Syyskuussa eronnut enemmän kuin koskaan

Uusi syyskuun kirkosta eroamis ennätys on todellisuutta. Eroja syyskuussa on jo 4 500 ja vielä on 8 eropäivää syyskuuta jäljellä.

http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/kksumma09.svg
1372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mitä haluat kertoa kun puhut kirkosta eroamisista.

Äänestä
  • Mitä haluat kysyä?

    Äänestä

Syyskuussa tullaan ylittämään komeasti 6 000 eron lukemat. Tälle pohjalle on hyvä rakentaa loppuvuoden kiri.

Äänestä
  • Marras-joulukuun ulkopuolella on vain kahdesti ylitetty 6 000 eron raja. Vauhti on kohdillaan.

    Äänestä

  • ktlr86 kirjoitti:

    Marras-joulukuun ulkopuolella on vain kahdesti ylitetty 6 000 eron raja. Vauhti on kohdillaan.

    Viidesti. Loka 2008, Loka 2010, Maalis 2011 Heinä 2013, Loka 2014.
    Vai tarkoititko Loka-marras-joulukuun ulkopuolella?

    Äänestä

Miksei koskaan kerrota paljonko on liittynyt omasta tahdostaan ja paljonko on liitetty vanhempien tahdosta ?

Äänestä
  • Olisiko papiston mieleen kuitenkin tämä vauvakaste ? Siinähän saa paljon helpommin jäseniä kirkon kirjoihin ja maksumieheksi. Aikuisia on paljon paljon vaikeampi evankelioida ja saada näin jäseniä ja maksumiehiä.

    Äänestä

Syyskuussa erosi yhteensä lähes 6000, mikä on enemmän kuin koskaan aikaisemmin syyskuussa. Miksi tästä ei ollut mitään tiedotetta?

Äänestä
  • Koska sattumalta kuun viimeisenä päivänä tuli 500,000 eroa täyteen ja tiedotettiin siitä.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Koska sattumalta kuun viimeisenä päivänä tuli 500,000 eroa täyteen ja tiedotettiin siitä.

    Olipas kerrassaan järjetöntä "tiedottamista".

    Syyskuun eroennätyksen sijasta tiedotteeseen laitettiin tämä typeryys:
    " Myös liittyminen kasvanut

    Samaan aikaan myös kirkkoon liittyminen on kasvanut selvästi. Vuosituhannen taitteessa liittyi vuosittain noin 10 000, viime vuonna ensimmäistä kertaa yli 15 000. Liittyjiä on nyt noin kolmasosa eroajien määrästä.

    Liittyneiden määrä on kasvanut tasaisesti. Eroaminen on vaihdellut voimakkaasti, mutta liittyjien määrässä ei ole ollut mitään erityisiä piikkejä.

    Tilastojen perusteella lähes kaikki kirkkoon liittyvät ovat aiemmin eronneita palaajia. Aikuisena kastettuja on vain muutamia satoja. Määrä on pudonnut huippuvuosista noin kolmannekseen. "

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Koska sattumalta kuun viimeisenä päivänä tuli 500,000 eroa täyteen ja tiedotettiin siitä.

    Eikö siinä tiedotteessa olisi kannattanut mainita ennätyksellisestä syyskuusta ja vielä luetella, miksi syyskuussa on erottu paljon. Syyskuussa eroamisia lisäsi se, kun uutisoitiin, kuinka kirkosta erotaan sen takia, että kirkko auttaa pakolaisia, jotka ovat muslimeja. Eikö tätä pakolaiskriisiä kannattaisi enemmän hyödyntään kirkosta eroamisissa, kun asia on nyt niin ajankohtainen?

    Äänestä

  • Onko syyskuu jokin erityinen kuukausi? Mitä eroa-kirkosta-uskonto hakee? Mihin tulee liittyä, kun seuraa tahtoanne?
    Mitä merkitystä on sillä, onko joku kirkon jäsen vai ei? Huuhaa-uskontoja on kaikkialla, ja sen helpompi on saada jäseniä, kun kirkosta eronneet huomaavat, että jokin yhteisö kuitenkin on tarpeellinen. Sittenpähän ne poppoot, joiden tarkoitus on saada jäsenlaumansa keräämään rahaa valtaeliitilleen, saavat yhä enemmän muurahaisia tekemään työtä pyyteettömästi ja uskoen saavansa jonkin ikuisen palkinnon tuonpuoleisessa.
    Kyllähän virallinen kirkkokin kerää rahaa, mutta vaikka mitä yritätte väittää, niin sillä rahalla maksetaan hyvin laajasti yhteiskunnan palveluja, avustetaan maailman köyhiä ja kärsiviä, niin Suomessa kuin ulkomaillakin jne. Ette te voi sitä kiistää. Ihminen haluaa tehdä avustustyötä, lähimmäisenrakkaus on meissä jokaisessa kuitenkin piilotettuna.
    Esihistoriallisesta ajasta asti ihminen ja ihmisen edeltäjätkin ovat uskoneet henkiin ja kuoleman jälkeiseen elämään. Siitä ei irti pääse eroamalla kirkosta.
    Minulle se on yx-hailee, joka eroaa niin eroaa. Ihmettelen vain ajatusta.
    Mitä sitten?

    Äänestä

  • tuomas.latva-pirila kirjoitti:

    Eikö siinä tiedotteessa olisi kannattanut mainita ennätyksellisestä syyskuusta ja vielä luetella, miksi syyskuussa on erottu paljon. Syyskuussa eroamisia lisäsi se, kun uutisoitiin, kuinka kirkosta erotaan sen takia, että kirkko auttaa pakolaisia, jotka ovat muslimeja. Eikö tätä pakolaiskriisiä kannattaisi enemmän hyödyntään kirkosta eroamisissa, kun asia on nyt niin ajankohtainen?

    Ei pelkästään olisi kannattanut vaan olisi pitänyt. Ei ole lainkaan ek-tiimin asia tiedotella kirkkoon liittymisistä, koska heillä ei ole asiasta mitään omaa tietoa olemassa.

    Näyttää olevan täysin tiedottajilla hukassa että mikä on lehdistötiedote ja mitä siihen tulisi laittaa. Ihmettelen tätä kovasti, koska palvelu on ollut jo vuosia täysin sama. Tämän järjettömän koheltamisen voisi ymmärtää jos palvelu olisi uusi ja tiimi ei olisi koskaan aikaisemmin tehnyt tiedotteita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuuntaOnSelvä kirjoitti:

Uusi syyskuun kirkosta eroamis ennätys on todellisuutta. Eroja syyskuussa on jo 4 500 ja vielä on 8 eropäivää syyskuuta jäljellä.

http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/kksumma09.svg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu