Ketä kotoutetaan?

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/pukeutumisvinkki-kuopiossa-avarat-kaula-aukot-piiloon-etteivat-turvapaikanhakijat-hammenny/2131553?pwbi=4795f9e8f40fe4b23e4d0f8fe2183ddc

Tässä hyvä esimerkki siitä miten sanan -ja ilmaisunvapautta näivytetään. Ei näitä kurdeja tässä kotouteta vaan meidät kotoutetaan heihin. Sallimmeko todellakin tälläisen tapahtua. Palautetta tuonne. Ei helvetti.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Aivan uskomatonta. Laitoksessa on paljon nuoria tyttöjä / naisia, joilla pitäisi olla täysi oikeus pukeutua kuten haluaa. Nyt heidät painostetaan sulautumaan tulijoiden makuun sopiviksi ja siten siis käytännössä hyväksymään "alempi asemansa" suhteessa miehiin.

Ja tätä kutsutaan kotouttamiseksi?

Äänestä

Kommandopipot kaikille päähän.

Äänestä

Kohta on feministit napisemassa, kerrankin toivottavasti. En kyllä ymmärrä miksi pitää niiden apinan tasoisen kulttuurin tasolle laskeutua, kun tänne tulevat niin elävät maan tavalla, ei pidä myöntyä heidän kulttuuriin.

Äänestä

Ei apinakaan ole sellainen raakalaismainen ja paholaismainen peto kuin muslimit jotka lentelee lentokoneitakin päin pilvenpiirtäjiä...

Äänestä

Ketä kotoutetaan?
Joulu lopetetaaan. Suvivirsi kielletään. Naisilta kielletään koulutus, sairaanhoito. Naisilta kielletään liikkuminen yleisillä paikoilla. Naisilta poistetaan ajo-oikeus. Naisilta poistetaan äänioikeus. Naisen todistuksen arvo on 1/2 osa miehen todistuksesta. Naisen saa tappaa, kunhan vie kynnet pappilaan- pastori vetää nimen yli.
Tähän ollaan menossa. Tätä halutaan. Hyvä juttu, kahta ensimmäistä seikkaa lukuunottamatta. Yleensä näitä suvakkeja on naiset, joten jos tämän tilaavat niin saakoot sen sitten.

Äänestä

Kaikille naisille raikkaat turvasuihkeet, niin sisääntunkijat voivat todeta silmiensäkirvelyn yrittäessään painaa pölliä sisään. Happoakin voisi olla suihkeen seassa, niin yll.tysseksintarjoajaveteraanit erottaisi kaukaa ulkonäöltä.

Äänestä
  • Millään suihkeilla ei ole mitään vaikutusta, mutka matkaan vaan ja laukaus silmien väliin joka yrittää käydä päälle.

    Äänestä

Niinpä, että suomalaisten pitää vähentää tissien näkymistä ja olla kuin MUSLIMI!
Sry olemme ihan sisäsiitettyjä savolaisia!
Mutta pärjäämme!
Voisimme ottaa ainakin omasta mielestäni Syyrialaisia perheitä asumaan Suomeen, mutta en halua Irakin miehiä jota lappaa koko ajan?

Äänestä
  • Jostain raiskarista pitää tehdä varoittava esimerkki ja hakata munat tohjoksi että tulee ulko-MAALAISILLE selväksi heidänkin ymmärtämällään kielellä mitä seuraa jos ei se vehje pysy housuissa!

    Äänestä

  • Ensin naisten pukeutumisesta tulee ongelma, seuraavaksi pitänee kieltää alkoholi koska eihän muslimit juo ja taatusti häiriintyvät suomalaisten alkoholinkäytöstä. Niin ja sian lihakin pitänee poistaa kaupoista koska sehän se vasta ahdistaakin näitä tulijoita....
    Kyllä kai kotoutumisen idea on se että tulijat sopeutuvat tänne eikä me heihin. He ovat itse välttämättä halunneet tänne, tulleet luvatta ja kutsumatta joten heidän täytyy tottua meihin. Heidän on kannettava vastuunsa että päättivät tulla mahdollisimman etäälle maahan jonka kieltä ja kulttuuria eivät ymmärrä.

    Jos Suomesta pitäisi lähteä pakoon, niin kuinka moni meistä katsoisi kartasta että aha, lähdetääs vaikka Kiinaan kun se on noin etäällä ja kieltä ei osata ja kulttuurikin on täysin erilainen joten sinne vaan. Eiköhän useimmat suuntaisi kuitenkin lähinaapureihin joissa kulttuuri on samankaltainen, tai sitten valitsisi maan jonka kieltä jo osaa. Sopii ihmetellä miksei näille pakolaisille kelpaa omaa maata lähellä olevat maat joissa kieli, kulttuuri, ilmasto ja uskonto on sama. Luulisi sopeutumisen olevan paljon helpompaa kuin täysin erilaisiin oloihin tuleminen. Tai mikseivät he valitse maata jonka kiletä jo osaavan edes vähän? Ihan oikeasti kuinka monella riittää motivaatiota ja innostusta oppia Suomen kieli jos eivät ole tähän mennessäkään edes englantia jaksaneet opetella? Ja ilman suomen kielen taitoa ei kyllä tähän maahan sopeudu. Aika monella tulijoista taitaa kyllä olla aika väärä käsitys maastamme ja siitä mitä he täältä saavat. Aika moni saattaa suunnata takaisin muualle kun huomaa kylmän talvemme ja sen ettei täältä saakaa sitä autoa ja asuntoa mitä kuvitteli saavansa.

    Äänestä

Lienette lukeneet Savon sanosta että oppilaitos ei asettanut opiskelijoilleen pukeutumisrajoituksia. Uutinen asiasta olis siis ankka.

Äänestä

Syytä olisi ohjeistaa, kun osa naisista pimppi kosteana pukeutuu provosoivasti ja kenenkäs kiihottaminen se on ihanamman tuntuista kuin uuteen paikkaan pudonneiden muslimimiehien.

Äänestä

Mennään syyliaan sun muuhun vittumaahan ja aletaan opettamaan suomalaisia tapoja..

Äänestä
  • kansainvälisen yhteisön pitäisikin mennä sinne ja kukistaa isis voimakeinoin niin juuriaan myöten ja kovalla kädellä että uutta vastaavaa järjestöä ei ihan heti synny!
    Silloin pakolaiset voisivat palata kotimaahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nouskaaaa kirjoitti:

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/pukeutumisvinkki-kuopiossa-avarat-kaula-aukot-piiloon-etteivat-turvapaikanhakijat-hammenny/2131553?pwbi=4795f9e8f40fe4b23e4d0f8fe2183ddc

Tässä hyvä esimerkki siitä miten sanan -ja ilmaisunvapautta näivytetään. Ei näitä kurdeja tässä kotouteta vaan meidät kotoutetaan heihin. Sallimmeko todellakin tälläisen tapahtua. Palautetta tuonne. Ei helvetti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu