Cipralex aloitus..erittäin kamalat oireet.

pelottaa

Hei. Aloitin cipralexin käytön 6 pvä sitten. Ja sivuoireet ovat kamalia. Oksetusta,vapinaa,näköongelmia,ahdistusta, sekä yöllisiä paniikkikohtauksia. Kertokaa omista kokemuksista. Pdotan vaan että oireet helpottaa..

7

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttuaminullekin

      Minulle oli myös aloitus vaikeaa. Kun katson oirelistaasi, minulla oli aivan samoja oireita ja lisänä vielä aivan surkea ruokahalu, huimausta ja unettomuutta. Rinnassa tuntui öisin närästyksen tapaista, käsivarsissa kihelmöintiä, eikä saanut nukuttua. Millaisia sinun näköön liittyvät ongelmat olivat? Minulla oireet olivat pahimmillaan aamuisin, iltaa kohti helpotti. Välillä pahoinvointi oli poissa, välillä tuli takaisin. Parin viikon kohdalla tuli lievää lämpöilyä joinakin iltoina. Tiesin, että lääkettä voi vaihtaa, mutta en halunnut aloittaa alusta jonkin toisen lääkkeen kanssa.

      Aluksi käytin apuna Xanoria, auttoihan se, mutta inhosin sitä tunnetta, kun lääkkeen vaikutus loppui ja sama ahdistus jatkui. Oletko aloittanut liian isolla annoksella? Herkästi sivuoireita kärsivän kannattaa aloitta ihan tabletin murulla ja siitä hiljalleen nostaa annostusta. Ajan kanssa sivuoireet menevät ohi.

      • pelottaa

        Jep. Aamuisin pahimmoillaan näköhäiriöt. Olen kyllä huomannut että esim ahdistus ja oireet alkavat hieman helpottaa. Esim yöllä ei enää kohtaukset ole niin pahoja. Ja olen 80 kg painava mies. Joten uskoisin että 5 mg on sopiva aloitus annos. Sitkeästi vain :)!


    • Tyhmä_saa_olla

      Kannattaisiko harkita itsensä myrkyttämisen lopettamista, kun on vielä mahdollisuus välttyä pysyviltä aivovaurioilta? Tyhmä saa olla, muttei kannata.

      Lisätietoa esim.: www.cepuk.org

      • pelottaa

        Varmasti mikään ei pitkässä juoksussa ole hyväksi aivoille. Ei edes kahvi.lääkkeen tarkoitus on auttaa sen aikaa että pahat traumat ja solmut tunne elämässä jotka paniikin aiheutti helpottaisivat,jotta ne saadaan auki. Ilman lääkitystä kokonaan olisin aivan raunio. Mutta cipralex paljpn parempi kuin esim syödä opamoxia kokoajan
        kokoajan. Ymmärrän kyllä pointtisi.


    • artsi55

      Citalopram/Cipralex aiheutti mulle myös järkyttävät sivuoireet. Mun oli pakko lopettaa sen käyttö 3 kk jälkeen. Vaihdoin myöhemmin Venlafaxiin, joka ei aiheuttanut oikeastaan mitään sivuoireita.

      Jos on pakko käyttää masennuslääkettä, niin suosittelen aikuisille Venlafaxia.

    • pelottaa

      Hei. Kiitos vinkistä. Toimiiko kyseinen lääke myös paniikkihäiriön oireisiin?

    • Artsith

      Vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1641
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      169
      1594
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1485
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1298
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      953
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      92
      851
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe