Minulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö tyyppi2. Tänään minulla on ollut varsinaisen sekava päivä. Koko päivän olen ollut kovin hermostunut, jalat heiluu, kädet tärisee, päässä liikkuu vaikka minkälaisia ajatuksia! Tekisi mieli itkeä, mutten uskalla, koska joskus itkiessä koko maailma menee sekaisin ja pelkään sekoavani. Haluaisin huutaa ja TOSI KOVAA, muttei uskalla näin kerrostalossa! Tekisi mieli potkia seinää, varpaat hajalle ja hyppiä tasajalkaa, tämä tuntuu melkein lapselliselta, sillä ikää minulla on jo 54 vuotta!
Aamulla janotti, otin kaapista lasin, avasin hanan ja laitoin tyhjän lasin huulilleni, huomasin ettei lasissa ollut vettä, no täytin sen ja join mutten kokonaan, loppu piti kaataa altaaseen, niin tietenkin kaadoi sen pöydälle ja kirosin, " mikä mulla oikein on"?
Tuntuu kuin joku puristaisi minua, etten voi tehdä mitään millä saisin tämän oloni jotenkin normaaliksi.
Temestaa olen ottanut, rauhoittuakseni muttei tunnu tehoavan, paitsi etten hyperventiloi. Minulla on myös yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, sekä sosiaalisten tilanteiden pelko. Lääkityksenä Sepram 40mg, Lamictal 100mg illalla ja aamulla, Ketipinor 50mg illalla.
Joskus minusta tuntuu kun pesen esim. kasvojani vessassa oven ollessa auki, että joku kurkkii minua ja se pelottaa, kun katson onko siellä joku, näen vilahduksen, mutten ketään ihmistä.
Asun yksin, lapseni ovat jo omillaan. olen kuntoutustuella toista vuotta ja jo nyt pelkään joutuvani sen jälkeen töihin! Siitä ei tulisi yhtään mitään! Nukun huonosti, jos yleensä nukun. Mikäli jonain päivänä on joku meno, menee kaikki ihan sekaisin, koska minun pitää saada tehdä asiat tietyllä tavalla joka päivä ja hermostun kiireeseen tai jonkun asian odottamiseen.
Syyllistän itseäni vähän kaikesta ja tunnen olevani todella yksin.
Oma äitini on paras ystäväni ja minulla taitaa olla jonkinlainen riippuvaisuus suhde häneen. Yritän olla kaikin tavoin mieliksi hänelle, esim. olla tupakoimatta, kun hän niin haluaa, terveyttäni ajatellen. Kuitenkin sorrun välillä ostamaan tupakkaa ja tunnen valtavaa syyllisyyttä.
Lukisiko joku ja antaisi jonkunlaista kommenttia tälle mummolle!
Mistä tämä " itku potku raivari" ?
Tainamari
1
270
Vastaukset
- erioajoig
johtuu tosta ketipinorista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908