VOI, voi, voi. Palkat 5000- 10000 euroa kuussa.
Pienipalkkaiset ahtaajat ja paperimiehet kärsivät
kylvit1
23133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei suostu paperimies leikkaamaan jättimäisiä lomarahojaan kaupan tädin, opettajan tai sairaanhoitajan hyväksi!
HYI HYI HYI tuota PASKASAKKIA!
Huomasin että Rinne erehtyi mm mainitsemaan "paperimiehetkin" puhuessaa pienipalkkaisista vuorotyötä tekevistä. Kautta aikain on papermihet olleet huippuunsa palkattua porukkaa,koska ovat olleet asemassa missä on pystyneet kiristään.
Ikinä ei nuoret lääkärit ole heidän palkkatasolleen päässeet.
Koulupohja kuitenki on eriluokkaa lääkärillä,kun paperimiehellä.
Mitä olen kuullut, ahtaajat ei juuri ole paljon jälkeen jääneet paperimiehistä.
Mutta heidän työolosuhteensa varsinkin talvisaikaan on paljon huonommat kun
paperimiehillä lämpimissä saleissa.
Nuoret vastavalmistuneet lääkärit tekevät usein hommia alan yritysten kautta. Tienaavat terveyskeskuslääkäripäivästyksillä 10000 euroa kuussa.
Kuulin, että kun muilla aloilla opiskeleva vasta kerryttää opintovelkoja, paperialan opiskelijat jo ostavat ensiasuntoja saamillaan työtuloilla.
Juttelin demarien kopilla erään ehdolla olleen paperityöläisen kanssa 2011 keväällä. Tämä sanoi, että hän ei pyrkinyt eduskuntaan rahan takia, koska oli paperimies.
Tuskin mikään kovin pienituloinen ammatti siis.
Joku toinen tekisi saman 3000 euroo kuussa ja olisi onnellinen että saisi toimeentulon.
Ahtaajan tämän päivän palkka on hieman päälle 3000/kk.
Tarkastakaa ensin faktat, ennen kuin kirjoitatte tänne. Eipä ole paperimiehillä tai ahtaajilla viittä tonnia palkkaa.
Kannattais itse tarkastaa veljeni paperimies tienaa 6500 kuukausi et sille joku saa joku ei myt tasapuolisuus lomarahat pois syntyy työpaikkoja Lylylle lopahti nosti muuten omaa palkkaa 1900 kk ei siivooja saa edes 1700 hyvin menee Sak
Suomessa tyhmä kansa, vai onko nämä 16vuotiaita jotka tänne kirjoittelee.
Lahtarihallituksen rikkurikaartiin on palkattu näitä samoja keskenkasvuisia samoista hörhöistä, jotka kirjoittelevat Persupalstoille ja Putinin mieliksi. Jokaiselle niistä pitäisi olla joku iso kiltti täti, joka ottaisi yöksi syliin tissiensä väliin itkemään.
https://www.youtube.com/watch?v=4LrXt-QNaak
Sama mies joka istuu konepellillä
>http://is13.snstatic.fi/img/658/1289034883253.jpg
ei mies
http://is13.snstatic.fi/img/658/1289034883253.jpg
Miten ahtaajaksi pääsee?
minä tuuun
"Ahtaajalla on duunariksi huippuliksa
Lakkolainen, sataman ahtaaja, on todella hyvin palkattu duunari.
Ahtaaja tienasi kolmivuorotyössä noin 55000 euroa vuodessa. Koulutetun sairaanhoitajan palkka on nykyisin keskimäärin 27500 euroa vuodessa.
Kenkätyöntekijän vuosipalkka on noin 18000 ja tekstiilityöntekijän noin 22000 euroa. Yksi ahtaajamies voi siis saada palkkaa kolmenkin kengänvalmistajan verran.
Kontteja ja puoliperävaunuja siirtelevän ahtaajan kuukausipalkka voi olla yli 4500 tai jopa 5500 euroa. Se on selvästi enemmän kuin mahtiduunareina pidetyillä paperimiehillä.
Kaksivuorotyössäkin ahtaajan keskiverto vuositulo on noin 44000 euroa eli ehkä 3800 euroa kuukaudessa. Sairaanhoitajan vastaava kuukausipalkka on vain reilut 2000 euroa.
Kauan töissä ollut, isoa konetta käyttävä ja paljon ylitöitä tekevä ahtaaja voi tienata yli 60000 euroa vuodessa. Viikonlopputyö tuo tuloista neljänneksen."
MITEN pääsee ahtaajaksi siis?= onko joku koulutus=?
https://www.youtube.com/watch?v=4LrXt-QNaak
Pitää tämä kurssi läpäistä. Jotka polkee autoa, heille paremmat todistukset.
Kun työntää jalkaa auton alle, se tulee tuplana.
Konepellillä istumisesta 1½ kertaisesti.
Olikos tämä joukko puolustamassa pyhäpäivien pyhyyttä, jonka vuoksi ne eivät voi olla tavallisia työpäiviä vaan niistä on maksettava korotettu korvaus?
Ymmärrän, että poikia harmittaa, kun työesteiden vuoksi ei pääse pyhäkirkkoon, mutta silti olen sitä mieltä, että uskonkiihkoilijoiden vuoksi ei tarvitsisi AKT:n uhkailla satamien sulkemisella.
Enää olisi kuvasta puuttunut, että AKT:n pyhätyötaistelijat olisivat nauttineet taistelun tuoksinnassa herran ehtoollista.
Ahtaajat ovat kohta ahtaalla. Lakkoase on menetetty. Nurkan takana lymyää pakolainen. Hän tulee töihin pienemmälläkin palkalla.
Lahtarihallitus kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Sipilä luulee Suomea Venäjäksi tai Kiinaksi, joita voi hallita sanelupolitiikalla ilman vapaata sopimusoikeutta. Pakkolait ovat kuitenkin Perustuslain vastaisia ja rikkovat YK:n kansainvälisen työjärjestön sopimuksia, jotka Suomikin on em. maista poiketen allekirjoittanut.
Tuskin se landepaukku lantasaapas edes ajattelee mistä se palkka koostuu.
Ahtaajat siirtävät kontteja joiden sisältämien tavaroiden ja laitteiden arvo voi olla kaksi miljoonaa euroa. Vastuullinen työ jossa jokainen virhe maksaa paljon.
Kyntöauran kyntäessä hieman sivuun voi pakittaa ja ottaa uudestaan.
3000 euroa ei ole yli suuri palkka. Onhan suomalaisten keskipalkka 3500 euroa. Jotkut siis tienaavat aivan helvetin paljon enemmän. Suomessa on kuitenkin yli miljoona palkansaajaa alle 1700 euron kuukaudessa olevien ansiotulojen.
Jospa oikeasti leikattaisiin niitä yli 5000 euroa ansaitsevilta, siis oikeasti. Kyllä ahtaajat sen rajan yli menevästä osuudesta antaisivat jo viedä.
Onko joku ahtaaja maksanut virheestään. Eiks se oo automaatio hommaa; häh?
Ja työttömän paperimiehenkin palkka on suunnilleen 10000 euroa puolet kansanedustajan palkasta.
Kokeillaan sellaista että hyväpalkkaiset paperityöläiset ovat ½ vuotta pois paperitehtaista ja ahtaajat saman ajan satamista. Eikös siitä tule valtava palkkakulusäästö?
joo tosiaan pienipalkkaisia PRKL ahneita KU mitkä!!!
fgfthgjnb bm