Windows10, pöytäkone ja mummo

Mummonkone

Päivitin kannettavani W 10:iin, kaikki sujui tosi hyvin. Sitten päivitin myös uuden pöytäkoneeni (Acer) .
Toinen profiili joka koneessa on, toimii kuten pitääkin, ja selaimena on Mozilla kuten ennenkin. Omassa profiilissani Mozilla urppasi jotakin SSL suojausta, eikä mennyt googlen sivuille.
Asensin Mozillan uudestaan, ja nyt se kyllä tunnistaa googlen sivut, mutta facebook on ns. teksti muodossa. (Ei tule se normaali avaussivu fb:stä). En käsitä, koska toinen koneen profiileista toimii Mozillassa kuten ennenkin, mutta minun oma ei. Kokeilin Exploreria, ja se kyllä toimii hyvin. Missähän vois olla bitti poikittain tuon Mozillan suhteen :)

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usein-vika-tässä

      tarkasta kellonaika ja päivämäärä, sekä aikavyöhyke

    • kymppionpaska

      en suosittele windows kymppiä kenelleekkään, varsinkaan senioreille tai windowsosaamattomille,
      Asentakaa ennemin vaihka ununtu.

      • *Ubuntu


    • näintehdään

      Se tehdään näin

      Windows 10 asennus

      1. Palauttaa Windows 7/8 koneeseen ja aktivoida se.

      2. Päivittää se Windows 10 versioon tällä ohjelmalla:https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10

      3. Tarkistaa onko se aktivoitu

      4. Tehdä samalla ohjelmalla Windows 10 asennusmedia lisenssin Windows versiolle. ( Windows 7 Home Premium-> Windows 10 Home)

      5. Asentaa Windows 10 sillä medialla ( alustaen levyt) ja ei anna aktivointitunnusta missään vaiheessa sen asennusvaiheissa. Se pitäisi aktivoitua automaattisesti asennuksen jälkeen kun nettiyhteyden laittaa päälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7846
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5420
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3537
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      150
      3086
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2031
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1727
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1682
    Aihe