Elikkä mulla ois huomenna tärkeä jalkapallopeli ja haluaisin mennä pelaamaan sen. Mulla on kuitenkin tällänen lievä nuha niin että nenästä valuu juoksevaa räkää aika-ajoin. Eli onko järkeä pelata tätä ottelua vai onko liian suuri riski alisuorittamiselle ja mahdollisille jälkisairauksille?
PS. Löytyisikö jotain konsteja joilla yönyli tätä nuhaa saisi vielä jonkinverran lievennettyä? KIITOS!! <3
Voiko jalkapalloa pelata lievässä nuhassa
1
363
Vastaukset 1
- syöthänvitamiineja
Jos olo on hyvä ja ei ole kuumetta, niin nuhasta ei ole haittaa.
Eli pelaa vaan, mutta loppuviikko olisi hyvä olla levossa.
Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä!
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos. D-vitamiinin puute ei rajoitu vain pohjoisiin leveysasteisiin vaan on maailmanlaajuinen ongelma. Etelässä syynä ei ole auringonvalon puute vaan ratkaisevia ovat yksilöiden elämäntavat ja tottumukset.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk (uusimpien tutkimusten mukaan vähimmäistarve päivässä on 400mg)
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattimuoto imeytyy parhaiten suomessa myytävistä valmisteista) 200-400mg/vrk (tutkimusten mukaan lähes 90 % ihmisistä kärsii magnesiumin puutteesta)
Suomalaisen ravitsemussuosituksen (VRN) mukaan Omega-3 rasvahappoja tulisi saada 1-2 grammaa päivässä eli esim. villiä lohta n. 150 grammaa päivässä. Eli käytännössä kaikkein tulisi syödä laadukkaita Omega-3 rasvahappoja purkista. Raskauden aikana Omega-3 rasvahappojen tarve jopa tuplaantuu. Omega-3 rasvahapoilla on tärkeä rooli mm. aivotoimintojen säätelyssä, tulehdusten ehkäisemisessä ja immuunijärjestelmässä.
Vuoden D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä ja lähimarketistakin alle 50€:lla.
Muut saa todella edullisesti Citymarketin ravintolisähyllystä. Eli kuukausihinnaksi tulee yhteensä n. 5€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791120
- 1111110
- 77581
- 47493
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9488- 17481
- 44455
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 41432
- 15406