Mat ohjelman teko

yrkke

Löytyskö kurua tekemään esim. VB:llä ohjelmaa joka korreloisi, arvioisi ja järjestelisi /luokittelis suuria määriä numeroita tietyin ehdoin . Eli eräänlainen datan tutkimusohjelma ?

> [email protected]

4

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi

      Tuohon olisi mainio keino ehkä käyttää ainakin .NET-puolella löytyviä DataTable ja DataView -tiedonkäsittelijöitä. Ideana siis sellainen että DataTableen syötetään arvoja (numeerisia, alfanumeerisia, päivämääriä tms.) ja DataView-luokan avulla määritellään miten tuota tietoa halutaan lajitella ja esittää. Myös tiedon validointi tulee tuossa mukana ja paljon muuta hyvää. Tuohon kun vielä lyö tarvittaessa moniulotteisen käsittelyn ja koko roskan synkronoimisen OLAP-kantaan lienee paketti siinä.

      Tämä tietysti edellyttää että tieto on säilöttävissä taulukkomuotoon...

      • Aattelin jotta tollanen VB tai joku. Nyt pyörittelen exelillä mutta on aika manuaalista.
        Korrelaatiota , vertailua, sorteerausta.

        sama


      • Tommi
        SetäMies kirjoitti:

        Aattelin jotta tollanen VB tai joku. Nyt pyörittelen exelillä mutta on aika manuaalista.
        Korrelaatiota , vertailua, sorteerausta.

        sama

        Voisi varmaankin ADO:llakin tehdä, tosin ei ihan niin intuitiivista ja helppoa kuin ADO.NET:in luokilla .NET -ympäristössä. Käytännössä teet ADOssa RecordSetin lennossa, täytät sen tiedolla esim. tietokannasta tai tekstitiedostosta tms. ja sorttaat ja filtteröit sen haluamallasi tavalla. Helppoa tuo ei ilmeisesti kuitenkaan ADO:llakaan ole.


      • Tommi kirjoitti:

        Voisi varmaankin ADO:llakin tehdä, tosin ei ihan niin intuitiivista ja helppoa kuin ADO.NET:in luokilla .NET -ympäristössä. Käytännössä teet ADOssa RecordSetin lennossa, täytät sen tiedolla esim. tietokannasta tai tekstitiedostosta tms. ja sorttaat ja filtteröit sen haluamallasi tavalla. Helppoa tuo ei ilmeisesti kuitenkaan ADO:llakaan ole.

        kuinka, jos haluut kokeilla voin lähettää data pätkän (*.xls)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      95
      7277
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6348
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3693
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3429
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      1931
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1628
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1363
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1356
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1260
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1237
    Aihe