Mikä on nainen suosikki sienesi?

Omani on ehkä kanttarelli.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

niitä on monia. Herkkutatit ihan parhaita.

Äänestä
  • yhtyn etelliseen "mulkkusieni"...haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahähhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhäääääääääähhh

    Äänestä

  • Tunnetaan myös nimillä pirunmuna ja löyhkäsieni

    Äänestä

  • Pökköjenpökkö kirjoitti:

    Tunnetaan myös nimillä pirunmuna ja löyhkäsieni

    ja nimellä "pirunkyypä" jotkut tattiharrastajat kutsuu sitä "pilunkyypäksi"

    Äänestä

Tatti ooh! aah! njam!

Äänestä

naitatti, ja ryypätkääpä..

Äänestä

Pidän myös kanttarelleista. Herkkusienet ja mustat torvisienet ovat hyviä? Mistä sieniruoasta aloittaja pidät? Entä mikä on suosikkimarjasi?

Äänestä

Kehnäsieni on myös sienien aatelia ja esiintyy joka syksy suhteellisen runsaslukuisena. Tein tänä syksynä uunissa kehnäsienestä herkullisen lihamurekkeen (70% sientä ja 30% lihaa).

Ihmiset turhaan pelkäävät kehnäsientä, koska se on seitikkilaji. Toinen täysin myrkytön on punavyöseitikki, mutta se ei ole aloittelijan, vaan kokeneen sienestäjän sieni.

Pahimmillaan se voidaan sekoittaa suippumyrkkyseitikkiin, joka tuhoaa maksan, haiman, sydämen ja munuaiset muutamassa päivässä ja mitään ei ole tehtävissä.

Kehnäsientä ei voi ulkonäöltään sekoittaa muihin myrkyllisiin lajitovereihinsa. Maku on todella hyvä. Hieman tulinen, jos ne kuumennetaan kunnolla. Mausteita ei tarvita.

Kehnäsieni: http://www.luontoportti.com/suomi/fi/sienet/kehnasieni

Punavyöseitikki: http://www.luontoportti.com/suomi/fi/sienet/punavyoseitikki

Suippumyrkkyseitikki: https://fi.wikipedia.org/wiki/Suippumyrkkyseitikki

Äänestä

hihhihihiiii Huippu ketju:D

Äänestä

Hiivapimppisieni.

Äänestä
  • Sulla onkin sitten apajat omasta takaa!

    Äänestä

  • Kierrämmekaukaa kirjoitti:

    Sulla onkin sitten apajat omasta takaa!

    hähäähähähhäähhähähähähhähä

    Äänestä

Voin syödä sieniä, jos joku niitä laittaa. Itse en laita. En tunnista montaakaan sientä. muutaman lajin. En poimi niitä, vaikka usein marjametsässä katselen, että tuossakin olisi noita sieniä. Kanttarelliä olen syönyt ja hyvä se on.

Äänestä
  • hahahaa.. sama juttu:) ja tosta versiosta on olemassa vielä se suklaa versio - se on vielä maukkaampi

    Äänestä

En oikein syö sieniä
Enkä paljon käy metsässäkään
Mutta kantarelli on hyvää.
Olen tehnyt lihapullia jauhelihasta johon olen sekoittanut joukkoon sieniä.

Äänestä

kangassieni sitä yleensä poimin .jos vain löytyy....hyvää jauhelihan joukossa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mushroooom kirjoitti:

Omani on ehkä kanttarelli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu