Voiko 12-vuotias olla haltija kummi?

avutonlapsi

Täytän kohta 13-vuotta ja kummitädilleni syntyy vauva. Hän pyysi minua kummiksi lapselle, mutta voinko minä olla haltijakummi kun en ole käynyt rippileiriä?

6

1421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei nimimerkki, avuton lapsi.

      Kummitätisi on kovin ystävällinen pyytäessään sinua kummiksi syntyvälle lapselleen. Mutta kummin on oltava seurakuntaan kuuluva, rippikoulun käynyt ja konfirmoitu, joten et ihan vielä voi kummiksi päästä, parin vuoden kuluttua kyllä. Toki voit olla kummisi lapsen tärkeä ystävä. Mainitset sanan haltijakummi. En oikeastaan tiedä mitä se tarkoittaa?

      Hyvää syksyä sinulle,
      Pirkko-pappi

    • monen_kummi

      Tietenkin voit. Lapsen vanhemmat päättävät kummeista, ei kirkko. Kirkkohan ennen poltti ihmiset roviolla, jos sattuivat väittämään maapalloa palloksi ja vieläpä pyöriväksi. Ts. kirkko saa sanoa mitä sanoo, mutta käytäntö on ihmisten käsissä.
      Onnea kummiuteen.

    • keijuja

      Kummius nyt kuitenkin liittyy kasteeseen ja vain ja ainoastaan kirkkoon. Lapsen vanhemmat valitsevat tietenkin kummit lapselleen, mutta vain kirkon hyväksymät voivat oikeasti olla kummeja, jotka merkitään kirkonkirjoihin.
      Jos kasteella ja kirkon opetuksella ei ole merkitystä, niin miksi sitten edes haluaa antaa kastaa lapsensa? Eikö silloin olisi parempi järjestää jokin muu seremonia, ilman kristillistä osuutta.
      Voihan sitä keksiä kaiken maailman huuhaa-kummeja, mutta eipä niillä ole merkitystä.

      • siis_mitä

        Ole merkitystä mihin?


    • OletLiianNuori

      Haltiakummi on satuolento. Prinsessa Ruususella on Disneyn piirretyssä haltiakummit, joilla on siivet ja jotka osaavat taikoa. Ei semmoisia ole oikeasti. Sinullakaan ei varmaan ole siipiä, vai mitä? :)

      Mutta varmaan voit olla leikisti joku "pikkukummi", tai varaisosisko, jos tykkäätte. Ei siitä tarvitse papille puhua. Ja ristiäisiin voit osallistua tietenkin ja vaikka lukea Raamattua ääneen siellä tai muuten osallistua toimitukseen.

      Olet sitten vaikka seuraavan lapsen kummi oikeasti. :)

    • Hei
      Ja voi siitä papillekin puhua :)
      On tosi ihanaa, että haluat olla lapselle läheinen ihminen. Kuten Pirkko-pappi kirjoitti, et tosiaan voi olla hänen kummitätinään koska olet hiukan liian nuori siihen. Se ei kuitenkaan sulje pois sitä, että olet vauvan läheinen "aikuisempi" ihminen., ystävä ja huolenpitäjä. Voit olla kastejuhlassa ja osallistua siihen yhdessä sopimallanne tavalla. Papin olisi siksi hyvä tietää sinusta ja tärkeästä roolistasi lapsen elämässä.

      Iloa marraskuuhun ja lapsen läheisenä olemiseen. Mieletön luottamustehtävä!

      Pappi Elisabet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3382
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe