Kunniallista kirpparin pitoa?

Yrittäjyys_kunniaan

Onko luvallista yrittäjältä keksiä asiakkaan nimi ja osoite sekä laittaa pöydän myyntitulot omaan lompakkoonsa?
Entä jos tällaisia pöytiä olisi useampia? Kenties vuosienkin ajalta.

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikeneltäkään

      No kukapa sitä vahtii?Tai keneltälupa pitäisi kysyä?

    • INHAA

      KATEUS NOSTAA PÄÄTÄÄN...PERUSTA OMA KIRPPIS

    • öjlk

      Öööö... Miksi kukaan tekisi noin? Yrittääkö yrittäjä "huijata" työntekijöitään, vai onko kirpparilla muka myyjien tiedot kaikkien nähtävissä? Vai mikä juoni tuossa on?

      Monella kirpparilla on selvästi havaittavissa omistajan omat pöydät, joilla on samat tai samantyyppiset tuotteet kuukaudesta tai jopa vuodesta toiseen. Kyllähän omistajakin saa myydä omistamiaan tavaroita. Mutta sitä en tosiaan ymmärrä, miksi se pitäisi tehdä muka jonkun toisen nimissä?

      • Myyjätär

        Pitäähän yksityishenkilönkin maksaa verot tuloistaan.


    • semmostaseon

      Siis kateellinen...huolehdippa omista asioistasi!Oon muuten huomannu että meidän paikkakunnalla omistaja jemmaa myyntipöydistä vaivihkaa parhaat päältä,ja pistää vähä kalliimmalla hinnalla omiin pöytiinsä myyntiin.

    • polipo

      Tottakai jokaisella kirppiksenpitäjällä on oma pöytä, mitä ihmeellistä siinä on?

    • kuusitoisttt

      yrittäjällä on isot menot..joten hyvä,kun on monenlaista bisnestä yrittäjällä.Mutta nämä jopparit on eri asia.Saalistavat ja myyvät.Ahneet jopparit hatuttaa,koko päivä päivystäjät.OIKEASTI ei tee sitä eläkseen,vaan ahneuteensa.

    • etsilleennäin

      Mutta mitä se kellekkään kuuluu,jos ostaa aina kun halvalla saa ja myy voitolla eteenpäin?Maksan kuitenkin pöytävuokran,sehän on jokaisen oma asia millä hintaa myy?Kirpparinpitäjäkin on jobbari,tekeee ihan sitä samaa,,,

    • KOLKYTTTY

      kirppiksen pitäjä on YRITTÄJÄ...ALVIN MAKSAA PÖYTÄ VUOKRISTA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe