Sain perintönä 25 vanhaa äänilevyä, joista 15 savikiekkoja, Olavi Virtaa, Juha Eirtoa, Laila Kinnusta jne. Onko levyillä mitään arvoa, useimmissa ei ole kuoria, en tiedä minne kadonneet, eli säilytys vanhojen sanomalehtien välissä, mutta levyjä on hyvin vähän kuunneltu.
Vanhat äänilevyt 1950-1960 onko kysyntää
3
188
Vastaukset
- Peronilla
Niin siis aluksi kun netti oli uusi, oli paljon levyjä, jotka vaihtoivat omistajaa ja kova kysyntä. En silloin mennyt lapi kokoelmaani. Nyt kaikki harvinaisuudet ovat ,kaiketi löytäneet jo omistajansa. Haluan lahjoittaa levyt, mutta silti tietää onko joukossa harvinaisuuksia, joita joku himoitsee. Itselläni ei ole levysoitinta ja, olen kuunnellut youtuubissa osan, mutta ihan kaikkia ei sieltä löydy ja jotkut kappaleet vain jonkun toisen laulamana, kuin omistamani levyllä. Mistä saisin tietää onko hallussani harvinaisuuksia?
- TKKTR
Vie ne levykauppiaalle, niin pääset helpolla. Melkein jokaisessa kaupungissa on joku divari joka myy vanhoja levyjä. Usein kauppias on rehellinen ja arvioi hinnan oikein, mutta tietenkin hän haluaa ostaa sen halvemmalla kuin mitä ehkä saisit siitä muualta. Ostajia ei kuitenkaan löydy helposti, joten helpoin tapa on melkein myydä kaikki kerralla liikkeeseen.
Olavi Virran levy on arvoltan jotain 5 - 20 euron väliltä, riipuen mikä levy ja missä kunnossa on. Juha Eirto korkeintaan 5 euroa, ja luultavasti moni muu levy pyörii siinä 3-5 eurossa.
Voi siellä joukossa olla jokin harvinainen painos, mutta päivätyötä sinun ei kannata ainakaan heti jättää. - Pertsa37
Minua kiinostaa Olavin levyt kerro hintasi kunto ja missäpäin levyt ovat [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098