H7 poltin-käyttö

tietoa.pliis

huomasin että H7-poltin on myös kaukovalona ja lähivalona.
tarvitsen poltimon lähivaloihin. onko haittaa jos laittaa kaukovalo poltimon.

kaukovaloissa on H1 55w ja lähivaloissa H7 55w.

7

9579

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taneaho

      Katso auton tai ostamasi umpion ohjeista. Tai kysy liikkeetä mistä lampun ostat/ostit.

    • H7H1

      Mitähän nyt kysyit. lue kysymyksesi uudelleen.
      H7 tilalle käy H7 ja H1sen tilalle H1, eikä ole erikseen lähi- tai kaukovalo versioita.
      H7 kannattaa valita long life malli, muutoin saa vaihdella taajaan.

      • nuukapetteriksi_en_ryhdy

        Just. Osuipa itselleni auto, jonka llinssityyppiset ajovalot vaikuttivat käytännössä kovin kehnoilta, vaikka TM oli pisteyttänyt ne muistaakseni jopa 9½ arvosanalla. Hiukan ihmetytti, kun valokuvio tuntui olevan kaksi kapeaa keilaa (ns. hirvipiikit) ja tien reunat jäivät täysin pimentoon - itse olisin antanut arvosanaksi korkeintaan 7.

        1-2 talvea ajoin näillä valoilla ja kirosin. Sitten rupesin tavaamaan ohjekirjaa - ajovaloissa vakiona long life no see polttimot. Tosin elinikäähän ne lyhentää jopa kymmenillä vuosilla, kun huonojen valojen vuoksi törmää hirveen tms. esteeseen!

        Tehopolttimot (Nightbreaker, nykyään ehkä parempiakin vaihtoehtoja) tilalle ja maailma kirkastui - ei tullut pelkästään lisää tehoa, vaan valokuviokin muuttui paljon paremmaksi - nyt rupesi löytymään valoa tien reunoillekin. Tätä kovin ihmettelin, mutta on tällekin looginen selitys löytynyt: nuukapettereille tarkoitetut long life polttomot on tehty korkeammalle käyttöjännittelle - se parempi kestohan tulee siitä, että lankaa poltetaan alijännitteellä - ja korkea käyttöjännite = ylipitkä hehkulanka. Eli hehkulangan koko/muoto poikkeaa optimaalisesta eikä ainakaan tällainen linssioptiikka sitten saanut valoa ammuttua teille niin kuin tarkoitus oli.

        Tiedä sitten, meneekö valokuvio heijastinumpioiden kanssa samalla lailla vituilleen. Ainakin tien päällä näkee paljon autoja, joiden ajovaloista lähtee valoa kaikkialle muualle paitsi sinne, minne pitäisi. Mutta näissähän voi olla poltin asennettu vinoon tms. Ja tähän päälle sitten pellet kiinanxenoniensa kanssa. Kun polttomo on tyypiltään ihan erilainen kuin mille valaisin on suunniteltu, niin eipä ole hirveästi toivoa asiallisesta valokuviosta.

        Mieluummin vaihtelee taajaan (mikä noiden Night Breakerien kanssa tarkoitti kerran vuodessa 16 tkm ajoilla) ja näkee kuin säästää kymmentä euroa saunalyhtyjen kanssa! H7 kesto on H4 poltinta lyhyempi siitä syystä, että valoteho on puolet parempi!


    • hoo_moilanen

      > kaukovaloissa on H1 55w ja lähivaloissa H7 55w.

      Siis "nelivalosysteemi", jossa lähi- ja kaukovalo tulee eri umpioista. Usein vielä silläviisiin, että pitkillä valoilla palaa kaikki valot samaan aikaan = aika kivasti valotehoa.

      H1/H7 polttimoa voidaan käyttää kummassa tahansa roolissa (lähi/kaukovalo) -> tarvi etsiä mitään lähivalo-hoo7 -poltinta. H7 on H7 ihan riippumatta, mihin umpioon se tungetaan.

      H4 on eri juttu, siinähän on samassa paketissa 2 hehkulankaa, lähi- ja kaukovalolle erikseen.

    • digi-ajanValoa

      usein (sumu) ja (pv-valo) ja lisä Pitkät on H1 poltimolla. lasi on vain erillainen.
      ja H7 on lyhyet valot ja lisäpitkät.

      valotehosta kun "kaikki on päällä". on monessa autossa puppua. itsellä vähän himmentyy lähivalot kun pitkät lyö päälle. ja vielä himmentyy kun ala valot laittaa päälle. kyllä valoa tulee mutta se jakautuu eritavalla. EI ole virran puuteen vuoksi. vaan ihan insinöörien keksintöä. Itse luulin aluksi viaksi. ei sitä huomaa jos ei ala tuijottamaan.

      kun johdot laittoi suoraan menemään ilman (boksia). eron huomas jo selvästi.
      boksissa on kyllä mahdollisuus säätää noita arvoja mastercode:lla

      • säästetty_on

        Huhhuh, puhelinjohdollako autosi sähköt on tehty, kun lähivalot hiipuu kytkettäessä muita valoja samaan aikaan päälla?

        No, eipä tarvi ostella long life polttimoita, kun valot palaa aina alijännitteellä


    • Anonyymi

      laser night breaker h7...no hiukan vaalempaa ja laajemmalle yltävä kuvio kun valoa enempi vrt perus osramiin..eli auton lyhty rajoittaa kaikkea hyödyntämistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2092
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      686
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      623
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      482
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      480
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      450
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      438
    Aihe