärjäämme, laki suojelee meitä hyvätuloisia, muilla ei väliä, hui, hai..
Keskusta suojelee nykyään veropratiiseja, ennen Sipilä puhui toisin, mutta käänsi takkinsa kuten muissakin asioissa, kuten Soinikin, rikkaiden etuja ajaa maan hallitus, suorastaan irvokasta touhua.