Brynolf Ruokalajin toiveesta WC-virheleikekirja

Leikekirja vuodelta 2013, ensin Valuuttakauppias aka Brynolfin valheellinen väite ja sitten totuus:

1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan." Väärin, sillä rahankeräykseen (ja jopa petokseen) saa antaa omia rahojaan. Se ei ole edes moitittavaa,

2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen." Väärin, tunkki ei ole rikollinen.

3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille. Väärin, maksaa vain kerran.

4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies). Väärin, saa vähentää.

5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona." Väärin, kyseessä oli puhdas varallisuusvahinko

6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta." Väärin, pitää välittää.

7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa." Väärin, omaa rahaansa saa tuhota.

8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille." Väärin, rahankeräysrikoksessa ei ole asianomistajia.

10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." Pelle: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta." Väärin, kyse on aineiston luotettavuudesta.

11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan. Väärin, myös lain soveltamiseen.

12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies). Väärin, lakiahan vasta valmistellaan, asiaan on olemassa vain muutamia poikkeuksia.

13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta". Väärin, tuntee kyllä.

14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”. Väärin. Oikeuden mukaan jos takavarikoitu rahamäärä ei kata asianomistajille määrättyjä korvauksia täysimääräisesti, asianomistajat ovat oikeutetut saamaan jako-osuutensa saatavien määrien suhteessa (vrt. konkurssipesä). Asianomistajuus ei ole automaatti, eikä valtio ole petoksessa asianomistaja.

15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta". Väärin. Jos ennen tuomion antamista tulee voimaan uusi laki, ns. lievemmän lain periaate astuu voimaan.

16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

- B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." - Väärin, rikosasioissa ei ole voitu käyttää käännettyä todistustaakkaa.

17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän." - Väärin, ei ole tarvinnut todistaa.

Muita Brynolfin otoksia:

18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."
97147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 97

Vanhimmat

Taisit taas kerran polttaa käämisi, ystävä kallis. Lähinnä tunnen sääliä ja sympatiaa.

On ikävää katsella, kuinka taas taannuit jankuttamaan vanhaa ja kovasti kuvitteellista syntilistaasi. Olin puolestasi iloinen ja ylpeä, kun kuvittelin sinun jo kasvaneen pois noista teiniajan paheistasi, mutta nyt on näköjään tullut roimasti takapakkia.

Winkkari on taputeltu loppuun. Hanski on jo tuomionsa istunut ja koijarit on kohta putsattu ylimääräistä rahoista.

Mitä sinä enää mieltäsi pahoitat vatvomalla tällaisia vanhoja juttuja?

Suu messingille, aurinko paistaa. ;))

Äänestä
  • Listasta tulee ensimmäisenä mieleen kysymys, että kuinka paljon väärin perustein tai valheella luotuja väitteitä edesmennyt nimim. Valuuttakauppias pystyikään sairaassa mielessään luomaan. Yksi valhe kun oli käsitelty ja ammuttu alas, hän heitti ilmaan uuden väitteen kuin savikiekon ikään, mutta ei koskaan tunnustanut virheitään. Ei koskaan.

    Nykyinen nimim. Brynolf Ruokalaji on huomattavsti säyseämpi olio, eikä uskalla samalla tavalla valehdella kuin vaikkapa suuressa piikeskustelussa.

    -

    Sanoit jossakin toisessa säikeessä, että sinun parhaille teksteillesi on oikein perustettu leikekirja. Se on totta, ja tuollaisen leikekirjanhan historia todellakin tuntee. Ole siis hyvä vain.

    > Taisit taas kerran polttaa käämisi, ystävä kallis.

    Siltäkö sinusta tuntuu? On vain hyvä, että purat tuntemuksiasi. Muutenhan saattaisit vaikka hakata perheesi - te pohjalaisethan olette tunnetusti luonteeltanne todella äkkivääriä.

    > Lähinnä tunnen sääliä ja sympatiaa.

    Katso edellinen kohta.

    > Olin puolestasi iloinen ja ylpeä.

    Katso edellinen kohta.

    > On ikävää katsella, kuinka taas taannuit jankuttamaan vanhaa ja kovasti kuvitteellista syntilistaasi.

    Kyseessä ei tietenkään ole kuvitteellinen lista, vaan todellinen lista. Toiseksi, se ei ole minun syntilistani, vaan sinun syntilistasi. Sitä ei olisi olemassa, ellet pitäisi pohjalaisittain kiinni siitä, että (1) sinä olet aina 100 % oikeassa ja (2) muut eivät ole Pohjanmaalta.

    > Mitä sinä enää mieltäsi pahoitat vatvomalla tällaisia vanhoja juttuja?

    Suurelle ilolla minä tuon tekstin sinulle ja muille lukijoille hain. Edelleen voin ihmetellä, miten paljon virheitä Valuuttakauppias olikaan kykenevä tekemään.

    Ps. Pidätkö vielä kiinni kaikista alkuperäisistä väitteistäsi ja valheistasi?

    Äänestä

  • Ps. Unohtui se, että en minä toki ole sinun ystäväsi. Meidän kaikkien muiden kirjoittajien täällä on vain siedettävä sinua.

    Pss. Unohtui sekin, että sinun syntilistaasihan ei olisi olemassa ilman sinun virheitäsi. Jos reilusti myöntäisit virheesi, kuten rehelliset ihmiset tekevät, lista olisi jo vuosia sitten unohdettu, haudattu. Mutta sinä kun et koskaan myönnä virheitäsi, on lista syytä ottaa esille aina aika ajoin. Tällä kertaa lista julkaistiin puhtaasti siitä syystä, että itse toivoit listaa näytille.

    Äänestä

”Pidätkö vielä kiinni kaikista alkuperäisistä väitteistäsi...”
Totta Mooses. Sen minkä kirjoitin, sen kirjoitin. Suomi24 palsta oli minuun, ja minä olin Suomi24 palstaan tyytyväinen. Suomalainen, seiso tässä keskustelussa omilla jaloillasi äläkä luota Pitkäsen jorinoihin.

Siinäpä sinulle vakuuttelua siitä, että vakavalla mielellä ja parhaani mukaan olen tälle palstalle kirjoittanut.

”...mutta ei koskaan tunnustanut virheitään.”
Voi, voi, miten sinulle on tällainen harhaluulo jäänyt päälle? Jos asiaperustein minulle on näytetty, että ole väärässä, olen nöyrästi tunnustanut virheeni. Eihän se ole minun vikani, että kovin harvoin – tuskinpa koskaan- tällaista on päässyt tapahtumaan.

Olenpa tosiaan tehnyt lähtemättömän vaikutuksen sinuun, ystäni Trölleröinen. Syntilista – olipa se sitten sinun tai minun – on jo 27 kohtaa pitkä. Sieluni silmin näen sinut niska punoittaen kirjaavan uusia kohtia listaasi.

Mutta ilman sarvia ja hampaita sanon sinulle kuin ystävä ystävälle: Hellitä vähän, maallista tämä vain on. Turhaan sinä itsellesi hankit sydänvikaa tressaammalla näin mitättömistä asioista.

Äänestä
  • > Jos asiaperustein minulle on näytetty, että ole väärässä, olen nöyrästi tunnustanut virheeni.

    Tässä alla siis voimassa olevat Brynolfin lausunnot; niissä hän ei ole tunnustanut olevansa millään tavoin väärässä. On se saatanan sitkeä kaveri noin pohjalaiseksi! Mitään ei myönnä ja mitään ei ole väärin tehnyt.

    Eli Brynolfin mukaan: tunkit ovat rikollisia ja ovat Hanskin rikoskumppaneita; sponssi maksaa kaiken kahteen kertaan; myös sijoitettu rahamäärä on rikoshyötyä; oikeudenkäymiskaaresta ei tarvitse välittää; WC ei ollut varallisuusvahinko; Suomessa on rikosasioissa voimassa käännetty todistustaakka; kaikki rahat menevät valtiolle jne. jne.

    -

    1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan."

    2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen."

    3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille.

    4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies).

    5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona."

    6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta."

    7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa."

    8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

    9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille."

    10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." B.: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta."

    11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan.

    12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies).

    13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta".

    14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”.

    15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta".

    16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

    - B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." -

    17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän."

    Muita Brynolfin otoksia:

    18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

    19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

    20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

    21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

    22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

    23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

    24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

    25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

    26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

    27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

    Äänestä


”Jos on väärässä, niin on väärässä...”

Äläpä nyt viitsi rämmeltää siellä. Olenhan minä kertonut, että sinun leikkaa-liimaa menetelmäsi on epärehellinen. Napsit lauseen sieltä, toisen täältä, irroitat sanat asiayhteydestä ja alat mölytä. Useita kertoja olen käräyttänyt sinut siitäkin, että lainaat tahallisesti väärin.

Kyllä se on niin Tröllerö, että nämä leikit on leikitty. Winkkari on kanttuvei ja koijarit ovat jonossa palauttamassa vähiä rahojaan valtiolle.

Suomen kansan sanalaskujen mukaan tämä meni: Ahneella oli paskanen loppu.

Äänestä
  • > Olenhan minä kertonut, että sinun leikkaa-liimaa menetelmäsi on epärehellinen.

    Niinhän sinä väität. Todellisuudessa sinua vain hävettää nähdä aikaisemmin kirjoittamasi viestit, kun sinulle valjennut totuus onkin ollut aivan toinen. Tässä esimerkiksi muutama lainaus tekstistäsi aivan SANASTA SANAAN:

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    > Napsit lauseen sieltä, toisen täältä, irroitat sanat asiayhteydestä ja alat mölytä.

    Niinhän sinä väität. Sinulle on tarjottu mahdollisuutta selittää lauseitasi, mutta siihen et kertakaikkiaan "alennu", koska se ei ole prinssin arvollesi sopivaa. Olet kirjoittanut mitä olet kirjoittanut, ja sanat puhukoot puolestaan. Tekstisi on ollut aikojen saatossa häpeällistä, mutta pohjalainen luonteesi ei vain anna myöten myöntää yhtään mitään.

    > Useita kertoja olen käräyttänyt sinut siitäkin, että lainaat tahallisesti väärin.

    Niinhän sinä väität. Yllä olevat esimerkkilainaukset ovat SANASTA SANAAN omiasi, ja ne puhukoot puolestaan.

    Äänestä

”Niinhän sinä väität.”

Älä viitsi enää. Sinä tiedät ja minä tiedän, että olen useita kertoja käräyttänyt sinut väärennöksistä kuin pahaisen kakaran. Ei täällä ole muita kuin hömelö Humppa Einari, jolle sinä voisit vielä yrittää esittää jotakin. Minulle on turha esittää mitään.

Kuten sanoin, sananlaskun mukaan tämä meni: Ahneella oli paskanen loppu.

Äänestä
  • > Sinä tiedät ja minä tiedän.

    Kyllä, mm. nämä tekstit tiedämme olevan sanasta sanaan sinun omiasi:

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    - Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

    - Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

    Se-joka-aidan-kaataa-aidan-maksaa: edellä kuvatut tekstit olet aivan itse väkertänyt.

    Äänestä

  • Viitsi sitten, ei se minua haittaa.

    Ahneen paskanen loppu on ja pysyy. ;))))

    Äänestä

  • BrynolfVoitaikina kirjoitti:

    Viitsi sitten, ei se minua haittaa.

    Ahneen paskanen loppu on ja pysyy. ;))))

    > Viitsi sitten, ei se minua haittaa.

    Kyllä minä viitsin, älä siitä huolehdi.

    Jos olisit tavallinen rehellinen ihminen, mitä et ole, sinua häiritsisi historiassa kirjoittamasi valheet. Rehellinen ihminen pahoittelisi paskapuheitaan, mutta ei Pohjanmaan oma prinssi. Paskanpuhuja ihan pahimmasta päästä sinä olet. Kaikilla muilla se on jo tiedossa, mutta ei Brynolfilla itsellään.

    -

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    - Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

    - Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

    Se-joka-aidan-kaataa-aidan-maksaa: edellä kuvatut valheet olet aivan itse väkertänyt.

    Äänestä

  • "- Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))"

    Brynolfin juristipiirit ovat rajoittuneet siihen, että hän tunsi 70-luvulla kansakoulussa pojan, jonka kaupunkilaisserkusta oli tuleva myöhemmin juristi.

    Äänestä

Kylläpä nyt keittää taas. Joskus maailman alussa ajelin termostaattivikaisella Anglialla. Se toimi parhaiten silloin, kun syylari lähes keitti. Ja sama se näyttää olevan sinunkin laitasi.

Miten sinä nyt näin suutuit taas? Itsehän sinä minulle kehuit, että liityit klubiin pankinjohtajan ja kunnanlääkäri välissä. Käräjätuomari sitten kätteli uudet jäsenet, että tervetuloa vaan WinClub-veljeskuntaamme.

PS. Koulutoveristani todellakin tuli varatuomari. Sinun tuntemastasi esimerkistä poiketen koulutoverini oli ammattitaitoinen ja rehellinen. Rauha hänen muistolleen. Syöpä vei miehen jokunen vuosi sitten.

Äänestä
  • PS.Jos se oli tuo ahneen loppu, voinhan minä sanoa sen toisinkin: Ahneella on hieman haiseva loppu.

    Äänestä

  • > Itsehän sinä minulle kehuit, että liityit klubiin pankinjohtajan ja kunnanlääkäri välissä. Käräjätuomari sitten kätteli uudet jäsenet, että tervetuloa vaan WinClub-veljeskuntaamme.

    Tähän ei voi todeta muuta kuin, että sinä se tiedät asianosaisten asiat paremmin kuin asianosaiset itse. Sinulta ei mikään pysy salassa. Muistatko vielä sen, oliko se tiukkaperäinen kunnanlääkärin vaimo mukana, ja oliko hänellä se nappanahkainen minihame tuulipuvun alla?

    Lisäksi olisin sinulta kysynyt, oliko Winkkarissa kyseessä puhdas varallisuusvahinko vaiko väittämäsi esinevahinko?

    Äänestä

> sinä se tiedät asianosaisten asiat paremmin kuin asianosaiset itse.

Tulihan se tunnustus viimeinkin. Nythän asiat on sovittu ja kyselemisen voit lopettaa tähän.

Äänestä
  • Brynolf Ruokalaji ei tunnista pahkasikaa, vaikka sellaisen sarvi on pakaraan uponneena.

    Se-joka-aidan-kaataa-aidan-maksaa: edellä kuvatut valheet olet aivan itse väkertänyt.

    Äänestä

Kovinpa äkkiä sitä mieli vaihtui taas. Juurihan sinä herkesit tunnustamaan, että minä tiedä asiat paremmin kuin asianomainen itse. Koeta nyt päättää, mitä meiltä oikeasti olet.

Äänestä
  • > Koeta nyt päättää, mitä meiltä oikeasti olet.

    Mielipiteeni pysyköön omanani, mutta tässä faktaa sinun teksteistäsi (sanasta sanaan sinun):

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    - Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

    - Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

    Äänestä

  • Näihinkin sinulta unohtui vastata:

    Muistatko vielä sen, oliko se tiukkaperäinen kunnanlääkärin vaimo mukana, ja oliko hänellä se nappanahkainen minihame tuulipuvun alla?

    Lisäksi olisin sinulta kysynyt, oliko Winkkarissa kyseessä puhdas varallisuusvahinko vaiko väittämäsi esinevahinko?

    Äänestä

Mukavaa huomata, että tämä sinun parkumisesi muotoutuu tässä ajan mukana; kirjoitusasu selkiintyy, lainaukset käyvät lyhemmiksi, tarpeeton ja koominen numerointi tippuu pois.

Kaiken kaikkiaan, kyllä sinä vaikutat ihan kehityskelpoiselta yksilöltä.
Pahin ahneus – näin uskon – on jo niistetty pois ja jankuttamienkin jää vähemmälle ajan myötä.

Äänestä
  • > lainaukset käyvät lyhemmiksi, tarpeeton ja koominen numerointi tippuu pois... jankuttamienkin jää vähemmälle ajan myötä.

    Siispä ihan toiveesi mukaan:

    1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan." Väärin, sillä rahankeräykseen (ja jopa petokseen) saa antaa omia rahojaan. Se ei ole edes moitittavaa,

    2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen." Väärin, tunkki ei ole rikollinen.

    3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille. Väärin, maksaa vain kerran.

    4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies). Väärin, saa vähentää.

    5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona." Väärin, kyseessä oli puhdas varallisuusvahinko

    6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta." Väärin, pitää välittää.

    7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa." Väärin, omaa rahaansa saa tuhota.

    8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

    9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille." Väärin, rahankeräysrikoksessa ei ole asianomistajia.

    10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." Pelle: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta." Väärin, kyse on aineiston luotettavuudesta.

    11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan. Väärin, myös lain soveltamiseen.

    12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies). Väärin, lakiahan vasta valmistellaan, asiaan on olemassa vain muutamia poikkeuksia.

    13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta". Väärin, tuntee kyllä.

    14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”. Väärin. Oikeuden mukaan jos takavarikoitu rahamäärä ei kata asianomistajille määrättyjä korvauksia täysimääräisesti, asianomistajat ovat oikeutetut saamaan jako-osuutensa saatavien määrien suhteessa (vrt. konkurssipesä). Asianomistajuus ei ole automaatti, eikä valtio ole petoksessa asianomistaja.

    15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta". Väärin. Jos ennen tuomion antamista tulee voimaan uusi laki, ns. lievemmän lain periaate astuu voimaan.

    16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

    - B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." - Väärin, rikosasioissa ei ole voitu käyttää käännettyä todistustaakkaa.

    17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän." - Väärin, ei ole tarvinnut todistaa.

    Muita Brynolfin otoksia:

    18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

    19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

    20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

    21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

    22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

    23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

    24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

    25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

    26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

    27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

    Äänestä

”…jankuttamienkin jää vähemmälle ajan myötä.”

Tämä taisi olla hieman ennenaikainen toive. ;)))

Äänestä

Onkos pojilla rajalla se pystyaita, riukuaita vai se vaha jo montakertaa sivuiltatuettu tivis risuaita, ---meinasin aikoinani anoppilasta pistää romukuormaan piikilanka kerän tätä aitavärkkiä, no ennen lähtöä join kumminkin kahvit ja rattori pienine kuormineen seisoi siinä lasinalla, niin appi vanha "lukon avain" (turpahan antaja, seurojen talollakin repäsi vuorilauran ovenpielestä -jolla hommat hoitui, kun oli järestysmiehenä), kaahi puomille ja kurkotteli kuormaan ja tuli sanomaan, jotta se piikilanka kerä pitää sieltä ainakin pudottaa pois, sitä ei saa enää hänen mukaansa kaupoista (n.35v sitten)
No Jyllinkoskeahan pukattiin aitaanmyös, eikä siitä niin pitkää aikaa olekkaan.

Äänestä

> Tämä taisi olla hieman ennenaikainen toive.

Yhtä ennenaikainen kuin "faktasi", siis toiveesi, siitä, että tunkit olisivat rikollisia, sponsori maksaisi kaksinkertaisesti ja Winkkari olisi esinevahinko.

Äänestä

Toisaalta hauskaa oli kun nämä veijarit sumensi touhua paskapuhein, heikolta yksitäiseltä hävisi pohja pois ja jätti homman sikseen, tämähän minua on aina viiiituttanut näi ten tyhymyys, omahyväisyys saata peekee viisaat ei teistä kuulkaa oikein astues mihkään ole, ei te muitten aatoksista piittaa, elättevain omaa kauneuttanne, se on hupi homma näin voimat tasaantuu ja tyhymänäkin väi viisaiten seassa seikkailla lääp lää.

Äänestä

Miten minä voisin mulkkeroita kehua saanossa, tietysti raamatullisin eväin, mutta sekin on turhaa, emahyväisyys on erämaasa elämän ehto mutta rinnala asujille synti, siis mitään tuottamaton aidan vääntö, minkätakia se aita on niin riesa kertokaa?

Äänestä

Lehmämiehellä on merkillinen taipumus - sen mitä alkoholismiltaan ja mielialahäiriöiltään pystyy - ilmestyä auttamaan Brynolfia. Luuletko, Lehmämies, ettei Brynolfista ole miestä puolustamaan itseään? Toisaalta, usein ei ole kyllä ollutkaan, vaan valehteluksi on tarinansa mennyt.

Äänestä
  • Vinoutuneita on porukas, mutta selvää karsintaa on tapahtunut, on näitä elvistelijöitä, Itse juopo -luulevat toisia juopoiksi ja pitkin aitoja luovaavat, ei kai tällaisessa käänössä mitään puollusteltavaa ole, humpan humpat on näitä paikallaan tasajalkaa hyppijöitä, määkin harrastan täällä tätä perhielle jysimistä, onko siitä sitten mitään apuja.

    Äänestä

  • Kuvista löydyt, katellan sitten kumpi on hullumpi.

    Äänestä

Siirilläkin on housut suoremas kuin näitten järki, kyllä lätsästä on luteita paennut ja palion kun nämä aitaa suoristaa, unohtuu lätsänvartiointi.
Määkin luulinjotta oon hömppä, mutta pitää pikkuhiljaa suodistaurua, kun tovereita tutkii.

Äänestä

Täällä on hyvä hoiella monojaan ja kunnolla kietasta, kyllä monot nepsyy.

Äänestä

Tekikös kukaan selvinpäi näitä kietasuja, ei nämä selväjärkisten touhua olisi, kyllä on täytynyt olla synnynäinen humala ja toellisuuen taju kankaalla

Äänestä

Nää on sitä porukkaa joita pitää pyyhkiä mennentullen, ennen poikasia näin koulutettiin, -ja nyt näitten pahanteko kohdistuu kanssaihmisiin -käyttämällä näitten heikkoja kohtia, rikua ja pitkää.

Äänestä
  • Mene vähäksi aikaa luontoon rauhoittumaan. Ja pistä pullon korkki kiinni.

    Äänestä

  • Brynolf-Ruokavalio kirjoitti:

    Mene vähäksi aikaa luontoon rauhoittumaan. Ja pistä pullon korkki kiinni.

    Oikeus ennenkaikkea, pelihän ei saa jatkua, on hauska riemastua, kun on aihetta, niinkuin lapsena, kun ei saanut karkkia, todellisuudessa kakaroitten kanssa tässä väänetään, viisas säntti ihminen ei tänne sekaanu, siksi lopit sitten höynänvikaisena panivat mun asialle, ei täälä ole selväjärkisyydestä mitään apuja, kun näitten kanssa koheltaa joo.
    Tulitkosflunsaan, sitä kyllä piisaa.

    Äänestä

Palionko on pitänyt olla proseteja/huumetta veres, kun on selvää fiaskoa lähtenyt kaupittelemaan, ei sitä normi selväjärkinen nuan vaan lähde myyymään, jos ei pottia ole kietasut enste, vai meneekö tämä räävitömyyen piikkiin, voiko ilman viinaa näin kietasta. !!!

Äänestä

Aikoinaan kun jostaisyystä täällä loppuivat jutut niin kotiseutu keimeissä oli sitten samat heput vastassa kirotuksista päätellen, nyt sitten tämä yksi sankari paljastui lisää, oon aivan äimän käkenä (yksi tai kaksi) ja vielä pää trolli melkein.

Äänestä
  • Paljastui kylläkin niin synittömäksi kaputsiinoksi kun olla voi, huluissa ei ole juomarivikaa eikä tarttekkaan.

    Äänestä

Kun tilanne on tämä mikä on näitten pitäisi ruveta paikkailemaan tekosiaan, tätä kaikki odottavat, eihän tässä mitään jos kuprut hoidellaan näillä eteenpäin.

Äänestä

Lehmämiehellä on merkillinen taipumus - sen mitä alkoholismiltaan ja mielialahäiriöiltään pystyy - ilmestyä auttamaan Brynolfia. Luuletko, Lehmämies, ettei Brynolfista ole miestä puolustamaan itseään?

Vai oletko sinä, Lehmämies, Brynolf tai hänen kaksoisveljensä?

Äänestä
  • Kaikki siinot on tunnistettavissa tuosta retkelisestä kävelytyylistä, siinä on käsien ja jalkojen tahti aivan sekasin, se on selvin tunnusmerkki ja sitten tämä kenen on raha, luulevat kaikki omistavansa, onneksi kaikki nykypolvi on pieni linusia näistä, loppuu tuokin hulva sukupolvi.

    Äänestä

  • On kauheeta millä tyylillä halutaan pitää muitten maneja, ne on muilta ketutettuja ja mua siitä panetellaan, ottakaas nyt vastuuta itelle teoitanne, joulupukkikin rupeaa pian karsastamaan.

    Äänestä

Meitähän on lekioona raamatulisesti sanottuna, muutama vain viitsii olla äänessä, munkin seuruetta on se n.10 -kyllä teidät tunnetaan, eihän kaikkea voi tänne kirottaa.

Äänestä

"Vai oletko sinä, Lehmämies, Brynolf tai hänen kaksoisveljensä?"

Meillä on tämän kaiman kanssa YYA-sopimus. Minä en sotke hänen pernamaata eikä hän kuse minun muroihin. Me olemme kumpikin tällaisia vanhan liiton miehiä, että se tehdään mikä puhutaan ja keitaisijoille pannaa pulteri suuhun.

Että paree se on sinun Trölleröien katella iltapimeellä olkapään yli ja vähän eteesikin ettes kävele nenääsi seinään. ;))))

Äänestä
  • Muistatkos nuoruuessa, kun oli sellainentyyni leuto tyyni ilta, niin nousi lehmänpaskoista mustia pöriseviä sontiaisia lentoon, niiten perässä oli hieno kirmaista ja väliin hellästi pudotella, ei niitä satuttaa saanut ja muu vanhempi väki hommaili muita töitään siinä pihapiireissä samalla.

    Äänestä

1.
Pyhä Henki, lohduttaja,
valon lähde ainoa,
Pyhä Henki, puolustaja,
sydämeni taivuta.
Tee se temppeliksesi,
että huokaukseni
Herran puoleen nousta voisi,
niin kuin pyhä tahtos oisi.

2.
Sinä olet Henki Herran,
paras lahja Jeesuksen,
jonka lupasi hän kerran
ohjaajaksi omilleen,
lunastuksen sinetti,
toivon varma ankkuri,
Sanan vahva todistaja,
lupauksen kirkastaja.

3.
Lähde armon, rakkauden,
Henki taidon, totuuden,
lahjoittaja elon uuden,
lohduttaja sydämen,
hengelleni todista,
että kuulee Jumala
minua kuin isä lastaan,
eksynyttä juoksee vastaan.

Armollasi ole meitä aina lähellä

Äänestä

Katsokaapas, kun piän pientä paussia roukutukselle, tulee kunnon miehet areenalle, --tuo sontiaisjuttu oli kevennys vailla mitään tarkoituksia, kyllä kuu loistaa komeasti!!

Äänestä
  • Pääsi rupesi näköjään yötä myöten selviämään. Loppuiko viina vai rupesiko täyskuu katomaan näkyvistä?

    Äänestä

- Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

- Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

- Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

- Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

- Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

Se-joka-aidan-kaataa-aidan-maksaa: edellä kuvatut valheet Brynä on aivan itse väkertänyt.

Äänestä

Kynsitulia me tässä ajankuluksi pidellään, Lehmämies ja minä. Kunhan nyt hiukan savua nousee kylmään syyspäivään.

Nämä palstan viimeiset mohikaanit- perisynnittömät kietaisijat - ovat vaan paineen alla ja vuosien saatossa muuttuneet niin aroiksi, että heti on täysi hälytystila ja parku päällä, kun hiemankin sohaisee siihen viistoon.

Niistäkää nyt reippaasti nenänne ja pyyhkikää kyyneleenne, olkaa niin kuin muutkin miehet. ;)))

Äänestä
  • Kynsituliin kyllä saattaa äkkiä liittyä leegio muitakin herroja, ovat kai irtaantumassa Saaran talutusnuorasta ja Jari Aarnio, rikolliseksi lavastettu -ketju on levännyt jo puoli vuotta.

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Kynsituliin kyllä saattaa äkkiä liittyä leegio muitakin herroja, ovat kai irtaantumassa Saaran talutusnuorasta ja Jari Aarnio, rikolliseksi lavastettu -ketju on levännyt jo puoli vuotta.

    Sitä vartenhan kynsitulia pidellään, että tulilla kävijä voivat lämmitellä kynsiää, jutella hetken mukavia ja vaikkapa paistaa makkaran. Sitten on taas hyvä lähteä hyökimään, mitä nyt kukanenkin höykii.

    Äänestä

  • BrynolfTalousnakki kirjoitti:

    Sitä vartenhan kynsitulia pidellään, että tulilla kävijä voivat lämmitellä kynsiää, jutella hetken mukavia ja vaikkapa paistaa makkaran. Sitten on taas hyvä lähteä hyökimään, mitä nyt kukanenkin höykii.

    Onko "kynsitulilla" jo näkynyt niitä todella pitkäkyntisiä? Rakennekyntisiä, joku niistä kynsien rakentelemisestä leipääkin itselleen ja perheelleen repii.
    Ne rakennekynnet on noin 7-10 senttiä pitkiä. Ei normaali työnteko niillä kaiketi hyvin onnistu mutta kyllä niillä toisten rahoihin hyvinkin osataan tarttua.

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Onko "kynsitulilla" jo näkynyt niitä todella pitkäkyntisiä? Rakennekyntisiä, joku niistä kynsien rakentelemisestä leipääkin itselleen ja perheelleen repii.
    Ne rakennekynnet on noin 7-10 senttiä pitkiä. Ei normaali työnteko niillä kaiketi hyvin onnistu mutta kyllä niillä toisten rahoihin hyvinkin osataan tarttua.

    Sikäli kun UV-säteilijä on kaput, voi rakennekynsiä kovetella minun ja Lehmämiehen yhteisillä kynsitulillakin, tervetuloa vaan kaikki pitkäkyntiset ja korkokenkäiset.

    Onko sitten näistä pitkärakennekyntisistä sielun pelastukseksi, en tiedä. Aavistelen kyllä, että Kalle Tappisen kohtaloa on enemmän tyrkyllä. Saaran armaan kanssa makkaranpaistokin on turvallista.

    Äänestä

  • BrynolfSienisalaatti kirjoitti:

    Sikäli kun UV-säteilijä on kaput, voi rakennekynsiä kovetella minun ja Lehmämiehen yhteisillä kynsitulillakin, tervetuloa vaan kaikki pitkäkyntiset ja korkokenkäiset.

    Onko sitten näistä pitkärakennekyntisistä sielun pelastukseksi, en tiedä. Aavistelen kyllä, että Kalle Tappisen kohtaloa on enemmän tyrkyllä. Saaran armaan kanssa makkaranpaistokin on turvallista.

    Jaha, taisimme päästä asiaan. Saara on pseudonyyminä aiheuttanut kynsien murtumista, ehkä eniten lehtinaisten joukossa.
    Toki Jari Aarnion vanavedessä kulkeutuu noita kahdessa paikkaa yhtä aikaa olevia poliiseja. Onkohan kapellimestareilla myöskin niin tarkka ajan kontrolli että pääsisi samaan sarjaan Aarnion alaisten kanssa?

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Jaha, taisimme päästä asiaan. Saara on pseudonyyminä aiheuttanut kynsien murtumista, ehkä eniten lehtinaisten joukossa.
    Toki Jari Aarnion vanavedessä kulkeutuu noita kahdessa paikkaa yhtä aikaa olevia poliiseja. Onkohan kapellimestareilla myöskin niin tarkka ajan kontrolli että pääsisi samaan sarjaan Aarnion alaisten kanssa?

    kynsituli? Pissasiko joku tulelle?

    Äänestä

  • Sammuiko kirjoitti:

    kynsituli? Pissasiko joku tulelle?

    Kynsitulet ovat pienet tulet, kituliaasti palavat.

    Nuotioon kuseminen on barbariaa. Jätän tulipaikan siihen kuntoon, että itsekin saatan keittää kahvit siinä, jos seuraavana päivänä vielä paikalle satun. Nuotion voi sammuttaa vedelläkin ja polttamattomat, vielä kuivat puut voi nostaa kuusen perseeseen suojaan sateelta.

    Ei toki sammunut. Vielä savu nousee. ;)))

    Äänestä

  • BrynolfLihasoppa kirjoitti:

    Kynsitulet ovat pienet tulet, kituliaasti palavat.

    Nuotioon kuseminen on barbariaa. Jätän tulipaikan siihen kuntoon, että itsekin saatan keittää kahvit siinä, jos seuraavana päivänä vielä paikalle satun. Nuotion voi sammuttaa vedelläkin ja polttamattomat, vielä kuivat puut voi nostaa kuusen perseeseen suojaan sateelta.

    Ei toki sammunut. Vielä savu nousee. ;)))

    Kyllä näitä valkijoita joudutaan sytyttelemään vielä monista aiheista, yhteiskunnan pyörteet ovat päätymättömiä, mullakin on jokaliiteri täynnä klapeja, vaikka erätuli se haaveelisin on, pitää joskus itsensä upottaa haaveisiin, kun ei fyysisesti ehdi jne.

    Äänestä

  • Aikansakutakin kirjoitti:

    Kyllä näitä valkijoita joudutaan sytyttelemään vielä monista aiheista, yhteiskunnan pyörteet ovat päätymättömiä, mullakin on jokaliiteri täynnä klapeja, vaikka erätuli se haaveelisin on, pitää joskus itsensä upottaa haaveisiin, kun ei fyysisesti ehdi jne.

    Kynsitulijuttu tämäkin. Vuosituhannen alussa Porin Reposaaressa toimi pieni yhdistys ison veneen tai laivan ympärillä. Liikevaihto oli vähäistä, kirpputori myyntiä oli ja lahjoituksia saatiin sellaisita kansalaisilta jotka olivat vanhuuttaan tai muuten väsymykseensä asti kyllästyneet veneitään itse huoltamaan. Kuinkas ollakaan. Porist päin alkoi netin välityksellä leviämään huhu että yhdistys olisi saanut 2,5 mummonmarkan lainan jota se ei ollut lyhentänyt, eikä korkojakaan maksanut.Huhussa oli sikäli perää että joku toinen yhdistys oli pankilta saanut lainan, ostanut maa-alan ja epäonnistuttuaan lainan lyhentämisessä maa-ala oli siirretty Porin omistukseen ja laina siirtyi samalla kaupalla Porin vastuulle.

    Sitkeät huhut maksamattomasta lainasta tuhosivat yhdistyksen. Kirjanpito siirrettiin ulosottomiehen kellariin ja lainan jälkiä etsittiin kirjanpidosta. Kun mitään ei löytynyt niin kirjanpito laitettiin silppuriin. Huhu lopulta tavoitti myös yhdistyksen jäseniä jotka nettiä 10 vuotta sitten eivät osanneet pitää tietolähteenä.

    Äänestä

  • miksi.vieläkin.kutittaa kirjoitti:

    Kynsitulijuttu tämäkin. Vuosituhannen alussa Porin Reposaaressa toimi pieni yhdistys ison veneen tai laivan ympärillä. Liikevaihto oli vähäistä, kirpputori myyntiä oli ja lahjoituksia saatiin sellaisita kansalaisilta jotka olivat vanhuuttaan tai muuten väsymykseensä asti kyllästyneet veneitään itse huoltamaan. Kuinkas ollakaan. Porist päin alkoi netin välityksellä leviämään huhu että yhdistys olisi saanut 2,5 mummonmarkan lainan jota se ei ollut lyhentänyt, eikä korkojakaan maksanut.Huhussa oli sikäli perää että joku toinen yhdistys oli pankilta saanut lainan, ostanut maa-alan ja epäonnistuttuaan lainan lyhentämisessä maa-ala oli siirretty Porin omistukseen ja laina siirtyi samalla kaupalla Porin vastuulle.

    Sitkeät huhut maksamattomasta lainasta tuhosivat yhdistyksen. Kirjanpito siirrettiin ulosottomiehen kellariin ja lainan jälkiä etsittiin kirjanpidosta. Kun mitään ei löytynyt niin kirjanpito laitettiin silppuriin. Huhu lopulta tavoitti myös yhdistyksen jäseniä jotka nettiä 10 vuotta sitten eivät osanneet pitää tietolähteenä.

    Sukan lavassa täällä on kulettava ja sitten näitä uusia kännyköitä monitahoisia ei saa käytetyinä ostaa keltään, ne on seurattavia ken haluaa, aina kun kännykän tarttee -uusia on hankittava joo,,, vielä onkos se laiva pysynyt pinnalla vai onko ajettu matalikolle pohjanvaraan lepäämään?

    Äänestä

  • PorissaOnhienomerialue kirjoitti:

    Sukan lavassa täällä on kulettava ja sitten näitä uusia kännyköitä monitahoisia ei saa käytetyinä ostaa keltään, ne on seurattavia ken haluaa, aina kun kännykän tarttee -uusia on hankittava joo,,, vielä onkos se laiva pysynyt pinnalla vai onko ajettu matalikolle pohjanvaraan lepäämään?

    Tuopa onkin kiintoisaa tuo kännykkätieto. Uusia tai vanhoja. Tiedätkö mistä tietää että kännykkääsi seuraa taitava nettihakkeri? Kännykkäsi menee jumiin. Sattuuhan sitä.
    Mutta onko pitkärakennekyntisistä toisen omaisuuteen ryhtyvistä tehty lisähavaintoja kynsitulilla?

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Tuopa onkin kiintoisaa tuo kännykkätieto. Uusia tai vanhoja. Tiedätkö mistä tietää että kännykkääsi seuraa taitava nettihakkeri? Kännykkäsi menee jumiin. Sattuuhan sitä.
    Mutta onko pitkärakennekyntisistä toisen omaisuuteen ryhtyvistä tehty lisähavaintoja kynsitulilla?

    Joo toi nettikännykkä on huorahtava, jakaa tavaraansa sivuun julkeasti, kuivat puut kärähti ja osaksi annoinkin niiten palaa tyynin, valakiaa pidetty samassa paikassa tosi kauan jotta se kaivautui peräti maahan, on niin pieni mahdollisuus sillä enää karata, yksikin riittää sitä vahtia, lämpö siitä ei enää hehku.

    Ennen oli peijakkaasti heinäsirkkoja sirittelemässä kaiken kokosia, jotta aivan korsikko heilui, sitten tuli aika, ettei niitä näkynyt eikä kuulunut missään, nyt niitä rupeaa laumoittain kulkemaan pitkin vainioita, koska lie oikein parvissa rupeavat liikkumaan, tähän pitäisi ruveta puita varaamaan valakiaa varten, koska se sytytetään joo, oli muuten kirpsakka pakkanen aamusta 4-C muuten komea auringonpaiste, värkit pitäisi pistää nyt järestykseen pihassa ennen lumentuloa, näin pystyisi polkuja hangessa pitämään kulettavina joo.

    Äänestä

  • Mieskoiranaisetjärestys kirjoitti:

    Joo toi nettikännykkä on huorahtava, jakaa tavaraansa sivuun julkeasti, kuivat puut kärähti ja osaksi annoinkin niiten palaa tyynin, valakiaa pidetty samassa paikassa tosi kauan jotta se kaivautui peräti maahan, on niin pieni mahdollisuus sillä enää karata, yksikin riittää sitä vahtia, lämpö siitä ei enää hehku.

    Ennen oli peijakkaasti heinäsirkkoja sirittelemässä kaiken kokosia, jotta aivan korsikko heilui, sitten tuli aika, ettei niitä näkynyt eikä kuulunut missään, nyt niitä rupeaa laumoittain kulkemaan pitkin vainioita, koska lie oikein parvissa rupeavat liikkumaan, tähän pitäisi ruveta puita varaamaan valakiaa varten, koska se sytytetään joo, oli muuten kirpsakka pakkanen aamusta 4-C muuten komea auringonpaiste, värkit pitäisi pistää nyt järestykseen pihassa ennen lumentuloa, näin pystyisi polkuja hangessa pitämään kulettavina joo.

    Sitä kun valkia kaivautuu kunttaan, niin ei se ihan hevillä sammu. Vaarivainaa oli ollut Pomokairassa metsäpalon jälkivahtina. Oli sytytellyt kolmatta viikkoa kaverinsa kanssa kantoja ja muita tulia. Savu nousi ja palovartijan palkka juoksi. Sitten oli tulleet niin saatanalliset sateet, että oli pakko antaa senkin metsäpalon sammua.

    Joo, älä jätä hankmoa saunapolulle tai saat koko talvisen riesan siitä.

    Ne ovat raamatullisen nälkävuoden ennusmerkit nyt sinun pihallasi. Heinäsirkat syö potaatit ja muun viljan. Alapa koota varastoja.

    Äänestä

  • Niin kaukana, kuin länsi on idästä on tämä arvausleikki ja pallon toisellä puolellahan ajatukset kohtaa, niinkuin suora on avaruudes aina väärä, siellä kun pamahuttaa, niin hetkenpäästä se luoti poksahtaa omaan puohon.

    Äänestä

  • BrynolfLihasoppa kirjoitti:

    Kynsitulet ovat pienet tulet, kituliaasti palavat.

    Nuotioon kuseminen on barbariaa. Jätän tulipaikan siihen kuntoon, että itsekin saatan keittää kahvit siinä, jos seuraavana päivänä vielä paikalle satun. Nuotion voi sammuttaa vedelläkin ja polttamattomat, vielä kuivat puut voi nostaa kuusen perseeseen suojaan sateelta.

    Ei toki sammunut. Vielä savu nousee. ;)))

    Se on tuo kuusen perse sellainen säilytyspaikka että kuka tahansa ne tuliainekset sieltä löytäää ja uusi tuli roihuu hetkessä.

    Äänestä

  • Reunionin.saarella kirjoitti:

    Se on tuo kuusen perse sellainen säilytyspaikka että kuka tahansa ne tuliainekset sieltä löytäää ja uusi tuli roihuu hetkessä.

    Rakennekynnet syttyivät huonosti.

    Entä kapellimestarin tahtipuikko? Olisiko siinä jotakin pohdittavaa?
    Kännykköjen huoraileva tietojenjako on niin selvä Ulvilaongelma että pikkulapsetkin sen ymmärtävät.

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Kynsituliin kyllä saattaa äkkiä liittyä leegio muitakin herroja, ovat kai irtaantumassa Saaran talutusnuorasta ja Jari Aarnio, rikolliseksi lavastettu -ketju on levännyt jo puoli vuotta.

    Tosi huonosti ennustettu. Hyi,hyi, neiti ABC.

    Kynsitulilla vaikuttaa olevan hiljaista

    Äänestä

Brynä väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan." Väärin väitti.

Lehmämiehellä on merkillinen taipumus - sen mitä alkoholismiltaan ja mielialahäiriöiltään pystyy - ilmestyä auttamaan Brynolfia. Luuletko, Lehmämies, ettei Brynolfista ole miestä puolustamaan itseään?

Vai oletko sinä, Lehmämies, Brynolf tai hänen kaksoisveljensä?

Äänestä
  • Johan minä kerroin, että me olemme Lehmämiehen kanssa veljiä Herrassa, saman seurakunnan kuorolaisia. Yhtäläinen oppi meillä on -vanhan liiton miehiä molemmat - Biblian mukaan eletään.

    Jos siis moitit veljeäni skitsoksi ja juopoksi, moiti myös minua. Eihän veli ole huonompi kuin hänen veljensä.

    Mutta parempi olisi, ettet lainkaan moittisi. Mitäpä se sinua hyödyttää, että kalvat ilkein sanoin lähimmäistäsi. Ei sinun oma arvosi siitä lisäänny, itsesi vain tärvelet sieluttomilla puheillasi.

    Äänestä

  • Yksi ja sama skitso. Lehmämies = Brynolf.

    Äänestä

  • jshhs6s5fsbnhshs kirjoitti:

    Yksi ja sama skitso. Lehmämies = Brynolf.

    Ei se nyt oikein sovi sinullekaan, ystäni Trölli, että tällä lailla kivittelet puskasta. Häpeäisit vähän. ;)))

    Äänestä

  • BrynolfRommirusina kirjoitti:

    Ei se nyt oikein sovi sinullekaan, ystäni Trölli, että tällä lailla kivittelet puskasta. Häpeäisit vähän. ;)))

    > Häpeäisit vähän. ;)))

    Sanoo henkilö, joka kirjoittaa sanasta sanaan seuraavalla tavalla:

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    - Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

    - Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

    Äänestä

  • Brynä-Lehmä kirjoitti:

    > Häpeäisit vähän. ;)))

    Sanoo henkilö, joka kirjoittaa sanasta sanaan seuraavalla tavalla:

    - Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona.

    - Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen.

    - Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän.

    - Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta.... Ei ole mitään indikaatiota siitä, että tämä lainsäädäntö pikaisesti muuttuisi. Vanhoilla eväillä mennään katkeraan loppuun saakka... Mikään uusi lakikoohotus ei käytännössä ehdi vaikuttamaan winkkarituomioihin. Kyllä nämä kinkerit lauletaan loppuun vanhan virsikirjan mukaisena.

    - Meillä juristipiireissä on tapana pystyä arvioimaan asioita vankkaan kokemukseen perustuen. ;)))

    Kuuluuko Kari Uoti teidän juristipiireihin?

    Äänestä

  • neitiABC kirjoitti:

    Kuuluuko Kari Uoti teidän juristipiireihin?

    Brynolf Ruokavalio kuuluu turistipiireihin, ennen myös jurristipiireihin. Brynä matkustaa joskus, mutta pisti pullosta korkin kiinni lopullisesti, kun haima alkoi pettää.

    Brynolfin juristipiirit ovat rajoittuneet siihen, että hän tunsi 70-luvulla kansakoulussa pojan, jonka kaupunkilaisserkusta oli tuleva myöhemmin juristi.

    EOK:ssa Brynä lisäksi tietää olevan arvostettavia juristeja. Heitä Brynä kutsuu tuttavallisesti kalapuikko-ukoksi ja kukertavankellertäväksi. Toisen näistä tunnettua yhtiökumppania Brynä ei uskalla enää nimitellä millään tuttavallisella nimellä, koska Einari oli lähettänyt kuulemma joitakin viestejä. Sitä Brynä pelästyi.

    Äänestä

  • Jurristipiirit kirjoitti:

    Brynolf Ruokavalio kuuluu turistipiireihin, ennen myös jurristipiireihin. Brynä matkustaa joskus, mutta pisti pullosta korkin kiinni lopullisesti, kun haima alkoi pettää.

    Brynolfin juristipiirit ovat rajoittuneet siihen, että hän tunsi 70-luvulla kansakoulussa pojan, jonka kaupunkilaisserkusta oli tuleva myöhemmin juristi.

    EOK:ssa Brynä lisäksi tietää olevan arvostettavia juristeja. Heitä Brynä kutsuu tuttavallisesti kalapuikko-ukoksi ja kukertavankellertäväksi. Toisen näistä tunnettua yhtiökumppania Brynä ei uskalla enää nimitellä millään tuttavallisella nimellä, koska Einari oli lähettänyt kuulemma joitakin viestejä. Sitä Brynä pelästyi.

    Hauska tarina. Jos et pahastu, viritän sitä vastaamaan paremmin todellisuutta.
    *************
    Brynolf von Ruokalappu kuuluu juristipiireihin, turistipiireihin, mutta ennen kaikkea; Brynkka kuuluu seurapiireihin. Kun rupusakillakin alkoi 80-luvulla olla rahaa kaupan viinaan, Brynkka laittoi korkin kiinni. Mikä sopii rupusakille, ei sovi Brynkalle.

    Brynolf tunsi kansakouluajoilta pojan, jonka isä - Jacob-Magnus Söderman – toimi vuosia eduskunnan oikeusasiamiehenä. Tästä myös alkoi Brynkan ja Jacobin monivuotinen ystävyyssuhde ja samalla Brynkan perehtyminen lainsääntökysymyksiin.

    Laajan juridisen taustansa takia Brynkka on uskaltanut suhtautua avoimen kriittisesti EOK:n ns. lakimiehiin. Nämä amatööritason häslääjät ovat aiheuttaneet mittaamatonta vahinkoa Wincapitan oikeudenkäyntien aikana. Vuosiin ei Brynkka ole suhtautunut mitenkään tuttavallisesti näihin EOK:n juoksupoikiin.

    Tyhmyys ja köyhyys voi tarttua, parempi pitää vaan hajurakoa, toteaa Brynkka.

    Einar Humppa oli surullinen tapaus. Brynkka on yrittänyt monin tavoin tukea ja neuvoa tätä pahasti dementoitunutta vanhusta. Kun Brynkka kuuli, että Einari oli alkanut lähetellä sähköpostiviestejä, Brynkka pelästyi pahanpäiväisesti. Dementoitunut yksilö saattaa tehdä itselleen vahinkoa, tilailla tarpeettomia tavaroita ja loukata kanssaihmisiään. Oikeuskaan ei aina havaitse tällaista ihmistä syyntakeettomaksi.

    Onneksi Einari saatiin lopettamaan tyhmä harrastuksensa ennen kuin pahin ehti tapahtua.
    *******
    Näin, tälleen on parempi. ;)))

    Äänestä

  • BrynolfTalkkunapuuro kirjoitti:

    Hauska tarina. Jos et pahastu, viritän sitä vastaamaan paremmin todellisuutta.
    *************
    Brynolf von Ruokalappu kuuluu juristipiireihin, turistipiireihin, mutta ennen kaikkea; Brynkka kuuluu seurapiireihin. Kun rupusakillakin alkoi 80-luvulla olla rahaa kaupan viinaan, Brynkka laittoi korkin kiinni. Mikä sopii rupusakille, ei sovi Brynkalle.

    Brynolf tunsi kansakouluajoilta pojan, jonka isä - Jacob-Magnus Söderman – toimi vuosia eduskunnan oikeusasiamiehenä. Tästä myös alkoi Brynkan ja Jacobin monivuotinen ystävyyssuhde ja samalla Brynkan perehtyminen lainsääntökysymyksiin.

    Laajan juridisen taustansa takia Brynkka on uskaltanut suhtautua avoimen kriittisesti EOK:n ns. lakimiehiin. Nämä amatööritason häslääjät ovat aiheuttaneet mittaamatonta vahinkoa Wincapitan oikeudenkäyntien aikana. Vuosiin ei Brynkka ole suhtautunut mitenkään tuttavallisesti näihin EOK:n juoksupoikiin.

    Tyhmyys ja köyhyys voi tarttua, parempi pitää vaan hajurakoa, toteaa Brynkka.

    Einar Humppa oli surullinen tapaus. Brynkka on yrittänyt monin tavoin tukea ja neuvoa tätä pahasti dementoitunutta vanhusta. Kun Brynkka kuuli, että Einari oli alkanut lähetellä sähköpostiviestejä, Brynkka pelästyi pahanpäiväisesti. Dementoitunut yksilö saattaa tehdä itselleen vahinkoa, tilailla tarpeettomia tavaroita ja loukata kanssaihmisiään. Oikeuskaan ei aina havaitse tällaista ihmistä syyntakeettomaksi.

    Onneksi Einari saatiin lopettamaan tyhmä harrastuksensa ennen kuin pahin ehti tapahtua.
    *******
    Näin, tälleen on parempi. ;)))

    Hauska tarina jurristipiireistä.

    Pahastut tai et, todellisuutta tarinassa oli vain nimeksi, totta kuitenkin muutamakin kohta: Brynä on kateellinen EOK:n juristeille, jonka lisäksi naapuruston ja sukulais-rupusakin tyhmyys ja köyhyys on tarttunut Brynään.

    Äänestä

  • Jurristipiirit kirjoitti:

    Hauska tarina jurristipiireistä.

    Pahastut tai et, todellisuutta tarinassa oli vain nimeksi, totta kuitenkin muutamakin kohta: Brynä on kateellinen EOK:n juristeille, jonka lisäksi naapuruston ja sukulais-rupusakin tyhmyys ja köyhyys on tarttunut Brynään.

    Köyhän haju tarttuu: Suomen kansan sanalaskuja.
    Tämä oli sitä sarka- ja villavaatteiden aikaa tämä viisaus.

    Nykyinen tuulipuku on lakkanailonia, eikä synteettinen kuitu ime hajua itseensä. Laita tuulipuku siististi vaatepuulle ja yöksi ulos tuulettumaan. Seuraava aamuna tuulipuku on raikas. Kansainvälinen sijoittaa voi potkutella varmoin ottein ABC-huoltoasemalle aloittamaan bisnespäiväänsä.

    Äänestä

Uuusin lista.

Brynolf aka. Valuuttakauppias väärensi jopa piin desimaalit osoittaakseen oman turhamaisuut... ei vaan erinomaisuutensa (Heh!). Lisätään uusin mokailu, jossa Brynä kivenkovaan väitti, että Tiina ei ollut Winkkarin jäsen (kohta 28).

1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan."

2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen."

3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille.

4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies).

5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona."

6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta."

7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa."

8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille."

10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." B.: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta."

11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan.

12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies).

13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta".

14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”.

15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta".

16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

- B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." -

17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän."

Muita Brynolfin otoksia:

18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

28. "Tiina ei ollut klubin jäsen lainkaan. Aivan turhaan hoet tuota ensisijaisuutta, toissijaisuutta tai kolmatta sijaa."

Äänestä

Olet mennyt pilaamaan hyvän listan, hyi sinua. Aiemmin oli Rautalankakauppiaat, Valuuttakauppiaat, Vosujen vahdit ja kenraali Nenoset kiltisti eriteltynä. Listaa oli mukava lukea, kun siellä oli sattumasanojiakin livahtanut joukkoon.

Nyt tämä nykyinen versio on kyllä persikasta. Vaadin paluuta vanhaan. ;))))

Äänestä
  • > Olet mennyt pilaamaan hyvän listan, hyi sinua.

    Omapa on listani, jossa sinä virheinesi toki satut olemaan pääosassa. Jos Väinö Linna itse pilaa romaaninsa, ei siinä sotamies Korpelalla ole mitään sanan sijaa. Korpela on mitä on, ja minä kirjaan asiat ylös.

    Lupaan tarpeen tullen tarkistaa kantaani, jos pyyntöjä tulee kunnioittamiltani lukijoilta. Sinun puheesi on tässä asiassa kuin sotamies Korpelan toive.

    Äänestä

Sinun sinnikäästä pörräämisestä ympärilläni taidan todeta arvostamasi sotamies Korpelan sanoin: Hoi miehet, hevosilla persekärpäsiä tähän asti ollut ollut. Rupeeko niitä tulemaa ihmisillekin? ;))))

Äänestä

Onkos tämä Brynolf sama henkilö, joka foorumilla aiemmin kampanjoi voimakkaasti nimimerkillä "Terve äly ja kroppa"?

Äänestä

En ole Brynolfin listaa vielä paljon lukenut mutta yritän ehtiä jahka tuo sunnuntain tuoma lepotauko on ohi.

On vain sellaine kutina että kynsitulet savuaa ja pissalla sammuttaminen oli huono yritys. Siitä olen minä vastuussa. Kyyneleet ja räkä eivät myöskään juuri nyt tunnu sopivilta. Itseasiassa pitääkö kynsitulien pitoa jatkaa vai jatkuuko kynsitulien savuaminen ilman kysymyksiäkin?

Äänestä

> Sinun sinnikäästä pörräämisestä ympärilläni.

Minä tein avauksen, joten sinähän minun avaukseeni olet sontakärpäsen tavoin tunkenut. Etkö huomannut?

Kuten sanoin, minä olen allegorisesti Väinö Linna ja sinä olet sotamies Korpela. Minä kirjoitan, ja sinä töppäilet minun romaanissani.

Äänestä

Jätetään tämä oiva avaus sitten sinun hoteisiisi ja todetaan vielä arvostamasi sotamies Korpelen sanoin: Ei oo sunnuntaina ennenkään sontaa ajettu, kyllä jämpti on niin.

Äänestä
  • > Jätetään tämä oiva avaus sitten sinun hoteisiisi

    Eikö olekin hyvä tunne joskus oivaltaa jotakin - jätä tosiaan asiat niille, jotka osaavat.

    Olethan muuten samaa mieltä siitä, että sinulle valitsemani sotamies Korpelan rooli osui kuin naula silmään: Korpelaa kiinnostaa paska ja sinua paskan puhuminen? (Retorinen kysymys, vastausta ei odoteta, vaan poissa-pysymistäsi)

    Äänestä

  • > Jätetään tämä oiva avaus sitten sinun hoteisiisi.

    Et sitten taaskaan malttanut pysyä poissa, vaan palaat aina rikospaikalle tarkastamaan tekosiasi.

    Äänestä

Järjestäjän luona olimme pieniä kaiffareita, kun hänen jalous tiedetään, yritetään nähdä hänen korkeutensa ja vilpittömyytensä, ei varmaan sinullakaan ole siihen lisättävää, kaikki muu häviää joo, pöydälle vaihetaan uusi puhdas liina ja siitä jatketaan.

Olemme täällä, mutta mikä tarkoitus elämällämme on? Me kaikki yritämme löytää oman paikkamme, ja siitä syystä saamme välähdyksiä siitä, mitä merkitsee kävellä niin kutsutulla Hengen Tiellä. Eikä tuolla Hengen Tiellä astella katolisella, juutalaisella, buddhalaisella sen enempää kuin intiaanienkaan tavalla. Universaali rakkaus kokoaa meidät kaikki kulkemaan samaa tietä. Ihmissydämestä voi kummuta rakkautta ja huolenpitoa toisia ihmisiä kohtaan, ja sen turvin me jaksamme jatkaa.
(Karhunsydän, Creek-intiaani, Muskogee-heimon johtaja)

Sinulla on oikeus olla oma itsesi. Voit olla oma itsesi ainoastaan tekemällä parhaasi. Kun et tee parastasi, et voi olla oma itsesi. Tätä totuuden siementä sinun kannattaa ravita mielessäsi. Et tarvitse kirjaviisautta tai hienoja filosofisia käsitteitä. Et tarvitse muiden hyväksyntää. Ilmaiset omaa jumalallisuuttasi elämällä ja rakastamalla itseäsi ja muita.
(Don Miguel Ruiz, tolteekki-mestari)

Äänestä

Uusista puhtaista liinoista.
Tämän jutun todenperäisyydestä en mene takuuseen.
Presidentti Kekkonen oli Suomen suurilla saloilla kahvia nauttimassa. Kuinkas sattuikin, kuppi kaatui ja liina likaantui. Kekkonen pyyteli anteeksi ja emäntä kuittasi että sattuuhan tuollaista, eihän siinä mitään.
Siinä sitten turistessa isäntäkin läikytti kahvia liinalle. Emäntä siitä tuhahti: siinä toinen toljana.

Muutaman päivän kuluttua tuli torppaa postilähetys, jossa puhdas pellavaliina ja lähettäjä oli allekirjoittanut: ensimmäinen toljana.

Äänestä

Pohjois-Suomen tekemällään matkalla presidentti Kekkosen kerrotaan käyneen talossa, johon oli siunaantunut viidet kakkoset. Tarina kertoo Kekkosen ihmetelleen: - Viidet kaksoset! Onko sitten joka kerralla tullut kaksoset? Siihen emäntä hyvin hiljaa ja vaatimattomasti: - E-ei, tavallisesti ei tuu mittään.
-
OK -on hyvä, kun on noita liinoja varastoituna!

Äänestä

Uusimpaan listaan on hyvä lopettaa.

Brynolf aka. Valuuttakauppias väärensi jopa piin desimaalit osoittaakseen oman turhamaisuut... ei vaan erinomaisuutensa (Heh!). Lisätään uusin mokailu, jossa Brynä kivenkovaan väitti, että Tiina ei ollut Winkkarin jäsen (kohta 28).

1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan."

2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen."

3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille.

4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies).

5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona."

6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta."

7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa."

8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille."

10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." B.: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta."

11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan.

12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies).

13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta".

14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”.

15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta".

16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

- B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." -

17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän."

Muita Brynolfin otoksia:

18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

28. "Tiina ei ollut klubin jäsen lainkaan. Aivan turhaan hoet tuota ensisijaisuutta, toissijaisuutta tai kolmatta sijaa."

Äänestä

Kohdast 10. B sanoisin että on otettava huomioon se mahdollisuus että fuskaamalla pikkurikoksen tutkinnassa luullaan päästävän suurien rikoksien perään mutta se kuviteltu suuri rikos onkin suuri ilmapallo joka on jo puhkastu omia aikojaan ilman julkisuuden huomiota.

Joo, liinoissa löytyy. Yleensä pestyjä ja silitettyjä, koruompeleilla (hardangertekniikallakin)tai ristipistoilla koristeltuja. Vihjeenä Vaasan hovioikeudelle: hardangerliinoja miesväki luuli varastetuiksi eli ryöstetyiksi mutta luulo ei tässäkään tapauksessa ole tiedon väärti.

Äänestä

Brynän uusin lista on uusin vain siihen saakka, kunnes seuraava moka tapahtuu. Ei mennyt taas montaa päivää, kun Brynä päästi uuden sammakon suustaan: Br. kertoi nyt totuutena, että kolmas osapuoli ei tee oikeuden täytäntöönpanokelpoisilla sopimuksilla mitään.

(Tiedoksi yleisellä tasolla, että sopimuspuolet voivat siirtää sopimukseen perustuvia oikeuksiaan kolmannelle osapuolelle (ei esim. vuokraoikeus), mutta eivät velvollisuuksiaan. Edelleen sopimuspuolet voivat antaa velvoitteiden suorittamisen kolmannelle, vaikka vastaavatkin velvoitteidensa täyttämisestä. Ja viimeksi esimerkkinä, lain mukaan ulosottoperuste, yleensä TUOMIO, jossa asetetaan maksuvelvoite, on täytäntöönpanokelpoinen joko 15 tai 20 vuoden ajan. Kyllä kolmas osapuoli (mm. uo-viranomainen) voi tehdä paljonkin pätevillä sopimuksilla.)

Lisätään Brynän uusin mokailu (kohta 29).

1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan."

2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen."

3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille.

4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies).

5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona."

6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta."

7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa."

8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille."

10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." B.: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta."

11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan.

12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies).

13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta".

14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”.

15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta".

16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

- B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." -

17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän."

Muita Brynolfin otoksia:

18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

28. "Tiina ei ollut klubin jäsen lainkaan. Aivan turhaan hoet tuota ensisijaisuutta, toissijaisuutta tai kolmatta sijaa."

29. "Täyttöönpanokelpoisuus koskee vain sopijaosapuolia... Sovintosopimus - kuten sopimus yleensäkin - sitoo vain sopimuksen tehneitä osapuolia. Kolmas osapuoli voi kiillottaa perälaudan moisella sopimuksella."

Äänestä

Jahas, taas on leikkaa/liimaa-pösilö askaroinut lempipuuhassaan. Perälaudan kiillotukseen on hyvä ottaa auvuksi myös teak-öljyä, pelkällä sovintosopimuksella hinkkaaminen perälaudan mattapinnalle. ;))))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Se-on-tosi-usein-vääräss kirjoitti:

Leikekirja vuodelta 2013, ensin Valuuttakauppias aka Brynolfin valheellinen väite ja sitten totuus:

1. Brynolf väitti: "Tunkit ovat syyllistyneet rikolliseen toimintaan." Väärin, sillä rahankeräykseen (ja jopa petokseen) saa antaa omia rahojaan. Se ei ole edes moitittavaa,

2. B. väitti: "Tunkki on rikollinen... Rikoskumppanuus. Kun yhdessä tehdään, niin yhdessä tuomitaan. Tunkin kaverina ollut Hanski sai rikoksen uhrin kantamaan rahat Winkkariin. Kyllä teko on kiistatta rikollinen." Väärin, tunkki ei ole rikollinen.

3. B. väitti, että sponsori maksaa "kaksinkertaisesti", ensin valtiolle ja sitten tunkille. Väärin, maksaa vain kerran.

4. B. väitti, että rikoshyödystä ei saa tehdä vähennyksiä. Winkkarijäsen ei voi vähentää tuotosta omaa sijoitustaan (Komppanialakimies). Väärin, saa vähentää.

5. B. väitti: "Rahan menettäminen Winkkariin ei millään mielikuvituksella ole nyt sitä, mitä sinä jankutat puhtaana varallisuusvahinkona." Väärin, kyseessä oli puhdas varallisuusvahinko

6. B. väitti: "Oikeudenkäymiskaari - ei tarvitse välittää pääjutusta." Väärin, pitää välittää.

7. B. väitti: "Rahaa ei saa lain mukaan tuhota, tärvätä, polttaa." Väärin, omaa rahaansa saa tuhota.

8. B. kysyi että mitä ne sellaiset "lain esityöt" ovat ("Pappa Laatikainen" - nimimerkillä).

9. B. väitti: "Valtion rahankeräysrikoksissa "konfiskoimista varoista voidaan ja tuleekin maksaa korvauksia" rikosvahingon kärsineille." Väärin, rahankeräysrikoksessa ei ole asianomistajia.

10. B. väitti, että todisteena ei voi käyttää laittomasti hankittua aineistoa. "Vakiintunut käytäntö on, että jos tehdyllä laittomalla toimenpiteellä voidaan ratkaista jokin muu, vakavampi rikos, laiton toimenpide on sallittu." Pelle: "Taas olet katsottu Perry Mason sarjoja telkusta." Väärin, kyse on aineiston luotettavuudesta.

11. B. väitti, että Vantaan käräjäoikeuden päätös hylätä rahankeräysrikos perustui ainoastaan lain esitöiden tulkintaan. Väärin, myös lain soveltamiseen.

12. B. väitti, että rikoslain mukaan rikoksen valmistelukin on rikos (Komppanialakimies). Väärin, lakiahan vasta valmistellaan, asiaan on olemassa vain muutamia poikkeuksia.

13. B. väitti, että "mikäli Winkkari ylipäätään oli rikollista, rikoshyöty tullaan kyllä aikanaan konfiskoimaan valtiolle... Laki ei tunne mitään muuta mahdollisuutta". Väärin, tuntee kyllä.

14. B. jatkoi: ”Nyt on sitten riemullista pohtia sitä, miten valtiolle konfiskoidut voittorahat jaettaisiin.....Yhtä oikein olisi ajatella, että tunkit saavat 25% ja valtio 75%.”. Väärin. Oikeuden mukaan jos takavarikoitu rahamäärä ei kata asianomistajille määrättyjä korvauksia täysimääräisesti, asianomistajat ovat oikeutetut saamaan jako-osuutensa saatavien määrien suhteessa (vrt. konkurssipesä). Asianomistajuus ei ole automaatti, eikä valtio ole petoksessa asianomistaja.

15. B. väitti, että "Rikokseen sovelletaan rikoksentekohetkellä voimassa ollutta lakia...Toisin sanoen: Winkkariin sovelletaan 2008 alkuvuonna voimassa ollutta lainsäädäntöä. Nämä kaavailut uusista laeista eivät mitenkään muuta sponssien kurjuutta". Väärin. Jos ennen tuomion antamista tulee voimaan uusi laki, ns. lievemmän lain periaate astuu voimaan.

16. H...: "Suomen laki ei tunne käännettyä todistustaakkaa rikosasioissa.”

- B. vastaa: "Siirryit juuri aivan uudelle tasolle propagandistina, ystäni Trölli. Enää ei ole väliä edes sillä, että puhut vastoin lakiviitettä ja parempaa tietoasi." - Väärin, rikosasioissa ei ole voitu käyttää käännettyä todistustaakkaa.

17. B. väitti: "Winkarirosvot todistakoon varojensa alkuperän." - Väärin, ei ole tarvinnut todistaa.

Muita Brynolfin otoksia:

18. "Lakimiesten, ekonomien ja pankinjohtajien tietoisuuden puute WinCapitassa katsottakoon erityisen tahalliseksi tai erityisen tuottamukselliseksi." (Vosujen Vahti).

19. "Sinun teoriasi kantaisi vain, jos wincapita saataisiin näytettyä jatkuvaksi (yhdeksi) rikokseksi 2003-2008.

20. "Pragmaattinen syyttäjä - siis se tumpelo, saamaton, ammattitaidoton ja vaappuva - voi tehdä niin ilkeän tempun, että syyttää vain uuden rahankeräyslain aikaisesta touhusta."

21. "Pragmaattinen syyttäjä voi tehdä temppuja."

22. "En tiedä mitään syytä, miksi poliisin pitäisi tutkia wincapitaa 2003 saakka."

23. "Syyttäjällä taas ei ole ainespuita syyttää petoksesta vuosien 2003 - 2006 välillä koska ne rikosilmoitukset puuttuvat."

24. "... että osaan pysyä kaukana Graaliosta, FinFx Trading Oy.stä ja kaikista vastaavista kusetuksista.;) ... Samalla kun väitän tätä, teidän, että panettelen turhaan rehellisiä nakkikauppiaita vertaamalla heitä FinFx Trading Oy:n, pahoittelen tätä.;) ... Kirjonpesun kestävät kusettajat jatkavat vakaalla linjalla, sillä tyhmyyshän on ehtymätön luonnonvara."

25. Kumpiko on oikeassa, Raili vai Valeri? "Tyhmiä kyselet. Tietysti minä, ainahan minä olen oikeassa. ;)))"

26. "Winkkarin rikokset tehtiin uuden rahankeräyslain voimassaollessa."

27. "Tavallinen normikansalainen tekaisee petoksen 0.38% varmuudella."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu