Eli ongelmana on mieheni ex vaimo joka viestittelee ja soittelee miehelleni päivittäin.
Olemme olleet mieheni kanssa yhdessä pian pari vuotta. Meillä on mennyt hyvin tähän kesään asti. Ongelmaksi minulle on muodostunut mieheni ex vaimon jatkuva yhteyden pito. Mieheni erosi tästä naisesta 7 vuotta sitten naisen lähdettyä toisen miehen matkaan. Arvata saattaa että heidän eronsa oli tosi riitaisa ja tapellessa meni varmaan pari vuotta. He saivat kuitenkin välinsä selvitettyä ja molemmat elivät omaa elämäänsä.
Heillä on liitostaan kaksi lasta jotka ovat heillä vuoroviikoin. Mieheni ex seurustelee edelleen saman miehen kanssa kenen kanssa miestäni aikanaan petti.
Meidän suhteen alkaessa kaikki sujui hyvin mutta kesällä mieheni ex oli laittanut miehelleni viestiä että kaipaa häntä. Mieheni ei kertonut minulle heti asiasta. Kertoi kyllä myöhemmin kun samanlaisia viestejä tuli uudestaan. Näytti jopa ne uudemmat viestit ja sen mitä oli niihin vastannut. Kysyessäni miksei kertonut niistä aikaisemmista viesteistä kertoi syyksi ettei halunnut huolestuttaa minua niin turhalla asialla.
Tämä kertomatta jättäminen jäi kuitenkin mua vaivaamaan. Minua on edellisessä suhteessa petetty ja olen herkkä reagoimaan valehteluun ja salailuun. Sen tyylisiä viestejä ei ole enää tullut mutta mieheni ex pitää yhteyttä mieheeni päivittäin. Soittelee ja lähettelee viestejä. Asiat koskevat lapsia. Tiedän koska mieheni kertoo minulle viesteistä ja näyttää niitä sen takia ettei minun tarviisi epäillä mitään. Ennen tämä ex vaimo ei ole näin paljoa yhteyttä pitänyt. Tuntuu että hän tekee tikustakin asiaa että saa laittaa viestin.
Onhan se hyvä että lasten asioista pidetään huolta mutta itseäni tämä jatkuva yhteydenpito ahdistaa. Olen puhunut asiasta miehelleni ja hän sanoi ymmärtävänsä mutta sanoi ettei voi sille mitään jos toinen kirjoittaa tai soittaa. Eikä tietenkään voi yhteydenpitoa kieltääkkään koska asiat koskevat lapsia.
Menetän usein hermoni tämän asian takia ja meillä välillä onkin asiasta riitaa. Olen vaan niin mustasukkainen ja herkästi epäilevä mikä johtuu siitä aiemmasta suhteesta jossa petettiin.
Jotenkin minulla on tunne että tämä ex vaimo yrittää jotain näillä jatkuvilla viestittelyillä koska muutenkin haikaili mieheni perään.
En tiedä, tilanne on minulle tosi ahdistava. Mitä olette mieltä, stressaanko turhaan ja miten minun kannattaisi olla tai toimia?
Tämä ei mielestäni ole normaalia enää. Itsellänikin on lapsia mutta emme pidä lasteni isän kanssa läheskään niin paljoa yhteyttä.
Miehen ex käy hermoille
exäänkyllästynyt
1
238
Vastaukset
- ankeatilanne
Ehdota miehellesi että jos antaisi sinun ja voisit miehen sijasta välillä puhua lasten äidin kanssa lapsia koskevista asioista? Olet kuitenkin lasten elämässä myös. Silleen että mies antaisi puhelimensa sulle kun lasten äiti soittaa ja sanoisi hänelle että voi keskustella sun kanssa myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218