Sipilä Brysselissä

Sipilä sanoi Brysselissä, että hallitusohjelmaa on muutettu budjettineuvottelujen yhteydessä. Persut ovat muuttaneet siis ohjelmaansa ja haluavat ottaa lisää pakolaisia.
Kiitämme siitä Timo Soinia, sii kiitos isä Timo.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

YLE UUTISET 21:33
Sipilä: Hallitus muutti maahanmuuttolinjaansa
Sisäministeri Petteri Orpo, pääministeri Juha Sipilä ja ulkoministeri Timo Soini.

Pääministeri Juha Sipilä tähdensi Brysselissä, että Suomen maahanmuuttolinja ei ole enää sama kuin se joka hallitusohjelmaan on kirjattu. Viilaus tehtiin toissa viikolla.
Ulkomaat

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korostaa, että hallitusohjelman linjauksia on maahanmuuttoasioissa muokattu ohjelman kirjoittamisen jälkeen.

Asiasta kysyttiin Sipilältä sen jälkeen kun hän oli perustellut Suomen äänestyskäyttäytymistä hallitusohjelmalla. Suomi äänesti tyhjää kun EU päätti turvapaikanhakijoiden siirroista eilen tiistaina.

– Tilanne on muuttunut, ja sen vuoksi olemme kantamassa oman vastuumme tässä asiassa. Se on selvä muutos siihen mitä keväällä sovittiin, Sipilä sanoi Brysselissä keskiviikkoiltana.

Sipilä viittaa maahanmuuttopoliittiseen linjaukseen, jonka hallitus hyväksyi 11. syyskuuta. Siinä Suomen linja on muotoiltu näin:

Suomi osallistuu turvapaikanhakijoiden sisäisiin siirtoihin. Suomi korostaa vapaaehtoisuutta sisäisten siirtojen pääperiaatteena sekä näiden toimien poikkeuksellisuutta ja painottaa sitä, että jäsenmailla on vastuu turvapaikkajärjestelmiensä kehittämisestä ja toimintakyvystä.

Sanamuotoja vapaaehtoisuuden periaatteesta on lievennetty toukokuussa kirjoitettuun hallitusohjelmaan verrattuna. Hallitusohjelmassa kanta on kiteytetty yhteen virkkeeseen:

Turvapaikanhakijoiden EU:n sisäiset siirrot perustuvat jäsenvaltioiden vapaaehtoisuuteen.

– Sitä on muokattu, ja me olemme mukana taakanjaossa, Sipilä korosti.

Samalla kun hallitus julkisti toissa viikolla uuden linjauksensa, se kertoi myös olevansa valmis ottamaan vastaan 2 400 turvapaikanhakijaa siirtojärjestelyn kautta. Hallitus ilmoitti tuolloin myös vastustavansa EU:n kaavailemaa pysyvää järjestelyä turvapaikanhakijoiden siirtoihin.

Äänestä

Miksi se on SALATTU?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi_taivas kirjoitti:

Sipilä sanoi Brysselissä, että hallitusohjelmaa on muutettu budjettineuvottelujen yhteydessä. Persut ovat muuttaneet siis ohjelmaansa ja haluavat ottaa lisää pakolaisia.
Kiitämme siitä Timo Soinia, sii kiitos isä Timo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu