Miten voi olla mahdollista että kyseinen komento ei toimi? Ping komento ei myöskään toimi. Komentokehoite antaa joka kerta tälläisen virheilmoituksen: IPCONFIG ei tunnistettu sisäiseksi tai ulkoiseksi komennoksi, suoritettavaksi ohjelmaksi tai komentojonotiedostoksi.
Missähän nyt mättää?
Missähän nyt mättää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
>Missähän nyt mättää?
Luulisin että polustasi (PATH) puuttuu C:\win\system32 tai jotain sinnepäin.
Kokeile suorittaa suoraan tuolta hakemistosta.
...jos systeemihakemisto puuttuu polutuksesta, niin ei toimi juuri mikään muukaan.
-T
Näin on että ping komento onnistuu tuolta system32 kansiosta, mutta siltikään path polusta ei puutu tuota. Mielenkiintoisempi homma.. kellään hyviä vinkkejä?
Path polkuni on seuraavanlainen jos siitä on hyötyä jollekkin:
%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\COMMAND;C:\j2sdk1.4.2_03\bin;C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 4.1\bin;
...on xp home, siitä kun puuttuu verkkotyökaluja.
-T
...syylliseksi veikkaan joko viime päivien windowspäivityksiä tai tuota uutta MySQL:ää, mullakin on se. Täytynee tsekata koneessa, jossa on päivitykset, muttei mysliä.
-T
...poistettuani sen ja bootattuani, alkoivat nuo System32:n alla sijaitsevatkin toimia normaalisti komentokehotteesta.
-T
Jos näin on niin olisiko että winukan polun pituudessa on edelleen se DOS:in rajoite, jotain 120 merkkiä ?
Tai sitten se menee kuralle jos polkuun kuuluu osia joissa on välilyöntejä.
Voisiko joku testata?
Itse mysli ei mielestäni takuuvarmasti muuten tuota aiheuta.
...sillä viitosversion asennus ei moista ongelmaa aiheuttanut. Se raja muuten oli 256 merkkiä dosissa.
Polussa oli kaikki niin kuin pitikin, ennen sekä jälkeen eli testattu on.
-T
Joo, toimii taas verkkokomennot.. Mitään muutoksia en ole tehnyt path polkuun. Ihme homma, mut pääasia että toimii.
Ympäristömuuttujista (PATH) "kadonnut" määrityksiä...
...niin huomaisit, ettei niin ole. Sitä paitsi, ongelman ratkaisu löytyi jo!
-T