Kärsin synnytyksen jälkeisestä masennuksesta

ainakärsinytkauhiasti

Tämä masennustila alkoi heti synnyttyäni ja on nyt jatkunut yhtäjaksoisesti melkein kuusikymmentä vuotta.
Ei auta aspiriini, voiteet voi unohtaa ja viinakaan ei tuo unohdusta.
Olenko ainoa tässä maailmankaikkeudessa?
Vai löytyykö minulle kohtalotovereita jostakin Universumin uuninpuoleiselta kyljeltä?

Voiko masennus iskeä jo ennen syntymää ja jatkua vielä kauan hengen häivyttyä raihnaisesta ruhosta.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppu2

      Empä ole ennen kuullutkaan, että joku syntyessään tietäisi olevansa masentunut ja vielä noin hyvin muistaa sen.
      Jospa Sinä vain kuvittelet ja se onkin normaali olotilasi.

    • nuormieli

      Tuo on aivan normaali olotila, mut hei sen voi poistaa harteiltaan kuin hartiahuivin, elä, iloitse ja rakasta, se on elämäntapa joka auttaa kaikkeen mihin särkylääkkeet, voiteet eikä viinakaan pysty. Onhan vielä olemassa kaunista ja hyvää!!!!.

    • eppu2 sai oman vitsin...
      Hölmösti.

      H.

      • eppu2

        Höpö
        Höpö.


      • eppu2 kirjoitti:

        Höpö
        Höpö.

        "eppu2"

        Saitpas, saitpas, saitpas...

        H.


      • eppu2
        hunksz kirjoitti:

        "eppu2"

        Saitpas, saitpas, saitpas...

        H.

        Vale, vale, vale.


    • ent.siivoojaparka
    • Helponpi.on

      Synnytyksen jölkeinen masennus on helpompi hoitaa, kun aikaa on koko ikä, kuin kuoleman jälkeinen masennus jolloin potilasta on pidettävä kylmiössä ties kuinka kauan. Hautauksen jälkeen potilaaseen on huonoa saada yhteys.

      • Melko sinnikäs masentuja aloittaja on kun siellä syövereissä on vuosikymmenet jaksanut haahuilla. Osta vihreä poolopusero, kaulus nostaa katseesi ylemmäs ja näet alkavan ruskan värit, kerää punaisia puolukoita ja suppilovahveroita kuivattavaksi.
        Viikonlopuksi tee sienipiiras, hyvä salaatti, osta espanjalaista punviiniä, sekä jälkiruuaksi uuniomenoita vaniljakastikkeen kanssa.
        Nauti puolisosi kanssa - jos vielä masentaa - väitän, että olet tulkinnut termin väärin , kyse on ihan normi elämästä.


    • Kultaseni, synnytyksen jälkeinen masennus on vakava tila jos se kohdalle sattuu. ja kenenkään kohdalle sitä ei toivoisi. Silloin ei paljon naurata.

      Tosin ymmärsin tämän vitsisi. Hauska sanaleikki vain, onneksi.

      Mutta edellä sait jo mainiot ohjeet tuosta masennuksesta selviämiseksi, tosin olet jo tottunut sen kanssa oppinut elämään, joten jatka toisaalta vain elämääsi kuten ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      215
      1429
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1276
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1077
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1046
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      928
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      900
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      59
      838
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      830
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      768
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      754
    Aihe