Hiukan ihmetyttää, onko meillä enää mitään muuta

tunnusta, siis edes osittaista kuin lippu, josta voisi kuvitella meidän olevan itsenäinen valtio ? Lippuhan toki voi olla ilman itsenäisyyttäkin, ja niin taitaa olla nykyisin meidänkin tapauksessamme.

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enää? Ei kai meillä ole koskaan ollut tunnuksia, jotka yksiselitteisesti kertoisivat Suomen olevan itsenäinen valtio. Vaakunamme saimme Ruotsilta siihen kuuluvana osana jo 1500-luvulla. Oman valuutan, markan, saimme puolestaan Venäjältä sen suuriruhtinaskuntana 1860-luvulta kuten myös omat postimerkit jo vuosikymmentä aiemmin. Saksalaisen säveltämä kansallislaulumme on yhteinen Viron kanssa. Niinikään tasavallan presidentin on sama kuin Viron puolustusvoimien komentajalla.

    • Antakee_anteeksi_eiKuulu

      Suomella oli suuriruhtinaskunnan asema vuodesta 1809 vuoteen 1917.
      6.12.1917 Suomen itsenäisyysjulistus on Svinhufvudin senaatin 4. joulukuuta 1917 antama esitys Suomen julistautumisesta itsenäiseksi Venäjästä. Suomen eduskunta hyväksyi esityksen 6. joulukuuta 1917 äänin 100–88. Tätä päivämäärää vietetään Suomen itsenäisyyspäivänä.
      Hävinnyt puoli aloitti sisällissodan. Hyvänä apunaan Venäjän Bolševikit.
      Sota ei edennyt toivomillaan tavoilla. Suomenkansa voitti.
      Vasemmsito pakeni Venäjälle, pääpukarit, mm SDP puheenjohtaja Manner.
      Manner perusti Venäjällä sittemmin komministisenpuolueen Suomeen.
      Sisällissodan arvellaan tappaneen kaikkiaan 100 000 ihmistä.
      Yleensä anteeksi pyydetään esim. tämän SDP aloittaman sodan, mutteipa ole kuulunut anteeksiantoa. Olisi kuolleille ja heidän omaisilleen, jokin piste.
      SDP presidentinkin palvonta kohdistui punaisiin. Etteipä taida anteeksi pyyntöä tulla.
      .
      Suomen Eduskunta on 15 päivänä viime marraskuuta -1917, nojaten maan Hallitus­muodon 38 §:ään, julistautunut korkeimman valtiovallan haltijaksi sekä sittemmin asettanut maalle hallituksen, joka tärkeimmäksi tehtäväkseen on ottanut Suomen valtiollisen itsenäisyyden toteuttamisen ja turvaamisen. Tämän kautta on Suomen kansa ottanut kohtalonsa omiin käsiinsä, ja nykyiset olot sekä oikeuttavat että velvoittavat sen siihen. Suomen kansa tuntee syvästi, ettei se voi täyttää kansallista ja yleisinhimillistä tehtäväänsä muuten kuin täysin vapaana. Vuosisatainen vapaudenkaipuumme on nyt toteutettava; Suomen kansan on astuttava muiden maailman kansojen rinnalle itsenäisenä kansakuntana.
      .
      Vuonna 1809 Venäjän hallitsijaksi tuli keisari Aleksanteri 1.
      Venäjä halusi valloittaa Suomen. Vuonna 1808 syttyi sota.
      Sotaa sanotaan Suomen sodaksi. Ruotsi-Suomi hävisi sodan
      ja Suomi liitettiin Venäjään vuonna 1809. Suomi sai autonomian eli itsehallinnon. Se tarkoittaa, että suomalaiset saivat itse päättää
      monista asioista. Venäjän keisari oli kuitenkin myös Suomen hallitsija.
      Aleksanteri I:n jälkeen Venäjän keisariksi tuliNikolai I. Kun Nikolai I kuoli, hänen jälkeensäkeisariksi tuli Aleksanteri II vuonna 1855. Kun
      Aleksanteri II oli keisarina, suomalaisten elämä kehittyi paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe