Svenskspråkiga får man kalla : hurrit,rantaruotsalaisia,loisia,hurri "fennoloisia,svekoja,suruja,......allt är tillåtet..men fennoja är tabu .
Allid gnälls här om någon skriver om "fennot " ?
våraprinsessor
1089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se on erikoista, kun ajattelee, että fennothan ovat itse itselleen tämän nimen halunneet. Onko fenno yliherkkä, kun ei kestä, että nimeä käytetään?
"Onko fenno yliherkkä, kun ei kestä, että nimeä käytetään?!
Ei sen herkempi kuin svekokaan, jos sanoja käytetään oikeassa merkityksessaä.
Nykysuomen sanakirja: fenno = suomenkielinen. Nettifenno = nettiä käyttävä fenno. Fennoja ja nettifennoja on lähes yhtenevästi samana joukkona noin viisi miljoonaa.
Sveko = ruotsinkielinen; nettisveko = nettiä käyttävä sveko. Svekoja ja nettisvekoja lähes yhtenevästi samana joukkona on Suomessa ilman ahvenanmaalaisia noin 0,26 miljoonaa.
Nettifenno ja nettisveko vastaavat merkitykseltään symmetrisesti toisiaan, samoin neffe ja nesve.
Hur är det med den här överväldigaste populärste "hurri " då ?
Hurri on rasismia, netti fenno on huikean oivaltavaa vttuilua!
neffe on paras !
Persufenno säger allt.
En fenno är som prinsessan på ärten.
Jos fenno tarkottaa suomenkielistä, miksi minua tällä palstalla kutsutaan svekoksi (tai jopa svekohuoraksi)? Minä olen suomenkielinen. Logiikkanne ontuu pahasti.
Fenno on fenno vaikka voissa paistais.
Det stämmer !