XP parempi kuin kymppi

LanivastainenW10

kympissä on enemän reiki, enemmän rajoitteita, enemmän vakoilua.
hankalampi käyttää ja itsetarkoitus päivitykset sotkee laiteen aika-ajoin.
Pahinta on etgä hallinta on suoraan Microsoftilla, oikeus poistaa sovelluksia ja tiedostoja.
Suojausten isäys tuonut vaan ongelmia käyttäjille, eikä yhtään turvallisempaa hyökkääjiä vastaan, pitkään uhottiin ettäei yhtään w8 viruksia, se oli vale, niitä oli jo ennen w8 julkaisuakin olemassa ja ne kasvoi räjähdysmäiseti. nyt kymppiyhteensopivia haitakkeita on kymmeniä tuhansia.

13

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "kympissä on enemän reiki, enemmän rajoitteita, enemmän vakoilua."

      Vähemmän siinä on reikiä. Vakoilua kyllä sitten enemmän.

      "hankalampi käyttää ja itsetarkoitus päivitykset sotkee laiteen aika-ajoin."

      Helpompi käyttää. Eihän XP:ssä toimi edes kalenterinäkymä tavallisella käyttäjällä. Ne Windows 10 asennukset mitä tehnyt niin ei ole ollut mitään sotkemista missään ja jos jotain häikkää on niin uudelleenkäynnistys on korjannut.

      "Pahinta on etgä hallinta on suoraan Microsoftilla, oikeus poistaa sovelluksia ja tiedostoja."

      Ei merkitystä. Poistaa vain haittaohjelmia, piraatteja yms. ei koske tavallista käyttäjää.

      "nyt kymppiyhteensopivia haitakkeita on kymmeniä tuhansia."

      En tiedä vielä yhtään saastunutta Windows 10:ä mikä olisi saastunut ilman, että käyttäjä itse olisi asentanut haittaohjelmaa.

      Mutta, jos ei tykkää Windowsista niin vaihtaa sitten toisen merkkiseen käyttöjärjestelmään.

      • TuhansiaHaitakkeitaON

        Kyllä!
        Ikävä kyllä saastuneita kymppejä löytyy. niissä malwareja, sekä bioshaitakkeita.
        Suomessa sentää ihmisillä on kunnollisia virustorjuntaohjelmia. toisin on muolla.


      • TuhansiaHaitakkeitaON kirjoitti:

        Kyllä!
        Ikävä kyllä saastuneita kymppejä löytyy. niissä malwareja, sekä bioshaitakkeita.
        Suomessa sentää ihmisillä on kunnollisia virustorjuntaohjelmia. toisin on muolla.

        Kumminkin käyttäjien itse saastuttamia eikä johdu Windows 10:stä.

        Lähdetään nyt siitä, että jos tekee puhtaan Windows 10 asennuksen, päivittää täysin, on tavallinen käyttäjätili päivittäiskäytössä ja asentaa kaikki sovellukset Microsoftin sovelluskaupasta niin on äärimmäisen epätodennäköistä saada mitään saastumista aikaiseksi.


    • heheeee_heh

      "Makuasiota" kuten juustojenkin kohdalla. Kun on isoja reikia niin juusto on parasta.

      • Nimenomaan. Jos ei tykkää Windowsista, ei ole pakko käyttää.

        Sehän on nyt tietystikin selvää, että XP:n käyttö menee mahdottomaksi vuodessa että yhdentekevä kitistä niistä vanhoista paskoista, joten jos ei tykkää Windows 10:stä, käyttää sitten jotain toista merkkiä.


      • juujuujuustoissalöytyy

        Jos ei tiedä kuin Edamista tai Emmentalista.


      • XP_vielä_tuettu

        XP:ssä ei ole tällä hetkellä yhtään tunnettua reikää.
        XP SP3:een tulee myös tietoturvapäivityksiä vielä 2019 asti. Höpinät "tuen päättymisestä" reilu vuosi sitten olivat ennenaikaisia - vielä ei ole mitään kiirettä uusia xp-koneita. Se oli pelkkä markkinointikikka jolla saatiin hätäisimmän päivittämään ja ostamaan uusia koneita.


      • MS-CIA-Jöönästi
        juujuujuustoissalöytyy kirjoitti:

        Jos ei tiedä kuin Edamista tai Emmentalista.

        Niin saatana! Asetakaa pellet se Tubutin ja turvat kiinni!


      • XP_vielä_tuettu kirjoitti:

        XP:ssä ei ole tällä hetkellä yhtään tunnettua reikää.
        XP SP3:een tulee myös tietoturvapäivityksiä vielä 2019 asti. Höpinät "tuen päättymisestä" reilu vuosi sitten olivat ennenaikaisia - vielä ei ole mitään kiirettä uusia xp-koneita. Se oli pelkkä markkinointikikka jolla saatiin hätäisimmän päivittämään ja ostamaan uusia koneita.

        Kaikki Windows Vistan, 7, 8 10, uudemmat server versiot jne. päivitysten korjaamat turva-aukot oletusarvoisesti pätevät Windows XP:n myös mikäli kyseessä on sama komponentti mikä Windows XP:ssä eikä joku uudempi tekniikka.

        Microsoft vaan ei enää kuuluta, että olisi "Windows XP aukko". Rikolliset sitten vaan checkkaa uudempien Windowsien päivitykset, tutkii sieltä mitä korjaa ja kokeilee onnistuuko pääsemään Windows XP:n käsiksi samasta reiästä. Näitä voi pitää tunnettuina aukkoina.

        Windows XP:n tulee niitä POS päivityksiä mutta ne eivät koske koko Windows XP:tä vaan muutamaa peruspalikkaa. Loput palikat pitää riisua pois. Käytännössä noilla kikkailemalla Windows XP:tä PYSTYY vielä tekohengittämään ainakin ensi kesään. Merkittäviä ongelmia alkaa tulla tosiaankin varmaan ensi vuonna siitä, että Google ja Mozilla lopettavat tuet Windows XP:lle.

        Elämme nyt uutta 90-lukua. 90-luvulla tapettiin DOS:ia ja DOS sovelluksia. Nyt sitten se tilanne, että

        -XP:n tuki loppui 2014 ja sen jälkeen pari vuotta sai kituuteltua valtavalla vaivalla. -Microsoft lopettaa vanhojen IE selainten tuet ennenaikaisesti ensi vuoden alussa
        -Windows Vistan tuki loppuu 2017 alussa
        -Windows 7:n tuki kun loppuu 2020, on Windows 10:n menty pitkään.
        -Windows 7 Embeddediä saa ilman tukea hankittua 2025 saaakka, ja tukemattomana toimii riittävillä varaosilla varustettuna (lisenssit mukaanlukien) jotain vuotta sen jälkeen.

        Sitten on vanhanajan PC Windowsit tapettu. Käytännössä se merkittävä vanhan tekniikan alasajo tapahtuu tämän vuosikymmenen aikana. Esim. Flash Playeriä tuskin on juuri missään enää parin vuoden kuluttua.


      • Kuvotuskerroin
        juujuujuustoissalöytyy kirjoitti:

        Jos ei tiedä kuin Edamista tai Emmentalista.

        Tää ei vaikuta enään juustolta, vaan HAPANSILAKALTA!


      • XPonparemppi100-0
        XP_vielä_tuettu kirjoitti:

        XP:ssä ei ole tällä hetkellä yhtään tunnettua reikää.
        XP SP3:een tulee myös tietoturvapäivityksiä vielä 2019 asti. Höpinät "tuen päättymisestä" reilu vuosi sitten olivat ennenaikaisia - vielä ei ole mitään kiirettä uusia xp-koneita. Se oli pelkkä markkinointikikka jolla saatiin hätäisimmän päivittämään ja ostamaan uusia koneita.

        Mitä ihmeen kynnyskysymys on tukeminen, Sehän on päin vastoin!
        XP on lopettanut plösööntymisen ja säilyy nopeena kun sitä ei anna päivitellä!

        XP on paljon nopeampi kuin kymppi! Lisäksi siinä pelittää kaikki vanha ilman että joutuisi hankkimaan mitää uutta sontaa!


    • Ms-vakoilu

      edgentaali ainakin sai yrjöttään

    • vakoilusoosia

      XPerse on hyvä.
      Kymppi on paska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2590
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2552
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1752
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1567
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1490
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1430
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1352
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1203
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1157
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1076
    Aihe