Sipilä vaatii mamuylistystä??

Vastakkaisia mielipiteitä ei sallita. On hyysäysvastaiset mielipiteet kitkettävä kovalla kädellä?? Olemmeko Pohjoiskoreassa?
30<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Vaatiiko jo mekkaan kumartelut pakollisiksi? Onko työnantajan korvattavia?

Äänestä
  • Mistähän sellainen käsitys on tullut, ettei vastakkaisia mielipiteitä sallita? Siitäkö, että Soini ei saa suutaan auki nyt hallituksessa ollessaan samalla tavoin kuin oppositiossa:)))
    Soini ehkä olisi syytä laittaa Audin takapenkin sijaan sellaiseen luodinkestävään kuljetuslaatikkoon, jolla edustamansa uskon päämiestä paaviakin kuljetellaan.
    Ei muuten, mutta persut näkyy olevan kovin raivoissaan Soinin takinkääntelystä.

    Äänestä

  • ihmetulkintoja kirjoitti:

    Mistähän sellainen käsitys on tullut, ettei vastakkaisia mielipiteitä sallita? Siitäkö, että Soini ei saa suutaan auki nyt hallituksessa ollessaan samalla tavoin kuin oppositiossa:)))
    Soini ehkä olisi syytä laittaa Audin takapenkin sijaan sellaiseen luodinkestävään kuljetuslaatikkoon, jolla edustamansa uskon päämiestä paaviakin kuljetellaan.
    Ei muuten, mutta persut näkyy olevan kovin raivoissaan Soinin takinkääntelystä.

    Katso kolmen uutiset areenasta. Siinä ne kolmeässää kitalaki esissä huusi, että he määrää ihmisten mielipiteet ja muuta mieltä ei saa olla. Rinne vaati kovia otteita mamuvastaiseen kirjoitteluun. Eli minua varmaan vankilaan?

    Äänestä

  • hyvästidemokratia kirjoitti:

    Katso kolmen uutiset areenasta. Siinä ne kolmeässää kitalaki esissä huusi, että he määrää ihmisten mielipiteet ja muuta mieltä ei saa olla. Rinne vaati kovia otteita mamuvastaiseen kirjoitteluun. Eli minua varmaan vankilaan?

    Niinkö ne huusi? Olisit huutanut takaisin.
    Laita linkki lähetykseen. Katsotaan, millaiseen tulkintaan minä päädyn? Sinä olet päätynyt tällaiseen:

    "..he määrää ihmisten mielipiteet ja muuta mieltä ei saa olla."

    Tai eihän tuo ole edes tulkinta, vaan väite, koska kirjoitat näin tuon em lainauksen edellä:

    "Siinä ne kolmeässää kitalaki esissä huusi..".


    Sinä siis väität noin.Pakosta tulee mieleen kysymys, oletko tosissasi, vai lasketko leikkiä? Jos olet tosissasi, se on huolestuttavaa.

    Äänestä

  • Katso nyt eleareenasta se. Täyspäinen ymmärsi tekstin. Tämmöinen kitkettävä heti!! Siis minun mielipide, on muka väärä?

    Äänestä

  • pidänkantani kirjoitti:

    Katso nyt eleareenasta se. Täyspäinen ymmärsi tekstin. Tämmöinen kitkettävä heti!! Siis minun mielipide, on muka väärä?

    Laita linkki. Älä sekoa!

    Äänestä

  • pidänkantani kirjoitti:

    Katso nyt eleareenasta se. Täyspäinen ymmärsi tekstin. Tämmöinen kitkettävä heti!! Siis minun mielipide, on muka väärä?

    Ei mielipide voi olla mielestäni väärä. Tulkintasi voi olla väärä, samoin mielipide täytyy osata erottaa väitteestä. Jos olet sitä mieltä, että mielipiteesi esittäminen on oikein kolmen uutisissa valtiovallan toimesta kielletty, en voi siihen muuta sanoa kuin, että mielestäni sinulla heittää ja pahasti.

    Tosin en tiedä, onko tämä sinun kirjoituksesi?

    "Vastakkaisia mielipiteitä ei sallita. On hyysäysvastaiset mielipiteet kitkettävä kovalla kädellä?? Olemmeko Pohjoiskoreassa?"

    Äänestä

  • pidänkantani kirjoitti:

    Katso nyt eleareenasta se. Täyspäinen ymmärsi tekstin. Tämmöinen kitkettävä heti!! Siis minun mielipide, on muka väärä?

    "Siinä ne kolmeässää kitalaki esissä huusi, että he määrää ihmisten mielipiteet ja muuta mieltä ei saa olla."

    Onpa ne jyrkän kannan ottaneet. Ja televisiolähetyksessä! Ja Soinikin mukana huutamassa!

    heh.

    Äänestä

  • enkylläusko kirjoitti:

    "Siinä ne kolmeässää kitalaki esissä huusi, että he määrää ihmisten mielipiteet ja muuta mieltä ei saa olla."

    Onpa ne jyrkän kannan ottaneet. Ja televisiolähetyksessä! Ja Soinikin mukana huutamassa!

    heh.

    Soini on oppositiossa oppinut huutamaan. Nyt se huutaa hallituksessa. Se huutaa opposition aikaiset huutonsa kumoon. Ja samalla koko puolueensa.

    Äänestä


Onko Sipilän vaimo näin sanonut.

Äänestä

Vasukkipummit, perse luoteeseen ja pää kohti Mekkaa, sen te olette ansainneet hurmoksessanne.

Äänestä
  • Pakkokääännytyskö alkaakin sinunlaistesi suomalaisten toimesta? Vai oletko suomalainen?

    Äänestä

Kyllä Soini tekee parhaansa, mutta kaikki vie aikansa. Emmehän ole tottuneet näin nopeisiin tapahtumiin. Jotenkin kyllä soisi jo rajaviranomaisten, poliisin ja puolustusvoimain jo puuttuvan käsittämättömään ryntäykseen!

Pitäisi nyt ensin katsoa miten tänne jo tulleet sopeutuvat yhteen suomalaisten kanssa ja antaa sen aikaa APUA OIKEILLE PAKOLAISILLE SIELLÄ MINNE HEIDÄT ON JÄTETTY!

Äänestä
  • PIIKKI KIINNI HETI-Soini on tainnut luopua jo muista "periaatteistaan" paitsi abortin vastustamisesta.
    Mutta Soinin takin kääntely on minulle sikäli yhdentekevä, että Soinin touhut on enemmänkin persukannattajien ongelma. Puuhaavat jo uutta puoluettakin niissä piireissä.

    Tuskin tulisin kannattamaan sitäkään puoluetta, jos se toteutuu. Eipä aihe kiinnosta tämän enempää.

    Äänestä

Suomalaiset ovat orjina omassa maassaan, mielipidettään ei saa ilmaista, kaikkien pitäisi nyt olla hyysäämisestä mamuja.
Pääministeri vihaa oman maan kansalaisiaan ja nostattaa raivoa kansalaisista mitä älyttömimillä mielipiteillään.

Äänestä

Kyllä eilen Sipilä selvästi vastasi Eva Biaudetille,ettei kukaan voi ruveta toisten mielipiteitä tuomitsemaan ja niitäkin pitää suvaita.
Saman toisti Stubb vaikka onkin tähän asti esittänyt jotain muuta.
Se,että ryhtyy johonkin laittomaan pakolaisia vastaan on eri juttu mutta
ihmisten ajattelunvapautta ei sentään kukaan voi suitsia.
Monella on aivan oikeutetusti huoli tulevaisuudesta,kuinka tästäkin selvitään kun omasta kansastakin on 10% työttömänä.
Realismia kannattaa jokaisen harjoittaa.
Nämä samat hemmot kun eduskunnassa huutavat kurkku suorana jokaisesta päätöksestä kun olettavat ,että sitä rahaa on viljalti jaossa kaikille halukkaille.

Äänestä

Et sinä ole Pohjois-Koreassa, mutta pää sinulla on perseessä ja katselet sieltä käsin maailmaa.

Äänestä
  • Oliko tämä kepuloisen kommeti pangolta?

    Äänestä

Vaarallista, kun kansalle määrätään yksi muka oikea mielipide!

Äänestä

Kyllä Sipilä tietää.lestadiolainen

Äänestä

Valehtelet. Mielipiteet ja väkivalta ovat eri asioita vaikket sitä näytä ymmärtävän.

Mutta voihan olla että joudutkin uudelleenkoulutukseen ihanteesi Pohjois-Korean tapaan.

Äänestä

Sinä Suomea häpäiseviä tomppeleita, joista Ville Valkonen tässä puhuu:

Rasistit häpäisevät Suomen
25.9.2015 09:33 Ville Valkonen Kotimaa

Viime yönä turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksia vastaan kohdistui rasistisia levottomuuksia. Muun muassa Lahden Hennalassa turvapaikanhakijoita kuljettanutta bussia heitettiin ilotulitteilla. Bussissa oli muun muassa sylivauvoja sisällä.

Verkossa ja mediassa levisi kuva valkoiseen Ku Klux Klan -lakanaan pukeutuneesta hahmosta, jolla on kädessään Suomen lippu. Kuva on erittäin vastenmielinen. Kyseinen lakanaurpo häpäisee Suomen lipun kuvottavalla tavalla. Ku Klux Klan edustaa pahuutta ja typeryyttä. Suomen lipulla ja sen edustamilla arvoilla ei ole MITÄÄN tekemistä rasistisen umpimielisyyden tai heikoimpiin kohdistuvan väkivallan ja uhkailun kanssa. Suomi on sivistysmaa, joka perustuu tasa-arvoon, oikeusvaltioon ja demokratiaan. Kuulumme maailmassa niihin maihin, jotka auttavat, koska se on oikein ja koska meillä on siihen varaa.

Olen hyvin isänmaallinen, kuten monet suomalaiset. Suomi on hieno maa, jota on rakennettu vuosikymmeniä sydämellä, verellä, aivoilla ja hiellä. Meidän tulee pitää siitä vähintään yhtä hyvä huoli ja jatkaa tuota rakennustyötä, jotta isänmaa tarjoaisi jatkossakin kaikille hyvät eväät rakentaa omaa onnea. Isänmaallisuus on välittämistä, kansainvälisyyttä (Mannerheimkin osasi viittä kieltä sujuvasti ja vielä viittä hieman sen lisäksi!), suvaitsevaisuutta, ahkeruutta, sivistystä ja avoimuutta. Uhkailu, pelonlietsonta ja viha eivät rakenna parempaa Suomea, vaan murentavat sitä. Ylpeys omasta isänmaasta ja työ isänmaan eteen ei kohdistu ketään vastaan. Päinvastoin: vahva Suomi pystyy toimimaan vastuullisesti myös maailmassa.

Mieltään saa ilmaista. Keskustella pitää. Maahanmuuttoon liittyy valtavia haasteita, ne pitää myöntää ja hoitaa. Sen sijaan rasismille, vihapuheelle ja kaikelle väkivallalle pitää olla täysi nollatoleranssi. Suomi on liian hieno maa, että voisimme antaa rasismin ja umpimielisyyden turmella sen.

Ville Valkonen
http://villekalervovalkonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/203391-rasistit-hapaisevat-suomen?ref=karuselli

Äänestä

Lestadiolainen Sipilä ei välitä yhtään vanhuksista.pienpalkkasista ym... KOSKA ON LESTADIOLAINEN

Äänestä

Hyysärit hirveen mekkalan Lahden mielenosoituksesta! Eikö saa vastustaa mamutusta?

Äänestä
  • Saa vastustaa. Saat vastustaa ihan mitä tahansa. Jos teet sen lain sallimissa puitteissa, ei tule sanktioitakaan. Mene nyt vaikka pihallesi mölähtelemään, että vastustat jotakin. Sanktioita tulee korkeintaan siitä, että naapurit eivät jaksa kuunnella mölinääsi, mutta se on sitten eri juttu.

    Äänestä

Miksi pitäisi ylistää elintaso pakolaisia?. 90% heistä on miehiä, miksi?.Mieleen tulee sotakarkurit ja isis terrorijärjestö.Missä todelliset pakolaiset,naiset ja lapset ovat?.

Äänestä
  • Pitää ylistää, kun hysärit ja kolmenässän tollot vaati Suomen tuhoksi!

    Äänestä

Ihan sama mitä vastustat ei sillä mitään merkitystä ole. Jos olisit mies olisit netin sijasta räyhäämäässä jossain mamuvastaisuuttasi.

Ei taida perse nuosta tuolilta.

Äänestä

Älähän HyväHuuhaaMunakarvaVeljeni viitsi lasketella täyttä tuubaa! :-))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalilakatsotavaheti kirjoitti:

Vastakkaisia mielipiteitä ei sallita. On hyysäysvastaiset mielipiteet kitkettävä kovalla kädellä?? Olemmeko Pohjoiskoreassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu