Kylläpä on ristiriitainen olo. Miksi lääkityksen aloittamisesta on tehty näin vaikeaa!?! Kyse on ahdistuneisuuteeni ja pakko-oireisuuteeni määrätyistä SSRI -lääkkesitä, joista on ihmisillä niin ristiriitaista kokemusta. Ja myös pelottavia tutkimustuloksia löytyy. Miksi näistä lääkkeistä on niin ristiriitaista tietoa liikkeellä? Onko muista esim. verenpaine lääkkeistä yhtä ristiriitaista tietoa liikkeellä. Kysynpähän vain.
Puun ja kuoren välissä
Vaikeaa
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä aloita! Onko sellainen olo että psykiatri vaatii lääkityksen aloittamista?
Jos pärjäät ilman, älä aloita. Käytä muita keinoja, jos suinkin mahdollista.
Psykiatriasta on muita paljon ristiriitaisempaa tietoa liikkeellä siksi, että koko ala enemmän tai vähemmän kusetusta. Siten myös kriittisiä ääniä on määrällisesti paljon enemmän moneen muuhun aiheeseen verrattuna.
Esimerkiksi kaikki psykiatriset "lääkkeet" ovat luonteeltaan huumausaineita samalla tavalla kuin katuhuumeet, mutta niitä myydään katujen sijaan apteekissa reseptillä ja ne ovat valtion virallisesti suosittelemia. Virallisesti niiden väitetään korjaavan kemiallisia epätasapainoja aivoissa, mikä on pelkkä kulissi, tieteellisesti katsottuna täyttä sontaa. Viranomaishyväksyntä ei tee huumeesta sen turvallisempaa käyttää. Esimerkiksi mainitsemasi SSRI:t ovat hyvin myrkyllisiä keskushermostolle ja voivat jättää jo muutamien viikkojen käytössä jälkeensä pysyviä aivovaurioita.
Kuin puhuisit Whitakerin puolesta!
http://www.madinamerica.com/2015/05/reflections-on-a-beautiful-mind/
Psykiatriset valmisteet ovat huumeita, eivät auttavia lääkkeitä. Paras apu lääkitykseen on sen lopettaminen välittömästi.
Todellakin, älä aloita jos ei ole ihan pakko. SSRI-lääkkeet eivät tutkimusten mukaan ole sen hyödyllisempiä kuin plasebolääkkeetkään. Kuitenkin sivuoireet ja lopetusoireet voivat olla hyvinkin pahoja ja lamaannuttavia. Älä aloita.
Aloita SNRI niin pääset ajan kanssa vähemmällä.
Aivan,nopeammin hautaan!