Tietääkö kukaan kuka on humalassa ajanut taksikuski? Osaisi tulevaisuudessa välttää hyppäämästä kyytiin.
Kuka otsikoissa?
43
1315
Vastaukset
- yössäkiitäjä
Sehän voisi olla hyvä kyyti,tiijä vaikka tarjoo ryypyt matkan päätteeks ja tiijä vaikka kesken matkankin sais huikkaa
- ee-tuu-mullikkoo
Missäs tämmönen pääs tapahtummaan?
- Omalupa
Hä mikkää kulettaja ollu ku ITE yrittäjä jonka invataksissa on torikapakan mainokset mitkä nyt tais mennä vähä hukkaan
- juomarit
Ei vielä kerro mitään tuo vinkki,lisää vinkkejä kiitos.
- mihinvoienääluottaa
No huh huh
- Elleivätsalaisia
Käräjäoikeuden kansliasta antavat tietoja pientä korvausta vastaan.
- äietee
Saako kyseinen yrittäjä vielä ajaa taksia??? Pelottaa lasten ja vanhusten puolesta jotka eivät osaa varoa tätä kuljettajaa.
- eienäikinäkyytiä
Taksinkuljettajan promillet1,23 – ehdollista vankeutta
Kirjoittajan kuva
23.9.2015
Veikko Huttunen
Uutiset
4 | 6
Iisalmi
Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi tiistaina iisalmelaisen 34-vuotiaan miehen törkeästä rattijuopumuksesta 20 päivän ehdolliseen vankeuteen ja 20:een 17 euron päiväsakkoon.
Tuomittu on taksinkuljettaja. Hän ajoi tämän vuoden huhtikuussa Iisalmessa Makkaralahdenkadulla taksiautolla 1,23 promillen humalassa. Kyydissä ei ollut matkustajia.
Taksinkuljettaja määrättiin huhtikuussa väliaikaiseen ajokieltoon. Ajokielto päättyy tämän kuun viimeisenä päivänä.
Taksinkuljettajilla on kahdenlaisia lupia eli taksiliikennelupa ja taksinkuljettajan ammattipätevyyslupa.
Taksiliikennelupa oikeuttaa perustamaan taksiyrityksen, ammattipätevyyslupa oikeuttaa ajamaan taksiautoa.
Suomen Taksiliiton lakimiehen Tuuli Willgrenin mukaan taksiliikennelupa on peruutettava, jos kuljettaja ei enää täytä myöntämisen edellytyksiä.
Kuljettaja ei täytä hyvämaineisuuden edellytyksiä jos hänet muun muassa on viimeisen kolmen vuoden aikana tuomittu sakkorangaistukseen rattijuopumuksesta tai törkeästä rattijuopumuksesta liikennelupaa edellyttävässä henkilöliikenteessä.
– Tämä tarkoittaa sitä, että jos taksinkuljettaja on ajanut yksityisautollaan ja tuomitaan törkeästä rattijuopumuksesta, hän menettää liikennelupansa, jos hänet tuomitaan vankeusrangaistukseen. Jos hän syyllistyy törkeään rattijuopumukseen taksiliikenteessä, riittää sakkorangaistuskin liikenneluvan menettämiseen, Willgren kertoo.
Tuomion on oltava lainvoimainen. Peruuttamisesta päättää ely-keskus.
Ajolupa eli ammattipätevyyslupa peruutetaan aina, kun ajokortti on peruutettuna. Poliisi määrää säännönmukaisesti törkeästä rattijuopumuksesta epäillyt väliaikaiseen ajokieltoon. Tuolloin poliisin on myös väliaikaisesti peruutettava taksinkuljettajan ajolupa. - leipäpuu
Tosi vastuuton teko ajaa päihtyneenä. Läheisistään olisi syytä kantaa huolta. Jos on alkoholiongelmainen esim. taksiyrittäjä, vänkäri kuljettaa isännälle kaljaa ja antaa kyytiä jos jonkinmoista, vie tyhjät tölkit kauppaan, tekee itsensä alkoholisoituneelle elintärkeäksi. Samalla hän petaa itselleen elantoa ja odottelee tipahtavia lupia itselleen. En hyväksy rattijuoppoja, enkä hyväksikäyttäjiä.
- omalupaomatupa
Siis oikeesti? Kuskitko sille juomaa vääntää ja arvelavat pääsevänsä isännäksi! No se "paksumpi" kuski onkin tainut vaihdella työpaikkojaan viime vuosina. Eikö ajanut Niskasella ja nytkö kouluttajana Driving Teamilla, minne lie seuraavaksi....
- farmareidenvaihdot
HUOM! oli vain esimerkki eikä liity kyseiseen tapaukseen milläänlailla.
Siis pitäkää läheisistänne huolta.
Naapurikunnassa tämä voi olla hyvinkin käytäntönä.
Ei pienellä paikkakunnalla voi salassa mitään tehdä, edes aamu neljän, viiden tienoilla, eikä keskellä päivää kaikki kun ei ole töissäkäyviä
- juomarit
Onkohan ennenkin ajellut päissään? ja nyt vaan huonoa tuuria, että jäi kinekseen.
- minunvaisinun
no "tarkkailu" asiakkaana ollu poliisimiehille, aikasempia 0,4 tms. puhalluksia ollu ennestää. Pitäskö se uskoo nyt kerralla enneku jotain sattuu niin ottasivat "lain puitteissa" luvat pois kuten laki määrää vai pitäskö se ensi niitata pari henkilöä kuolleeksi ensin? Sinun tai minun lapsen vaikka! Kuuluu valittavan hoviin asti tästä " väärästä päätöksestä" ja jos se on totta niin voi herran jumala että on herra olevinaan...
- epti
antaa kyytiä jos jonkinmoista... :).. Juuri näitähän siellä on
- epistä
Joko tämä herra on saanut lupansa takaisin?
- epäilevättuomaat
Jos olette niin luulosairaita taxin- ja bussinkuljettajien suhteen, niin
puhalluttakaa kuski omalla mittarillanne, ennenkuin nousette kyytiin.
Totella epäilevän kannattaa kävellä lyhyet matkat kapakasta kotiin,
voihan tosin silloinkin tipahtaa taivaasta käsin meteoriitti päähän!!!!!!!! - nollatorelanssi
En uskalla naisihmisenä enää liikkua myöhään saati sitten pimeällä. Otan mielummin taxin ja toivon, että kuski on selvä ja järjisssään.
- eikyytiä
Joko tällä kyseisellä mestarilla on auto jo ajossa?
- Vähänhuolettaa
Näkyyhän tuo tulleen takas ajoon, en muutamaan viikkoon nähny kyllä.
Kuka sitä ajaa kun eikö ne lehdessä kirjoittanut että ajoluvat perutaan niin miten se nyt on jo ajossa? Eikai tämmöiset mene ihan hys hys tyylillä ohi tai sitten on kyllä sairasta.
Äidillä on joku taksin käyttö lupa, koska liikkuu huonosti eli saa ajaa matkoja kun maksaa pienen omavastuun, niin oli vähän kummallinen tilanne tänään kun piipahdin kylässä ja oli tilaamassa taksia niin sanoi keskukselle että " ei sitä rattijuoppoa"!
Mitä tähän teet tai sanot? Eikö ihan oikeasti tämä häviä pois kun vanhatkin ihmiset tiedostavat tilanteen ja "pelin" jatkuessa ennallaan kaikki pelkäävät että kuka se näistä takseista on eli kohta kai se on äidillekkin sanottava että ; älä siihen taksiin mene.
- Hyväoelpalavelu
Elekee morkata taksikuskia, hyvin palavelloovat. Minulle sattu kerran muuan nainen kapakasta kaveriks kyytiin ja niihän sitä mentiin kohti Pielavettä. Se morsian lämpes siinä ykskaks ja niihän siinä kävi että hän nosti polovet pystyyn ja minä siinä takapenkillä sittä aloin ensapua antamaan. Kuski kahtel sisäpeeliin, mutta ei muuta puhunut, kun kysäs, että suako hän pistee vähän ikkunata raalleen. Siinä sitä matkaa tehtiin, minä tihensin tahtia ja viimeinhän se jäläkipoltto iski piälle ja mälli lähti lentoon. Kysyin sitten vähän nolona kuskilta, että kaavanko se tuo toimenpide kesti, niin tähän kuski sano, että 37 kilometriä ja että rahassa tähän asti yheksänkymppiä. Jäen sitten kotini kohalla poes kyyvistä ja sanoen, että viehän tuo kimppakyytiläinen kottiinsa. Siinä kuski vähän paperilla kuivail niitä rakkaaven tähteisiä ja lähti hymyssäsuin ajjoo mooruuttelemaan. Tämä osoitti kuskilta sitä korkeeta ammattitaetoo, tilanteessa joka poekkee jonniiverta normaalista.
- kohtalokova
Tavallisia eläviä ovat. Yksii valehtel eokolleen 20 vuotta sutta paskoo. Viimen eokolta mäen kuppinurin ja kaekki valleet pallaatu mieleen joeta ee ollu siihen asti paljastanna. Piätti antoo ukolle ommoo liäkettä terästettynä version, että semmonen paletti kiänneltävänä.
- kärpäshärkänen
Auto näkyy ajossa olevan, mutta ei ole kuski kännissä. Varmaan joutunee selittelemään, miksi? Renkihän vaan ajaa ja on syytön.
- aamunkoitteessa
kärpäshärkänen kirjoitti:
Auto näkyy ajossa olevan, mutta ei ole kuski kännissä. Varmaan joutunee selittelemään, miksi? Renkihän vaan ajaa ja on syytön.
"Renkihän vaan ajaa ja on syytön", tässä tapauksessa varmaan niin on. Jotkut rengit ajavat ei niin viattomina.
- Hyvärenkivuanhuonoisäntä
Savolaenen ylleestys, kaekki parturit on huoria vuan kaekki huorat ee oo partureita...näinkö se sit ylleestettään että kaikki taksikuskit on juoppoja ja huorintekijöitä?
- molemmathimoja
Tuossa parissa on vakka kantensa valinnut.
- ISOaakkoset
TOTTA JOAKA SANA
- kaikkialaeinäin
Iisalmen takseissa ollut kohtelias hyvä palvelu, ei tartte moittia.
- Seuraavako
Joko tämä kuski on ajossa iisalmessa.?
- Huhujakuullu
Sama mies muuten edelleen ajelee omalla autollaan pikku pienissä pitkin kyliä.
Kärähti kahdesti ja menetti taksinsa. Ajokortin sai takaisin, mutta sama meno jatkuu. - Taksiturre
On se ihme vaikka kahdesti kärähtänyt ratista niin taas näkyy taksia ajavan... Harmaa tila-auto taisi olla Mersun sprinter.
- Huhujakuullu
Ei tämä rattijuoppo ole tällä hetkellä muuta ku kotisohvan pohjalla makaamassa. Taksin ajoluvan menetti kyllä. Omalla siviiliautollaan siis ajelee.
Vähän alkoholistin ja sosiopaatin vikaa tässä ukossa vaikuttais olevan. On nimittäin sössinyt koko sen hetkisen elämänsä mitä valheessa eleli silloin kun taksin omisti. Todella säälittävä tapaus. Valehteli ja pyöritteli kahta elämää ja naista samanaikaisesti. Edelleen pyörittelee ja valehtelee sille naiselle joka nyt oli sen verran sinisilmäinen että siihen kylkeen jäi. Todellinen ressukka tämä ukko on, naisen (tai sen isän) elätettävänä pötköttelee tällä hetkellä. Sääliksi käy myös tätä naista ja eniten lapsia jotka tämän miehen vaikutusvallan alla on. - Mec
Huhujakuullu kirjoitti:
Ei tämä rattijuoppo ole tällä hetkellä muuta ku kotisohvan pohjalla makaamassa. Taksin ajoluvan menetti kyllä. Omalla siviiliautollaan siis ajelee.
Vähän alkoholistin ja sosiopaatin vikaa tässä ukossa vaikuttais olevan. On nimittäin sössinyt koko sen hetkisen elämänsä mitä valheessa eleli silloin kun taksin omisti. Todella säälittävä tapaus. Valehteli ja pyöritteli kahta elämää ja naista samanaikaisesti. Edelleen pyörittelee ja valehtelee sille naiselle joka nyt oli sen verran sinisilmäinen että siihen kylkeen jäi. Todellinen ressukka tämä ukko on, naisen (tai sen isän) elätettävänä pötköttelee tällä hetkellä. Sääliksi käy myös tätä naista ja eniten lapsia jotka tämän miehen vaikutusvallan alla on.ajeleeko appiukko mersulla
- Kirvesmiesss
Voi nais parkaa.
- Rattimiäs
Pitääkö paikkansa että sama teiden kuningas olisi taas ajellut autolla pikkusimoissa?
- Mikäkukamissä
Onko tämän teuvon nimikirjaimet J.S?
- HirvastelevaPoro
Mitä kuka missä on Hirviö?
- elämänkevät11
Siis jäikö sankari jälleen kiinni ratista?
- jottakai
tuo toimittaja:aika härskisti ettei jopa moukkamaisesti kirjottelee.seiskaan.mullikka on kuiteki päivälehti jopa lapsille.
- Taaskärähti
On taas kortiton, ollut jo hetken aikaa. Jäi tosiaan taas kerran kiinni ratista. Nimikirjaimet ei ole js vaan mt.
- päissään
Taaskärähti kirjoitti:
On taas kortiton, ollut jo hetken aikaa. Jäi tosiaan taas kerran kiinni ratista. Nimikirjaimet ei ole js vaan mt.
HK on kova sana.
- 112112112
Heh,heh,heh........... On siinä sankari☺
- jooluaaaa
Joku sankari ajaa siviiliautolla
- Eihänsitäkortillaajeta
Onkohan Joulupukki tuonut uuden kortin että pääsee taas ajelemaan. Vanha kortti taitaa olla niin läpimärkä ettei siitä ole enää ajoluvaksi☺
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2085995Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä492705- 1562252
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne412042Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161769- 821414
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621387Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241321Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https351271Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.109997