Tällä planeetalla on nyt mahdollisuus elää Koraanin ohjeiden mukaan. ISIS noudattaa niitä täysin kirjaimellisesti. Myös Boko Haram pitää kiinni Koraanista ainoana ohjekirjana.
Turha on muslimien täällä Euroopassa alkaa huutelemaan islamin perään. Täällä ei moinen meno ole sallittua. Tietävät he kai, missä sitä Koraania kunnioitetaan?
Ja jos olet liberaali muslimi, etkä edes noudata Koraania - jätä koko usko sikseen ja ala opiskella.
Islamin mukainen elämä
6
105
Vastaukset
- alfa123om2222
Isis ja Boko Haram tuskin edustavat joka vuosisadan aluksi ilmestyvää Mujaddid uudistajataa tai Imaami Mahdia, jotka varsinaisesti ennalleen saattavat islamin hengellisesti eikä niinkään lihallisesti.
Olen tutustunut Mujaddid persooniin hyvin vähän vasta, mutta he olivat aikaansa edellä ja olivat kollektiivisia persoonia usein mielestäni. He loivat sosialismin, vallankumouksen, valistuksen jne. Tai olivat ainakin kärjessä noita luotaessa.- Selvät-sävelet
Koraania et sinäkään voi muttaa eurooppalaisiin ihmisoikeuksiin sopivaksi kirjaksi.
ISIS ja Boko Haram noudattavat Koraanin ohjeita.
Jos et noudata Koraanin ohjeita, olet liberaali ja voit siis jättää islamin. - pedifiili_islami
Eihän sitä nyt niin vain jätetä islamia.Siitä seuraa rangaistus jossa tappaminen on pienin ja helpoin rangaistus.
Pedofiili uskonto islami säilyttää kannatuksensa ainoastaan kovilla otteilla.
Ihmisten sivistyminen kyllä muuten tuon uskonnon tuhona toimii.
- alfa123om222
Olen kuitenkin kuullut huhun, että saattaa olla, että perustuslakien ja ihmisoikeuksien luojat ovat saaneet ainakin vähän vaikutteita; ei niinkään Koraanista, vaan Haditheista. Erään historian kirjoituksen mukaan Ottomaanit olivat tukijoina omalta osaltaan Amerikan olojen järjestelyissä esim. USA:n perustuslain luomisessa.
En pidä mitenkään toteen näytettynä, etteikö islam olisi ollut mukana kehittämässä ihmisoikeuksia sekä perustuslakeja. Eräät historian kirjoitukset tukevat näkemystä, että islam on ollut jopa kehityksen moottorina monille Valistuksen, Ranskan vallankumouksen sekä sosialismin piirteille. Myös Luterilaisuus sai perusteensa islamista. Jopa siinä määrin, että Jesajan kirjan viides luku puhuu Rakastetulle (Beloved, = Muhammad (SAAS)) perustetusta viinitarhasta, joka minun mielestäni on ehkä Luterilainen alue.
Eräät pitivät Mahdina Ahmadia 1800-luvun lopussa. Ja hän itse on taipunut pitämään Mujaddidia kollektiivisena persoonana ainakin osittain. Jos tutkit esim. Otavan Ison Ensyklopedian artikkelia teollisuusmies Carnegiesta niin näet, että hänen kirjoitustensa nimet lähes kaikki viittavat Imaami Mahdin tehtäviin ja toimiin. Amerikassa otettiin vastaan monet Mujaddidien opetukset ja islamin päämäärät 1900-luvun alussa. Esim. Big Bang teoria on esitetty eräässä Ahmadin teoksessa.
Koraani on käänetty kirja ja kaikki käännökset eroavat painotuksiltaan toisistaan. Eräät käännökset esittävät Koraanin tieteen moottorina, eräät esittävät sen muihin pyhiin kirjoituksiin synkronisoituna jne.
Koraanin selitysteokset ovat asia erikseen. Ne ovat yleensä aika sotaisia ja ikään kuin sotataidon oppikirjoja. Niissä mustamaalataan muut kuin islamin kannattajat mitä synkimmin kuvin.
Hadithien mukaan islamissa ei käsittäkseeni ole liberalismia, vaan Kalifin tukena on kaksi neuvosto. Yksi neuvosto koostuu "hyvistä" ja toinen "pahoista".
Kaikki uudistajat ovat omalla tavallaan liberaaleja. Niin myös monet Mujaddid persoonat ovat olleet aikaansa edellä huomattavasti. Myös Sira kertoo niistä, jotka lausuivat isalamin uskontunnustuksen Profeetalle (SAAS), että joidenkin heistä islam oli hyvää, mutta joidenkin huonoa.
Saatan olla väärässä monin paikoin siinä mitä yllä olen kirjoittanut ja ne ovat vain mun mielipiteitäni. On hyvä, että etsitte totuutta islamista ja kritisoitte sitä. Odotan itse Imaami Mahdia ja olen vain pintapuolisesti tutustunut islamiin.
Ei ole muuta Jumalaa kuin Jumala ja Muhammed on lähettiläänsä!- harhaolettamusia
Kyllä oot väärässä huhuinesi!!
- perseet.pystyssä
Tukiokuvia islamin mukaisesta elämästä Euroopassa: http://www.metropoli.net/videot/hurja-maailma/tata-tiedotusvalineet-eivat-kerro-turvapaikanhakijoista-pelottava-video/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184