kun piti hyvän puheen telkussa, hieno strateginen veto. Eikä onneksi yrittänyt sönkätä muumiruotsia kun ei sitä edes osaa, mutta valitettavasti oli se ruottalainen teksti mukana.
Sipilä on onneksi aitosuomalainen.
Sipilä on onneksi aitosuomalainen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sipilä on idiootti. Ei ole kokemusta eikä näkemystä. Mitä palkkojen alentaminen auttaisi, ketä se hyödyttäisi? Kotimarkkinoille suoraan kuluttajille myyvät yritykset kärsisivät. Alihankinta yritysten tulos ei paranisi, koska se työnteettäjä ottaisi kyllä ylim. katteet pois. Eli kuka hyötyy, kenelle ne voitot nousisivat. Ne eivät jää pien- ja pk-yrityssektorille, joka tällä hetkellä työllistää.
Ehkä Sipilä tarkoittaa hyvää, mutta vika on siinä että hän uskoo siihen höttöön mitä EK syöttää hänelle. Ja julkisuudessa on jo todettu että hallituksen taustalla ei ole mitään merkittävää osaamista.
SAK:n Lyly pelasti Suomen ja työllisyyden sanomalla ei Sipilälle. Neuvotteluihin oli valmiutta mutta toiselta fiksummalta pohjalta. Tälläisiä Lylyn kaltaisia miehiä , jotka katsovat Suomen kokonaisetua Suomi tarvitsee lisää. Miehiä ja naisia joilla on aitoa ja oikeaa kokemusta .,osaamista ja näkemystä.
Lyly on pelkkä demari juntti, samoin kuin hurrit ovat juntteja.
Vai on idiootti tehnyt miljoonia....heheheeee Koita sinäkin.
Ja piti vielä sanoa että että valmiutta eduista luopumiseen saa olla. Ei vaan ole mitään järkeä ruveta liian anteliaaksi, se ei Suomea auta. Ay-liike tekee hyvää arvokasta työtä ja on tärkeä toimija työmarkkinoilla ja yhteiskunnassa.
Eipä tainnut olla Sipilä yksin tekemässä miljooniaan. Luulenpa että se oikea tuloksentekijä oli joku muu kuin Sipilä. :) Ja sitä paitsi hänhän myi firmansa, ilmeisesti osaaminen, usko ja näkemys suuremman firman pyörittämiseen loppui.
Millähän se veti, tuo taloudesta mitään tietämätön sätkynukke ja lestalainen maalaisjuntti , joka ei tiedä edes mitä on sisäinen devalvaatio, joka tarkoittaa mm. palkkojen alennusta, keinoa , jota moni on esittänyt mutta jota ei käytetä heh heh?
Älä hurri selitä.
Taas jonkun pikkupaikkakunnan yrittäjä/oikeisto henkinen 1970- luvulla konservatiivisiltä opettajilta " oppinsa" ottanut Sipilän saneluista saamapuolella olevan itkua.
Vaikka kuinka uskoisi Sipilään ja hänen menestyksekkääseen menneisyyteen ja hänen käskyttäjiinsä ei silti tilini liho vaikka kuinka liittyisin kokoomukseen ja kuuntelisin cheekiä
Eikä investointeja,työpaikkoja tule yhtään enempää vaikka olisimme melkein puolan palkkatasolla.
Täälläkin Hämeenperässä eräs pienyrittäjä liputtaa sunnuntailisien että lomarahojen puolitukselle, en tiedä vuohottaako sitten enään kun perheen kakkosautoon enään ei kesälomalla osteta uusia renkaita.