Parkkipate / KTC Finland Oy

Tyhmämaksaja

Kesäkuussa olin lomalla. Autoni on Parkkipaten mukaan seissyt "laittomalla" paikalla ja minulle napsahti sakot. En tiedä, kuka parkkeerannut. Autoni oli pihassani, kun palasin lomalta. KTC-Finland karhusi parkkipaten saatavia, uhkasi oikeudella, päätin maksaa, enkä jaksanut taistella. Maksoin, sain uuden karhukirjeen ja uhattiin taas oikeudella. Lopulta jouduin maksamaan 60 eur:n maksusta 22,50 eur perintäkuluja ja korkoja lisäksi. Vahingossa maksoin hieman liikaa ( huolimattomuuteni), eivät palauta liikasuoritusta. Olin yhteydessä kuluttajaneuvontaan. Olivat ehdottomasti sitä mieltä, että KTC-Finlandin parkkisakko oli väärin ja perintäkulut täysin kohtuuttomat. Meillä on Suomessa perintälaki, joka määrää perintäkulut. MUTTA: Nyt tarkastin parkkipaten YTJ.FI-palvelusta. Kaiken mielenkiintoisinta on se, että kyseinen yritys onkin olut kaupparekisterissä vasta 04.09.2015 !! Neuvottiin olemaan yhteydessä aluehallintovirastoon ja saavat selvittää asian kohtuullisuuden. Olkaapa varovaisia kyseisen perintätoimiston kanssa! Ja turha kommentoida " tyhmä, kun maksoit", myönnän jo tyhmyyden tai voit olla yhtä tyhmä ja kommentoida tyhmyydestäni.

6

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noh perusasia lähes kaikissa perittävässä on se että siitä ei voi tulla"ongelmia" ennen oikeudenkäyntiä.

      Ja millään sopimuksellahan ei voi sopia asioita huonommaksi kuin suomen laki määrää....

    • HJghhhhh

      (KTC = PARKKIPATE on yhtäkuin sama) Omistaja....

    • nkkknnbbb

      Tuubaa puhut parkkipate on perustettu 2010 taitaa olla joku ostanut firman. Suomen aluevalvonta oy kaikki tietävät, että Pate on vanha firma. Mutta älä esitä että muka tietäisit kuvioista mitään.

      • Eikös_näillä

        Huijarifirmoilla ole juurikin tapana vaihdella omistajaa kuin sukkia ettei kukaan pysy perässä.


    • Tyhmästä_päästä_kärsii

      Ihan pakko tuohon on sanoa, että omaa tyhmyyttä maksaa moisia.

      Jos kerran on ollut muualla tapahtuma-aikana, miksi ihmeessä vaivautua tekemään mitään muuta kuin kiistämään maksun aiheellisuus. Sen jälkeen Parkkipaten tehtävä on osoittaa, että olet sopimuskumppani.

    • jepa_jep

      Saahan sitä olla niin lammas, että suostuu tuolla tavalla kerittäväksi. Maksat varmaan kaikki muutkin laput, mitä sinulle lähetetään? Ja sitten tulet taas avatutumaan siitä, kuinka vaikeaa elämä on..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      184
      11640
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8164
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6096
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5046
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      31
      4817
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4421
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4323
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      111
      3751
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3300
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe