Nyt mentiin alle 4 sentin, yö 3,80 ja päivä 4,20, en muista koska sähkö olisi ollut näin halpaa. Tämä siis 2 vuoden sopparilla.
Taas halpeni sähkö.
sevaanhalpenee
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
juu liian halpaa on, varsinkin tuntihintaisella sopparilla itse sähkö on usein lähes ilmaista.
siirtomaksu vastaavasti noussu
Tässäkin tapauksessa veikkaan, että sähköä myyvä yhtiö ei ole sama kuin siirtävä, eikä sähkön myyjä maksa mitään siirtofirmalle.
Kun tuulivoima ja aurinkovoima pääsee vauhtiin, voidaan olla välillä tilanteessa, että tuottaja maksaa ja kuluttaja saa..., jos ylituotantotilanteessa syntyy miinusmerkkinen markkinahinta.
Mutta koska perinteinen sähköntuotanto pienenee koko ajan, niin laajemman alueen reilussa pakkastilanteessa markkinasähkö maksaa taas maltaita.
Hauska vitsi: kuluttajalle maksetaan kuluttamisesta. Näitä lisää! Päivän naurut, hyvä.
Mulle sähköyhtiö yrittää tuoda sähköä jo kuorma-autolla. Ekana toivat semmosen etäluettavan mittarin, sitte kävivät tarkastamassa monta kertaa että onko se rikki kun ei raksuta, hemmetti, ei mene jakeluun kun lämmitän puilla ja aurinkopaneeleilla käyttösähkön.
En soittele enään sinne kun eivät tajua. Kerran jo piti ajaa pois pihamaalta sähköyhtiön porukkaa, aivan tampioita. Eikö pysty älyämään että ei tarvi olla kovan kulutuksen viherpiipertäjä jotka ajelee maastureilla ja isoolla paateilla käkättämässä kun kärpänen lentää.
Pikku talossa kun asustelee niin viherpiipertäjät ei tuu valittaan kun ne ressukat ei sais edes tulta pesään
Huumorintajun ja tyhmyyden eroittaa älykkyys...
Tuulella tuotetulle sähkölle on asetettu takuuhinta, joka on "demokraattisesti" valitun hallituksen päättämä.
Jos tämä "Takuuhinta" on korkeampi kuin markkinahinta niin silloin valtio, eli me veronmaksajat maksamme tuulivoimayhtiölle erotuksen.
Eli; Jos takuuhinta on esim. 0,1€/kWh ja markkinahinta on 0,05€/kWh niin silloin tuulivoimayhtiön kannattaa maksaa kuluttajalle sähkön käytöstä jopa 0,04€/kWh koska markkinahinnan ja takuuhinnan välisestä erotuksesta jää tuulimyllyn pyörittäjälle vielä voittoa...
Sähkö pitää siis hakea itse yhtiöstä kun et maksa siirrosta mitään. Toivottavasti ei ole pitkä matka. Millä laukulla kuljetat sitä sähköä? Kerro muillekin.
Jos ostanut näistä "markkinafirmoista", millä ei omaa tuotantoa, niin voi tulla pitkä hakumatka milloin mistäkin.
Siirto on nyt törkeen kallista.
"Nyt mentiin alle 4 sentin, yö 3,80 ja päivä 4,20, en muista koska sähkö olisi ollut näin halpaa. Tämä siis 2 vuoden sopparilla."
Mikä firma?
Eduskunta on vahvistanut sähköveron nousevan 0,43 sentillä (alv 24 %) 1.1.2015 alkaen. Korotuksen suuruus on noin 18 prosenttia.