Mihin nykyään perustuu dieselvero? Ku d-autoilun aloitin 80-luvun alussa diesel polttoaineen ja bensan hintaero tais olla 100% kun nyt se on 10%
Dieselvero
10
340
Vastaukset
- Dasvero
Yhä pieni ero veroissa.
- Tasapuolisuuteen
Siihen että keskimääräisen autoilijan vuosivero polttoainevero olisi suunnilleen sama riippumatta siitä onko auto bensa vai diesel. Siis verottaja tavoittelee tasapuolisuutta. Laskelmat löytyvät julkisista raporteista noin 5 vuoden takaa.
Vuosien varrella verojen ero on pienentynyt mistä on seurannut se, että bensa- ja dieselauton kannattavuuden ero ei enää ole niin jyrkästi ajokilometreistä riippuvainen. Niinpä dieselin osto voi kannattaa nyt jo aika vähilläkin vuotuisilla kilometreillä tai toisaalta pienikulutuksinen bensa-autokaan ei enää tule niin kalliiksi kuin ennen vaikka ajaisi paljon vuodessa. Itse asiassa auton ostohinta ja vaihtohyvitys alkaa olla tärkeämpi tekijä kokonaiskustannuksissa bensan ja dieselin välillä kuin itse polttoaineen hinta ja vuosiverot.
Dieselpolttoainetta verotetaan per litra Suomessa vähemmän kuin bensaa, jotta kuorma- ja linja-autoliikenteen polttoainelasku olisi kohtuullisempi. On myös maita, joissa bensa ja diesel ovat suunnilleen samanhintaisia per litra, esim. Englanti. Myös niissä maissa dieselit ovat suosittuja, koska kulutus / 100 km on niin paljon pienempi.Noh miksi ei nostettaisi dieselin verota samalla tasoelle bensan kanssa?
Ja ammatillinen liikenne saisi ajaa polttoöljyllä maksamalla 5€/pvä kohtaisen polttoainemaksun
- Nesteessä
....bisnekseen.....kun valmistetaan naftaa yritysten bisneksentekoon , oheistuote on bensa , sitä tuler jalosteena väkisinkin , ja käyttö on vain yksityistalouksissa ( autot, mopot ja veneet ja ruohonleikkurit) joskus kauan sitten tarvittiin paljon bensaa ( ennen diisel muoti ilmiötä ) joten piti siis tehdä paljon diiseliä että tuota bensaa tuli , joten silloin keksittiin kotien öljylämmitys , mihin tuo kaikki "ylimääräinen" öljy diisel meni , ja kun diiselautoilu tuli muotiin , piti päästä eroon öljytalouksista , ohjailua mm ( keksityt ilmastoaihert , verotus ym ym ym ) raakaöljystä tislataan yli 10 laatua , nesteitä joiden pitää kaikkien mennä markkinoille samassa suhteessa.........tämä yhtälö määrää kaiken aiheessa.
- Anonyymi
Seurantaan perustuva vero tulossa.
Tulossa laki kansan totaali seurantaan. https://www.is.fi/autot/art-2000006227109.html
Poliisi saa parenmman painostus otteen haiilnnon korruptiota paheksuviin. Orvellin kauhikuva sikojen tasa-arvosta toteutuu leikkaamattomana.
- Anonyymi
Käy kun postin lakossa kun herrat yrittää tuollaista on perseet penkissä eli yleislakko niin kauan kun tuollaiset haaveet kuopataan ja sillä hyvä.
- Anonyymi
Verotus on muuttunut ja painotus vaihtunut.
Mitä sinä tuolla tiedolla tekisit?? - Anonyymi
Herrojen ylisuuriin palkkoihin menee D-veron tuotto...käyttövoimavero. Ja niitähän herroja riittää...
- Anonyymi
Pitäähän ne AL-Holin leireissä majailevat tyypit, joilla on suomen kansalaisuus, niin tuoda suomeen meidän veronmaksajien rahoilla, ja oikein charterlennoilla vielä, ja muutama ryhmä kerrallaan, eikä kaikkia samalla lennolla...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäähän ne AL-Holin leireissä majailevat tyypit, joilla on suomen kansalaisuus, niin tuoda suomeen meidän veronmaksajien rahoilla, ja oikein charterlennoilla vielä, ja muutama ryhmä kerrallaan, eikä kaikkia samalla lennolla...
Että ihan charterlentoa näille paljon melua tuoneille naisille kaavaillaan. Joku Aeroflotin loppuun lennetty rahtiversio saisi riittää, jos sittenkään...ja ei hirveästi surettaisi, vaikka sattuisi tipahtamaan. Nämä pikku tenavat on sitten aivan eri asia...niiltä ei ole kysytty sinne menosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83603808Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2503072Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672513Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41597Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1791559Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241524Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään641480Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141085- 611022
- 94978