Hesarin mukaan amerikkalainen Tim Walker lopetti työnsä suomalaisessa koulussa, koska metodit vanhanaikaisia.
Ennustan pahaa romahdusta PISAan.
Ennustan pahaa romahdusta PISAan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä tällä asialla on tekemistä RKP:n kanssa?
Ainakin sen verran, että ei opeteta niitä kieliä joita viennissä tarvitaan, vaan Pakkoruotsia jossa on osaajia yli tarpeen jo RKPläisissä.
Huono ja harhaanjohtava argumentti, sillä monia vieraita kieliä opetetaan suomalaisissa kouluissa. Minä olen jo aika vanha ja olessani nuori koulujen vieraiden kielten tarjonta ei ollut yhtä laaja kuin nyt. Opiskelin kotimaisten kielien lisäksi englantia, saksaa ja ranskaa. Silloin ei ollut ainakaan minun koulussani mahdollisuutta opiskella venäjää ja/tai espanjaa, nyt on.
Pakkoruotsilla ja Pisalla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Pisatulokset ovat olleet päinvastoin erinomaiset, kun pakkoruotsi vielä oli yo.ssa pakollinen.
Miksi muuten kirjoitat pakkoruotsin isolla P:llä? Ilmeisesti kunnioitat kuitenkin kyseistä oppiainetta aika tavalla...
Pähkinäsaaren rajan itäpuolen pojat pärjänneet huonosti PISAssa. Ahvenanmaa voitti mantereen matematiikassa.
Suomi panostaa jatkossakin pakkoruotsiin entistä enemmän jotta varmistamme asemamme muiden kansojen takana kehityksessä. Miljoonat suomalaiset käyttävät tuhansia oppitunteja tähän aineeseen ilman mitään konkreettista hyötyä (poislukien ne alle promillen osat, jotka kokevat saavansa jotain hyötyä esim. menemällä naimisiin ruotsalaisen kanssa, joka ei puhu englantia tms).
Suomi on ollut kehityksessä hyvinkin edellä monissa historian vaiheissaan, ja kumma kyllä, kun Suomella on mennyt parhaiten, myös kouluissa on luettu pakkoruotsia ja kirjoitettu ruotsi yo:ssa. Nettifennolla ei taida olla pätevää selitystä, miksi näin on päässyt käymään?