Ruotsalainen historioitsija ja toimittaja Lotta Gröning arvostelee kovin sanoin Suomen maahanmuutto- ja pakolaispolitiikkaa kolumnissaan Expressen-lehdessä. Kolumni on poikkeuksellisesti julkaisu suomeksi.
-Meitä on useita, jotka ihmettelevät Suomen integraatiopolitiikkaa. Suomi on aivan samoin kuin me pieni maa, jolla on suuria maa-alueita ja joka tarvitsee monimuotoisuutta sekä siirtolaisia voidakseen selviytyä maailmanlaajuisista haasteista. On tuntunut oudolta, että Suomi, joka muutoin on niin samankaltainen kuin me, on joutunut samaan kategoriaan kuin Itä-Euroopan maat mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen. Tämä, varsinkin ajatellen, että Suomella toisen maailmansodan aikana oli suuri tarve saada apua omille kansalaisilleen, joiden täytyi paeta sotaa. Vielä oudompaa on ollut se, että Suomi on nostettu esimerkiksi Ruotsille keskusteluissa, jotka käsittelee siirtolaisuuden vähentämistä. Kuinka voivat maat, jotka ovat niin lähellä toisiaan, tulla niin erilaisiin johtopäätöksin mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen, Gröning ihmettelee.
Hän sanoo, että erityisesti poliitikot Ruotsissa ovat jo pitemmän aikaa olleet ärsyyntyneitä Suomen turvapaikkapolitiikasta. Gröning muistuttaa, että vuoden 2014 aikana Suomi otti vastaan vain 3 651 pakolaista.
-Meitä on useita, jotka ihmettelevät Suomen integraatiopolitiikkaa. Suomi on aivan samoin kuin me pieni maa, jolla on suuria maa-alueita ja joka tarvitsee monimuotoisuutta sekä siirtolaisia voidakseen selviytyä maailmanlaajuisista haasteista. On tuntunut oudolta, että Suomi, joka muutoin on niin samankaltainen kuin me, on joutunut samaan kategoriaan kuin Itä-Euroopan maat mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen. Tämä, varsinkin ajatellen, että Suomella toisen maailmansodan aikana oli suuri tarve saada apua omille kansalaisilleen, joiden täytyi paeta sotaa. Vielä oudompaa on ollut se, että Suomi on nostettu esimerkiksi Ruotsille keskusteluissa, jotka käsittelee siirtolaisuuden vähentämistä. Kuinka voivat maat, jotka ovat niin lähellä toisiaan, tulla niin erilaisiin johtopäätöksin mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen, Gröning ihmettelee.
Hän sanoo, että erityisesti poliitikot Ruotsissa ovat jo pitemmän aikaa olleet ärsyyntyneitä Suomen turvapaikkapolitiikasta. Gröning muistuttaa, että vuoden 2014 aikana Suomi otti vastaan vain 3 651 pakolaista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ruotsalaiset on aina ollut kovia neuvomaan, kuin hallitsemattomassa pakolais tilanteessa nyt ja aijemmin loviisan atomivoimalan tuho-propakandassa. Vättipä eräskin provessori painekattilan räjähtävän, kun korroosio rosterilevyssä oli halkeama, siis talokin hajoaa jos tapetissa halkeama. Eipä ole tullut tähänpäivään oikaisua, kyseiseltä pojulta ?
On myös pieniä eroja =
Suomi on huomattavasti köyhempi maa kuin Ruotsi.
Suomen pakolaisapu on keskittynyt asiantuntija-apuun paikanpäällä ja rauhansovitteluun.
Ruotsi on on vuosikymmeniä ollut kutsumassa pakolaisia kaikkialta maahansa.
Ruotsi on huomattava asekauppias maailman konflikti- vyöhykkeillä.
Ruotsilla on siirtomaariistohistoria ja se mm. aktiivisesti hakeutui Karibianmeren orjakauppiaaksi aikoinaan Britannian mallia seuraten.
Suomen luonnonvarat (terva,puutavara) riistettiin vuosisatojen ajan Ruotsin rikastuttamiseksi.
Siis, tarkoitatko että kun tuhat vuotta sitten joku ruotsalainen teki sitä ja tätä... niin .. ??
Et voi olla ihan tosissasi ? tai JOS nyt kuitenkin olet, niin oliskohan aika mennä vaikka tohtorin puheille :))
Ja sodatkin käytiin keskiajalla suomalaisilla sotilailla.
Ei ainoastaan suomalaisilla sotilailla - kyllä kaikki muutkin maat olivat mukana.
Hörhöjä löytyy kummastakin maasta. Onneksi sentään järkevämpiäkin.
Kyllä totisesti löytyy. Ei Lotta Gröning ole sama kuin Ruotsi, eikä Olli Immonen sama kuin Suomi, onneksi.
Olli Immosen mielipide on että ISIKsen jihad-filosofia ja teot eivät sovi rikastuttamaan Suomen kulttuuria.
Juuri. Tuo Immosen täysin äly-vapaa paskan jauhaminen upposi muutamiin suomalaisiin kuin kuuma veitsi voihin - maailmalla sen sijaan ihmetellään kaikkien Suomessa tapahtuneiden töppäilyjen jälkeen, että kuvaako tämän kansanedustaja Immosen osoittama älykkyysosamäärä jonkinlaista maan ylempää keskitasoa (onhan kyseenssä kansan valitsema ja heitä edustava poliitikko).
Suomen maine on tätä nykyä saanut karmean kolauksen (niinkuin Suomen presidentti asian ilmaisi) ja ystäviä löytyy nykyään enemmänkin sellaista piireistä joita voisi syystä kutsua "epäillyttäviksi". Suomea verrataan Unkariin - jotenkin tulee näitä maita katsellessa ihmisten mieleen Saksa 1930 luvulla - kun valheellinen propaganda (silloin juutalaisia vastaan) sai kansan ajatukset kääntymään väärille poluille. Jokainen on nähnyt kuinka saksalaiset silloin (ei enää) kohtelivat juutalaisten lapsia kuin eläimiä. 6 miljoonaa juutalaista tapettin .. ala-arvoisina ihmisinä..
Miksi kerron tämän ? Kerron sen koska se propaganda joka Saksassa silloin oli vallalla muistuttaa näiden netissä paskaa jauhavien Immosfanien juttuja - nyt puhutaan muslimeista - silloin juutalaisista - mutta retoriikki on se sama.
Eilen ruotsalaiset pitivät koko "Ruotsi skramlar"-gaalan Tukholmassa ja kansa keräsi kokoon sellaiset reilut 40 miljoonaa kruunua uusien maahantulleiden sota-pakolaisten auttamiseksi Ruotsissa. Noin 40 maan parhaista artisteista osallistui. Kaikki osallistujat tekivät luonnollisesti työn ilmaiseksi .
Ruotsi lähetti myös 2 yksityisten varloilla kustannettua alusta välimerelle pelastamaan ihmisiä hukkumasta.
Suomi on tehnyt kaikkensa pilatakseen maineensa maailmalla kansana joka ei kertakaikkiaan tajua paremmin. Jonkinlaisia "ÖÖÖ häh ?? ISIs trrroristeja ne ÖÖÖ "
Näin se valitettavasti on - kuinka paljon siellä Suomessa sitten uhotaakin.
Puhutaan sotapakolaisita kuin kyseessä olisi joukko ja ISIS- terroristeja, kutsutaan ihmisiä alentavilla nimillä ja käyttäydytään muutenkin kuin pikkulapset hiekkalaatikossa. Surkeaa surkeaa .
Tosiasia on että maailman tämänhetkisestä kuudestakymmenestä miljoonasta pakolaisesta noin puolet on lapsia - siis noin 30 000 000 pakolaisista on lapsia. Ja tilanne on erittäin tukala - siksi sota Syyriassa täytyy saada loppumaan - sillä juuri sota on syy tähän pakolaisten uskomattomaan määrään. Tämä ihmisten uskomattoman vaikea tilanne jos mikä on omiaan tekemään toivottomista ihmisistä terroristeja - kun joku on menettänyt kaikki rakkaansa sodassa - vaimonsa lapsensa ja näkee kuinka rikkaat maat rahoittavat heidän elämänsä tuhonneen sodan ja samaan aikaan kieltävät heiltä kaiken avun - se synnyttää suurta katkeruutta ja voi pahimmassa tapauksessa viedä ihmiset tekemään vääriä päätöksiä.
Ruotsiin saapuu tällä hetkellä noin 1000 pakolaista päivässä - mikä luonnollisesti on kuin rikka rokassa. Mutta ruotsalaiset haluavat auttaa hädässä olevia - samalla tavalla kuin he kerran ottivat vastaan 72000 sotalasta Suomesta kun Suomi tarvitsi apua. Silloin kelpasi Ruotsi .. ja kelpasi niille 300 000:lle jotka ovat muuttaneet Suomesta Ruotsiin.
Valitettavasti suomalaiset ovat osoittauneet itse olevansa perempia avun ottajia kuin avun antajia.
Suomen presidentti Niinistö sentään osasi hävetä, kun joutui koko maailman silmissä intenetissä kesken kokouksen New Yorkissa menemään internettiin ojentamaan kansalaisiaan Lahden törttöilyjen jälkeen.
Ruotsi on ottanut vastaan ihmisiä monista maista, eikä vain Suomesta ja se on ollut hyväksi maalle - maa on vaurastunut ja kehittynyt. Saman voi sanoa esimerkiksi Saksasta jossa on noin 15 miljoonaa ulkomailla syntynyttä - ja maa on Euroopan rikkain. Suomessa valitetaan kun maahan löytää tiensä muutama tuhat .. voi voi :(
Kaikki muukalaisia vieroksuvien suomalaisten puheet ISIS terroristeista - kuin kyseessä olisi 60 miljoonaa ISIS terroristia (joista nähtävästi noin puolet siis 30 miljoonaa on lapsiterrotisteja) ..?? ovat niin lapsellisia, että niihin uskoo vain se joka on asunut jossain minne ei maailman uutiset yllä.
Oli todella surkeaa katsella kuinka suomalaiset puhuivat rajojen sulkemisesta. hah hah .. Olisi todella mukava nähdä miten teille siellä Suomessa kävisi jos rajat suljettaisi ja saisitte hoidella omat asianne kaikessa rauhassa ilman kenekään puuttumatta asiaan. Lopputulos olisi varmaan, että muutama satatuhatta taas pyrkisi muihin maihin .. apua hakemaan.
Olet oikeassa ja Ruotsin vastuunkanto on suorastaan ällistyttävää, mutta on pakko myöntää että ruotsi on ehkä ottanut aivan liian paljon vastuuta suhteessa maan kokoon tai BKT nähden. Toisaalta kun savu aikanaan laskeutuu (mikäli näin ylipäätään tulee tapahtumaan) EU varmasti jakaa "pottia" tasaisemmin" ja tämä tulee myös näkymään EU rahoituksessa. Ruotsiin tulee virtaamaan euroja brysselistä.
Vaikein tilanne on siltä etelämpänä: saksassa, kreikassa ja italiassa, puhumattakaan ei-eu maista kuten turkki, libya ja jordan. Suomen pakolaismäärät edustaa pientä brikettikerhoa jos katsoo omien aitojen ulkopuolelle.
Lotta on ihan oikeassa (tällä kertaa) - suomalaisten tulisi muistaa kun heidän maansa oli avun tarpeessa .. ja lopettaa nämä älyttömyydet jotka vain pilaavat maan maineen maailman silmissä. Maine on helppo pilata mutta vaikea saada takaisin - tähän asti on suomalaisten maine urhoollisina ja rehellisinä ihmisinä ja esimerkiksi sotilaina auttanut maata - mutta aivan samalla tavalla voi huono maine tuottaa suuria hankaluuksia.
Niin että minäkin ihmettelen - eikä yksin Lotta.
Otsikkosi #RUOTSI SYYTTÄ MAAHANMUUTTOFIASKOSTAAN SUOMEA# on lapsellisimmasta päästä .
Ruotsi ottaa vastaan noin 1000 asylsökande joka päivä - inhimillisistä syistä.
Eilen ruotsalaiset yksituýiset ihmiset keräsivät kokoon yli 40 miljoonaa kruunua pakolaisten auttamiseksi - ja sinä kutsut sitä "maahanmuuttofiaskoksi" - jos joku maa on tehnyt fiaskon on se Suomi .. Ei vain siksi että se ei osallistu pakolaisten auttamiseen vaan ennenkaikkea sen täysin valheelisen propagandan tähden jota eräät poliittiset tahotkin levittävät pakolaisia vastaan.
Näin on - jos yksi pakolainen paskantaa housuihinsa sanoo propaganda mylly että jokainen heistä haisee ja kansa uskoo.