Äitien kuuluisi hoitaa lapset

äiditkotiinvaan

kotona eikä mennä töihin, sillä töitäon kotona yllinkyllin. Äidille 2000 e kk palkka kotonahoitamisesta, niin ei olisi köyhyyttä. Voisi työllisten veroja nostaa jotta sillä raoitettaisiin äitien kotityö, niin säästöjä tulisi päivähoitomaksuista, kun niitä ei enää tarvi. Voisihan ne isätkin jäädä kotiin lapsia ja kotia hoitamaan jos vaimolla on suurempi palkka. Palkan mukaan katsottaisiin kumpi jää kotiin. Harvoin se mies alistuu huonoon palkkaan, kyllä se nainen on.
Itse hoidin kaikki lapset kotona, enkä vaatinut palkkaa, se ei kuulu mun periaatteisiin että maksattaisin omien lasten hoitamisen muilla. Ei kuulu mun tapoihini, Sain lapsilisät niinkuin kaikki, en muita tukia.

6

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissuoletääliö

      Blaa,blaaa ääliö

    • Isäpappa

      Mulla ei oo koskaan ollut palkka 2000€/kk, ja silti olen hoitanut lapsia myös töiden ohessa (enkä saanut edes lapsilisiä tai mitään, kun ne menivät lapsen äidille). Vitsi, hieno ehdotus, minähän tulisin rikkaaksi jopa omaa lasta hoitamalla.

      Nyt pitäis vaan saada lisää naisia joiden kans voisin tehdä lapsia ja jäädä kotiin.

    • Packaloinen

      On todellakin ääliö. Huomaa että loisii vaan, on aikaa ajatella pitkällään kaikenmaiilman paskaa. Menis töihin.

    • Yksinasuva

      Hyvä idea.Paljonko on lapsen päiväkotipaikan todellinen hinta? Jos äiti haluaa olla kotiäiti hyvä niin. Maksetaan kunnon hoitotuki niin ainakin nämä perheet ovat tyytyväisiä. Ja he jotka vievät lapsen hoitoon maksavat todellisen hinnan hoidosta.
      Miksi minun pitäisi yksinasuvana maksaa vieraan lapsen hoidosta? Olen todella kyl-
      lästynyt huonosti käyttäytyviin kakaroihin ,siksi en halua tukea lapsiperheitä.

      • pumpulipaavo

        mitä enempi tienaat sen enempi maksat päivähoosta, voi varmaan olla 200 e kk ehkä enempikin, en tiiä koska olen hoitanut kaikki lapseni kotona. Älä sitä mieti, mieti vaikka että maksat veroja siksi, että päset teatteriin tai uimaan, nekin kustannetaan verorahoilla niiden olemassaolo, siksi liput on hii halvat, olisi kalliimmat jos näin ei tehtäisi. Tai oopperataloa tai muuta.


    • Haluamitähaluat

      Itsekin joutuisit maksamaan veroja siitä 2 tonnistasi, kuten kaikki muutkin palkkaa saavat. Kuka kustantaisi sen palkan kotiäidille, jonka työ ei ole rahallisesti tuottavaa? Siitähän Suomen taantuma juuri tulee, että mikään ei tuota selvää tuloa, vaan maksamme samoja euroja edestakaisin toisillemme, ja kun ne eurot eivät riitä, otamme koko ajan lisää velkaa, koska emme halua tehdä työtä minuuttiakaan kauempaa, emme luovu lomakorvauksista, haluamme eläkkeelle yhä nuorempina, haluamme olla kotona lasten kanssa vuosikausia, ja työnantaja joutuu pitämään meitä kirjoissaan ja tarjoamaan työtä kun vihdoin suvaitsemme mennä sitä tekemään, vanhentuneilla tiedoilla ja taidoilla.
      Meille on taattu palkalliset sairauslomat, lomarahat, pitkät vapaat, palkalliset arkipyhät, kaksinkertaiset sunnuntaikorvaukset. Yrittäjät eivät pysty palkkaamaan näillä ehdoilla ketään, vaan joutuvat tekemään yksin monen ihmisen työt voidakseen pitää firmansa pystyssä. Jos etuihimme puututaan, on palkansaajalla oikeus mennä lakkoon, joka maksaa miljoonia euroja per päivä.
      Kaikesta tästä lapsesi joutuvat maksamaan aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      2614
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1394
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe