Onko Suomessa enää mitään halvempaa kuin Ruotsissa

katajaotsa

En ole käynyt 15 vuoteen vaan ensi kuussa aion.
Mitä kannattaisi ostaa?

10

236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruisleipähalpaa

      Ainoa minkä muistan, on lentokenttäbussin lipun hinta n 5 euroa/ ´Landvetter 99 kr

    • jokoeuro10kr

      Enpä todella saa mieleen mikä siellä voisi olla halvempaa, voisit tietenkin katsoa esim. mitä juuri niillä viikoilla on tarjouksessa kun olet käymässä Suomessa. Mainoksia löytyy etsimällä netistä.

    • tässälistaa

      Tässä ostoslistaa:
      - ruisleipää, eri sortteja, valitse
      - Erittäin hieno suomalainen mustikka shampoo ja hoitoaine
      - puolukkajugurtti
      - suomalaisia lehtiä
      - makkaraa
      - Illodin
      - luumumarmeladi
      -
      Ei oo kyse ollenkaan siitä mikä olis "halvempaa". Vaan siitä mikä sinusta on suomalaista ja mikä tuntuu sinusta hyvältä.
      Ajattele, että ostoksillasi kannatat Suomen taloutta. Ne eurot menee Suomen talouteen, mitä (ainakin minä) kannattaa.
      -

    • Syyspihlajanalla

      Ostan aina "Reissumiestä",Vesta silliä,Venäläistä metvurstia,emmental juustoa ja laivalla Vana Tallinn:aa :D

      • skånelainen

        Ostin kotikaljauutetta jouluksi, joulutorttujentäytettä, ruissipsejä, koskienlaskijaa, venäläistä metvurstia.


      • herkkuperse

        Minä ostin Stockmannilta suola- ja maustekurkkuja,metsäsienisekoitusta ja savulohisalaattia.


    • osaattekosanoa

      Tuli tässä mieleen että Tukholmassahan on finska butiken ja se ainakin mainostaa suomalaisia eineksiä facebookissa. Sieltä myös eräs sukulaiseni on ostanut joskus kunnon ruisleipää yms.
      Onko muuten suomalaista kauppaa enää Göteborgissa? Ja kulkeeko enää kauppa-auto jossa myytiin suomalaisia elintarvikkeita enää missään päin Ruotsia?
      Netistä voi suomikauppa.fi ostaa vaikka mitä ja sieltä lähettävät kaikkialle maailmaan ja Eurooppaan suomalaista tuotetta.
      Aika kovat hinnat ja vielä toimitus tullimaksut päälle. Vaikka jos on monta ostajaa niin voisi yhdessä tehdä tilauksen. voisi tulla edullisemmaksi, taikka jos joku suomiseura ruotsissa saisi halvemmalla?
      Taikka tuleehan se halvemmaksi kuitenkin kun matkat suomeen ja lomailu siellä maksaa niin älyttömästi nykyään.

    • saarelainen

      Ei ole Ruotsissa käyvälle suomalaisturistille mikään halpaa koska täytyyhän sun huomioida valuuttakurssi ja valuutanvaihdon kustannukset. Ahvenanmaalla asuvana vertaan aina kummalta puolelta minun kannattaa jotain ostaa. Tulee kumminkin käytyä manner-Suomessa silloin tällöin auto mukana niin ennen reissuun lähtöä tutkin mitä ostan mukaani. Ruotsin puolelle on nopeampi matka mutta ei mulla ole sinne juurikaan asioita. Kiireiset tarvikkeet haen jos tarviin esim. remppahommissa mutta satamassa tulli tarkastaa aika ahkeraan ja tutkii kuitit; sitten pitää maksaa.

    • att2

      Aivan sama mitä maksaa, tosin tuskin koskaan matkustan Suomeen.

    • isänmaallinen

      Olen itse niin "isänmaallinen" että ostan mieluummin Suomesta saman tavaran kuin Ruotsista.

      Ajattelen että tää "300 - 1000 kruunua menee Suomen talouden hyväksi. Eikä Ruotsille)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3158
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2655
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2407
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2304
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2035
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe