Pitkään olen ihmetellyt kaikenlaista oireistoa, jonka olen laittanut iän piikkiin. Olen 47-vuotias nainen ja sairastan kilpirauhasen vajaatoimintaa, johon siis lääkitys. Lisäksi verenpainetauti.
Monta vuotta olen ollut jo epätoivoinen muistiongelmieni takia. Kilppariarvot ok ja b12-vitamiini testattu ja on hyvä. Minun on todella vaikea muistaa esim. mitä tein eilen saatikka viikko sitten. Joka asiaa saan muististani "hakea".
Nyt kesästä lähtien on tullut mukaan yölliset puutumiset raajoissa sekä älytön hermosärky lantion/lonkan alueella. Särkyä ei ole päivisin. Tuo särky vaikuttaa nukkumiseen joten päivisin olen väsynyt ja ärtynyt ja töissä pitäisi jaksaa käydä. Harrastan aktiivisesti liikuntaa, mutta paino ei vain tipu. Ylipainoa ainakin 25 kiloa, vaikka olen 2 vuodeessa tiputtanut jo 10 kiloa.
Miltä oireet vaikuttavat? Varsinkin tuo yöllinen särky vie voimat. Ja aika jännä, että joskus saattaa olla yö tai kaksi, jolloin särkyä ei ole??!!
Voiko minulla olla MS-tauti?
5
219
Vastaukset
- Epäilevä1234
Lisään vielä, että näössä tapahtunut paljon muutoksia. Sain pari vuotta sitten uudet lasit, joissa kolmitehot. Silti en näe hyvin. Varsinkin lehden lukeminen hankalaa. JOudun ottamaan lasit pois ja tiirailemaan hyvin läheltä. Kaukonäkö myös sumeampaa.
- ärsyttävää
Mene lääkäriin. Mulla ei ole muistissa ongelmia. Miks helvetissä nyt yhtäkkiä kaikki kuvittelee et ms tautisilla ois muistiongelmia. Jotain erehdyksiä saattaa olla koska väsyneenä tulee tehtyä virheitä ja ms tautiin liittyy joskus uupumusta. Mut kyllä mä ainakin muistan ihan hyvin!
- muistamatommooses
Muistat tuonkin väärin, sinullahan on muistiongelmia harva se päivä. Vai olitko se sinä? Muistanko väärin vai oikeinnyt??
- ravintoakehollesi
Mitä syöt?
JÄTÄ VILJAT
Terveelliset ravitsemussuositukset yli 1-vuotiaalle ovat:
Päivittäisestä energiasta lähes 40% pitäisi tulla hyvistä rasvoista. Aikuisen perusruokavaliossa tämä tarkoittaa lähes 100 grammaa rasvoja.
Hyviä rasvoja ovat: villi kala, pähkinät, siemenet, manteli, avokado, kananmuna, kylmäpuristetut LUOMU kasviöljyt tummassa lasipullossa, koska ainoastaan kylmäpuristettu kookosöljy kestää valoa, mutta muut ei. Sekä eläinrasvat (luomu, niittyliha ja riista ovat parhaimpia). ÄLÄ SYÖ margariinia tai muitakaan prosessoituja kasviöljyjä (pullomargariini, kasvirasvakermat jne...).
Proteiinia tulisi saada 1-2 grammaa per painokilo (normaali paino). 100 grammaa lihaa tai kalaa sisältää n. 20 grammaa proteiinia (riippuen lihan tai kalan rasvaprosentista), yksi kananmuna n. 7 grammaa ja 1dl maitoa, piimää, viiliä tai jogurttia 3 grammaa.
Ja paljon kasviksia, hedelmiä, vihanneksia, juureksia, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Aikuisella vähintään 500 grammaa päivässä, mutta mieluummin 1000 grammaa.
Ja juo ainoastaan vettä, ei maitoa, ei limsaa, ei sokerimehuja, ei kivennäisvesiä tai mitään muutakaan. Valio ei edes kerro, miten maito prosessoidaan. Moni pystyy käyttämään ulkomaisia maitotuotteita, mutta suomalaisia ei, joten suomessa maito pilataan joko prosessoinnilla tai lehmien rehu pilaa maidon. Suomessa maito on pelkkää maatalouspolitiikkaa, ei muuta.
Vain alle 10 % suomalaisista syö suositusten määrän kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja päivässä. Osa ei lainkaan ja loput siltä väliltä.
Syöthän D-vitamiinia?
Iho muodostaa auringosta D-vitamiinia keskikesällä ja keskipäivällä, jopa 500µg puolessa tunnissa (elimistö hajottaa ylimäärän, joten liikaa sitä ei saa). Ruuasta D-vitamiinia saa muutaman mikrogramman päivässä, riippuen mitä syö.
Suomessa alle 1-vuotias saa tippapullosta D-vitamiinia 10µg/vrk ja korvikkeesta (1dl korviketta sisältää 1,3µg D-vitamiinia) 10-20µg/vrk. Eli yhteensä alle 1-vuotias saa D-vitamiinia 25-30µg/vrk, riippuen paljonko korviketta menee. Ja tämä riittää alle 1-vuotiaalle.
D-vitamiinin tarve kasvaa painon ja iän mukaan. EFSA:n suositus on yli 1-vuotiaalle 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaalle 100µg päivässä.
Varmista myös jodin sekä seleenin saanti.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kilpirauhanen.htm
Kilpparin vajaatoiminta heikentää muistia myös. - Epäilevä123
On mulla myös ongelmia keskittymisessä ja yleensä ajatteluun liittyvissä asioissa. en meinaa enää ymmärtää asioita kuten ennen. Joudun keskittymään paljon kovemmin esim. kun joku puhuu, että ymmärrän... Vaikea selittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422237Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.511812Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1331739Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041366Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541090Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 62959
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102821Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.269812