Torniossa ja satamissa rajat vuotaa vapaasti ja hallitsemattomasti. Portit on auki, eikä porttivahteja näy missään. Maahan tulee päivässä pelkästään Tornion rajan yli Ruotsin kautta n.1000 ja satamien kautta useita pakolaista tavoitteenaan tulla aumaan Suomeen kenenkään estelemättä ja tarkastamatta, että ketä nämä tulijat ovat. Pääministeri Sipilä arvioi, että tulijoita saattaa tulla jopa satojatuhansia. Läheskään kaikilla tulijoista ei ole minkäänlaisia henkilöpapereita eikä niitä muutamilla mukana olevia henkilöpapereita voi mitenkään todistaa aidoiksi. Nämä pakolaisiksi itseään kutsuvat ihmiset täytyisi ehdottomasti ohjata ja kerätä sellaisiin paikkoihin, joissa heidät pystyttäisiin ensin tunnistamaan ja luokittelemaan joko pakolaiseksi tai joksikin muuksi ennen kuin heitä päästetään minnekkään. Nyt ne hajautuvat hallitsemattomasti ympäri Suomea, eikä kukaan enään tiedä, että ketä tuli ja minnekkä. Olkootpa sitten oikeasti pakolainen tai pahimmassa tapauksessa jopa tänne pyrkiviä terroristeja, joiden aikomuksiaan ja tavoitteitaan voi vain arvailla. Rajavalvonta on erittäin tärkeä osa maanpuolustusta, mikä ei nyt todellakaan toimi. Missä on nyt se sotilasvalan vannonut raja- ja Suomen puolustusvoimien sotilas ? "OLLOS HUOLETON, POIKAS VALVEIL ON"
Rjavalvonta on maanpuolustusta
HeikkiPS
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Komppaan, olematta rasisti. IMO.
Pohjatyö on Suomessa suoritettu. Muslimien Euroopan valloitus on alkanut.
Iraqissa aseita oppii käyttämään jo lapset.
Hölmöläisten hommaa, koska Suomi voisi sulkea rajat ja käännyttää jo rajalla.
Rajan sisälle tulleita ei saada minnekkään. Kiitokset siitä Astrid Thorsille ja RKP:lle.
Kaikki nämä nuoret muslimimiehet valloittavat suuret kaupungit, eli Helsinki, Turku ja Tampere. Siinä on Sari Sairaanhoitajilla ihmettelemistä, kun pitäisi iltavuoron jälkeen päästä kotiin. Saatolle pyrkijöistä ei ole pulaa.
Lycka till!
Tästä on tulossa vielä paljon ongelmia. En usko, että Suomella olisi niin hyvä tuuri, että tänne ei olisi tullut terroristeja. Niitä on täällä ollut kuulemma ennenkin, mutta nyt eritoten. Ainakin ISIS saattaa käyttää mahdollisuutta hyväkseen. Uskon, että kohta paukkuu ja jytisee jossain päin Suomea. Terroristeille on aivan sama missä ne tekevät iskujaan, kunhan he vain pääsevät kostamaan. Suomessa on terroristeille erittäin helppoja kohteita, joita ei ole suojattu millään erityisellä tavalla. Kohteita voivat olla esim. lähetystöt ja vaikkapa USA:aan rekisteröity hampurilaisketjun ravintola. Sillähän ei tietenkään ole heille mitään merkitystä, että ketä siellä sisällä on. Vain saavutetulla julkisuudella ja pelotteella on merkitystä.
On siis täysin käsittämätöntä, että Suomen hallitusta varoitettiin useaan otteeseen ja monelta taholta tästä kaikesta ja tapahtumien johdonmukaisesta kehityksestä hyvin selkeä sanaisesti. SelkoSuomella.
Nyt ainakin Unkari uskaltaa olla aidosti itsenäinen valtio. Unkari laittaa armeijan vahtimaan rajojaan, ettei maahan tulisi enään pakolaisia. Suosittelen samaa myös Suomelle, sillä myös EU:n valtiot päättävät itsenäisesti sisäpolitiikastaan.