Puoluesihteerin työpaikka vastaanottokeskuksessa

Kylmämies

Turussa keskustellaan Waltteri Jokisen työpaikasta Pansiossa vastaanottokeskuksessa.
Vaikuttaa, että se olisi poliittinen palkkio, siitä vaalityöstä mitä Jokinen teki Olavi Mäenpään kanssa eduskuntavaaleissa Petteri Orvon hyväksi.

Petteri Orpo pääsi eduskuntaan Sinivalkoisen Rintaman tuen ansiosta.
Petteri Orpo on tullut viime kuukausina sisäministerinä tunnetuksi haalimalla ympäri Eurooppaa ennätysmäärän maahanmuuttajia Suomeen ja varsinkin Turkuun.

5

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halinen

      Waltteri on jo 39 vuotta vanha, joten Waltterin kannalta on hyvä asia tämä sisäministeriön työpaikka, erinomainen asia vaikka, ajateltaessa hänen tulevaa eläketurvaansa, verrattaessa vaikka puolueen puheenjohtaja Mäenpäätä, joka elää pelkällä kansaneläkkeellä, työeläkettä ei kertynyt, koska työhistoriaa ei ole, johtuen velkojien pakoilemisesta.

    • Vares-fani

      Luulisi Mäenpäällä olevan paljonkin varoja menestyksekkään yksityisetsivän uran jäljiltä. Moni ei sitä tiedä, mutta Reijo Mäen Vares-romaanit ovat itse asiassa dokumentaarista kerrontaa Olavi Mäenpään yksityisetsivän uran varrelta. Vaatimattomana miehenä Olavi tietenkään ei ole halunnut tätä asiaa mainostaa. Toivottavasti Mäki on maksanut Olaville osuuden tekijänoikeuspalkkioista. Olavi jos kuka ne kyllä ansaitsee.

    • Sentietkand

      En ole tutustunut Reijo Mäen tuotantoon, kiinnostukseni on toisenlaisessa kirjallisuudessa.
      Kysynkin, mainitaanko Mäen kirjoissa lakaisukone ?
      Muuten, Mäki on myös satakuntalaissyntyinen, kuten nämä sinivalkoiset Orpo ja Mäenpää

      • Kirjahiiri

        Yhdessä Vares-kirjassa mainitaan erään räkälän asiakaskunnan joukossa romanimies, joka "klonkkasi kuin kuohittu ruuna".

        Hahmon ainoa repliikki oli: "Yksi iso, sano. Sossun piikillä, sano!"


    • sano

      Mäki ei ole mustalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4997
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3292
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3039
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      28
      1862
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      118
      1427
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      116
      1116
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1089
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1047
    Aihe